Çoklu spi sensör bağlama.

biliyorum devreyi yapıp çalıştırmanın heyecanı var ama her yaptığın devrden projeden üstüne birşey katarsan üstüne ileride yapackaların için kendine temel oluşturursun.

Önce SPI nedir nasıl çalışır diye araştır SPI öğren.
Daha sonra 2 SPI slave nası bağlanır çalıştırılır onu öğren.

daha sonra lojik level farklılıkları ve bunları tolere etme yollarını araştır öğren

bu şekilde kendine temel atmış olursun
Anladım. Zaten ben üç hafta önceye kadar Arduino ile sadece başlangıç projelerini yapmış biriydim. Sonra Liseler Arası Elektrikli araba projesi için başladım. Kaç gündür çok az uyku ile çalışıyorum. Üç hafta sonra şu an can bus spi falan konuşuyorum ne ara bu kadar ileri seviye oldu anlamadım. Bir de zaman sıkıntısı var. Spi iletişim de iki cihaz baglarken arastirdigimda sck, miso, mosi ortak cs ayri baglarsam çalışır gibi düşünerek ilerledim. Ama teoride olan pratikte olmuyormuş . Bir de böyle kısa sürede öğrenince eksik oluyor böyle. Abartmasiz söylüyorum benim bu sorunumun da ne olduğunu şu ana kadar bir tek siz anladınız. Bir çok mühendisle görüştüm ama anlayan olmamıştı. Uzattım biraz ama sürem kısıtlı yetiştirmem gerekiyor bu yüzden soruyorum.

Benim gördüğüm kadarıyla üç haftalık çalışma için şu anki bilgi seviyen oldukça iyi. Burada 2 yıl meslek yüksek okulu okuyup da "MOSFET nedir, konu hakkında en ufak bir bilgim yok, yardım edin" diyenleri gördük :katil2:

O da garipmis yani. Ben simdi malzeme alacağım linkteki 74126 olur mu smd ama dip e dönüştürüp kullanırım.
https://ozdisan.com/Product/Detail/357123/74HC126D653

Bence DIP bulmaya çalış. İlla 74126 olacak diye birşey yok tristate buffer diye arat, TTL yerine CMOS versiyonları da vardır.

DIP dönüşümü için lehimlenen pin header'lar çok kalın oluyor ve bread board kontaktlarını fazla genişletiyor gibime geliyor. Mecbur olunca kullanıyorum ben de, mesela MCP1501 voltaj referansı için kullandım. Ama çok zor girdi bread board'a.

Bence DIP bulmaya çalış. İlla 74126 olacak diye birşey yok tristate buffer diye arat, TTL yerine CMOS versiyonları da vardır.

DIP dönüşümü için lehimlenen pin header'lar çok kalın oluyor ve bread board kontaktlarını fazla genişletiyor gibime geliyor. Mecbur olunca kullanıyorum ben de, mesela MCP1501 voltaj referansı için kullandım. Ama çok zor girdi bread board'a.
Anladım. Birkaç komponent satan yerden de bakarım. İs biraz acil olduğu için hemen halletmek istiyorum

@taydin bir makalede buldum. "Atmega2560 has a maximum operating voltage tolerance of 2.7V - 5.5V, depending upon model and clock frequency."

@taydin bir makalede buldum. "Atmega2560 has a maximum operating voltage tolerance of 2.7V - 5.5V, depending upon model and clock frequency."

Böyle şeyleri datasheet'ten bakacaksın, sağda solda birisinin yazdığı makaleden değil. Datasheet'te lojik 1 algılanması için girişte en az 0.6 Vcc olması gerektiği belirtiliyor, bu da 5 V besleme voltajı için 3 V oluyor. Yani 3.3 V lojik sinyallerle uyumlu çalışır.

1657195276163.png

Böyle şeyleri datasheet'ten bakacaksın, sağda solda birisinin yazdığı makaleden değil. Datasheet'te lojik 1 algılanması için girişte en az 0.6 Vcc olması gerektiği belirtiliyor, bu da 5 V besleme voltajı için 3 V oluyor. Yani 3.3 V lojik sinyallerle uyumlu çalışır.

18246 eklentisine bak
yarışma heyecanını tatmış biri olarak.
kesinlikle riske edilecek bir durum değil her ne kadar datahseet en sağlam kaynak olsa'da kart üstündeki 2560'ın orjinal olduğu şaibeli.

Yarışma sırasında kaçırdığı bir an bile izlerken yüreğini ağzına getiriyor alabileceğiniz her türlü garanti etme önlemini alın.

yarışma heyecanını tatmış biri olarak.
kesinlikle riske edilecek bir durum değil her ne kadar datahseet en sağlam kaynak olsa'da kart üstündeki 2560'ın orjinal olduğu şaibeli.

Yarışma sırasında kaçırdığı bir an bile izlerken yüreğini ağzına getiriyor alabileceğiniz her türlü garanti etme önlemini alın.
Evet doğru.

18246 eklentisine bak
Anladım sizin sayenizde bir günde çok şey öğrendim zaten

Neticede giriş çıkış ve kontrol ucu varsa iş görür.
Anladığım kadarıyla her bir çıkış için kontrol ucu yok sag taraftakileri bir kontrol ucu ile sol taraftakileri bir kontrol ucu ile kullaniyor ama ben bir tane kullanicagim icin sorun olmaz herhalde.

@taydin @Ahmet @Endorfin35+ @Gokrtl Konuyu çok uzattım sizi de yordum biliyorum ama kusura bakmayın. 74HC125 entegresi olan birini buldum. 126 ile ayni ama kontrol bacaginda şu isaret var. Bu bildiğim kadarıyla değil işareti ama bunu kullansam olur mu?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back