Çoklu spi sensör bağlama.

o işaret değil demek yani orada bir NOT kapısı var

oraya 1(HIGH) uygularsan o yuvarlaktan geçip(YANİ NOT KAPISINDAN GEÇİP) 0 olarak ulaşır entegreye.
ortaya 0(LOW) uygularsan o yuvarlaktan geçip(YANİ NOT KAPISINDAN GEÇİP) 1 olarak ulaşır entegreye.

ona göre düzenleme yapmalısın.
Kodda değişiklik yapman zor kütüphane ile kullandığım için. Ama bu controle gelen veriyi once baska bir kapi ile low ise high, high ise low yaparsam olur anladığım kadarıyla. Öyle tek yönlü bir kapı devresi varmı?

Kodda değişiklik yapman zor kütüphane ile kullandığım için. Ama bu controle gelen veriyi once baska bir kapi ile low ise high, high ise low yaparsam olur anladığım kadarıyla. Öyle tek yönlü bir kapı devresi varmı?
74hc04 değil kapısı

Lojik gate'ler ile çalışırken kontrol edeceğin şu ana başlıklar var. Bunları datasheet'ten kontrol edip teyit etmeden o gate'i kullanmaman lazım.

1) Besleme voltajı senin tasarıma uygun mu? Senin tasarım 5 V ile besleniyorsa 3.3 V ile çalışan gate senin işini görmez.
2) Lojik seviye eşikleri senin tasarıma uygun mu? Yani kaç voltun üstü lojik bir, kaç voltun altı lojik 0?

daha önce 74hc04 ile çok çalıştım 240kHz'den sonra sapıtmaya ayak uydurmamaya başlar.

Orada başka bir problem vardır. Bu tip gate'lar onlarca megahertz sinyaller ile çalışabilir.

Orada başka bir problem vardır. Bu tip gate'lar onlarca megahertz sinyaller ile çalışabilir.
vaktin'de bunlar 3-4 liraya satılırken 40 kuurşa almıştım çakmanın'da çakmasıdır herhalde bendeki.
Zaten 1 kez böyle tepe frekanslara çıkardım oda denemek için.

Lojik gate'ler ile çalışırken kontrol edeceğin şu ana başlıklar var. Bunları datasheet'ten kontrol edip teyit etmeden o gate'i kullanmaman lazım.

1) Besleme voltajı senin tasarıma uygun mu? Senin tasarım 5 V ile besleniyorsa 3.3 V ile çalışan gate senin işini görmez.
2) Lojik seviye eşikleri senin tasarıma uygun mu? Yani kaç voltun üstü lojik bir, kaç voltun altı lojik 0?
Teşekkürler.

@Ahmet @taydin
Problemi yazılım ile cozebildim. Örnek kodlarda SPI.transfer() işlemini gördüm. Yabancı bir forumda SPI.transfer(0) yazarak spi hattına boş veri gönderip hattı temizleyebilecegim yazıyordu. Sd ve mcp kodumun sonlarina ekledim ve sorun çözüldü. Herkese teşekkürler.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back