Creality Ender 3 Pronun Eksileri

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu gün baskı sırasında elektrikler kesildi. 4 saatlik bir baskının henüz başında iken. İşte bana test etme fırsatı dedim ve cihaza hiç dokunmadan bıraktım.
Evden çıktım ablamlara oturmaya gittim. Nasıl olsa elektrik geldiğinde baskı devam edecek ve ben eve geldiğimde bitmiş halini bulacaktım. 4 saat başında beklemenin manası yok. Neyse eve geldim baktım elektrik gelmiş. Makinenin başına geçtim. Kafa son kaldığı konumunu terk etmiş ve en sola yaslanmış. Ekranda Resume Print? yazısı var. Biraz hayal kırıklığı ile okeyledim devam etmesi için. Haydaa... Kaldığı yerden devam etmek yerine son kaldığı katın en başından başladı. Yani baskının zaten ilk dakikalarıydı elektrik gittiğinde. Birinci kat bitmiş, ikinci katın sonuna doğru gitmişti elektrik ama bizim yazıcı ikinci katın en başından başladı.

İkinci bir konu baskı sırasında herhangi bir nedenden dolayı menüden iptal et diyorsun olduğu gibi kalıyor. Yav insan bi kafayı yukarı kaldırır, Tablayı öne filan sürer. Hiç bir hareket yok. Mecburen menüden Y ve Z konumlarını manuel değiştirerek iptal olan baskıyı alabiliyorum.

Üçüncü bir konu Filament değiştireceğim. Eskiyi çıkarıp yeniyi takıyorum ve menüden filament değiştir diyorum. Tablayı en geriye, kafayıda en sola çekip başlıyor filamenti boşaltmaya. Böyle olunca da filament tabla yerine yazıcının profil ayaklarına akıveriyor.

Biraz daha işi kap ondan sonra kendin Marlin derleyip istediğin gibi yapılandırırsın herşeyi :) Veya kendini şanslı hissediyorsan hemen giriş o işe.

Biraz daha işi kap ondan sonra kendin Marlin derleyip istediğin gibi yapılandırırsın herşeyi :) Veya kendini şanslı hissediyorsan hemen giriş o işe.
Ben ve Şans? :katil2:
Daha gözden çıkaracak kadar hevesimi almadım. Hele bir taksitleri bitsin de :katil2:

Marline geçip anakartı çöp edersem diye bir araştırma yaptım. Yeni anakart 300tl civarı. Bozarsam belki yenisini alabilirim. Ayrıca nette şöyle birşey buldum. Fiyatı 190tl. Bunu alıp deneyebilirim yada buna marlin yüklemeye çalışabilirim. Bunun dokunmatik ekran desteğide varmış ayrıca. Bu alternatifler ışığında sizinde fikirlerinizi alarak biraz kurcalaya bilirim diye düşünüyorum.

Screenshot_20200723-012237.jpg

Creality Ender 3 E3D 32 Bit Kontrol Kartı

Makerbase'in Nisan 2020 de çıkartmış olduğu , özellikle Creality Ender 3, CR-10 , Ender 5 cihazlarında ve kendinizin dizayn ettiği her türlü yazıcıda kullanabileceğiniz dokunmatik ekranlarla birlikte 2004 , 12864 gibi grafik Lcd leri de destekleyen anakartı ile karışınızdayız.

Kartımız sensörsüz homing fonksiyonunu desteklemektedir (endstop,switch,buton gibi parçalara gerek kalmadan sıfır noktasında durmaktadır.TMC2209 da olan bu özelliği herhangi bir lehimleme yapmadan desteklemektedir.Ayırca filament sensörü,kalibrasyon sensörleri,bl touch,RGB ışık gibi birçok ek özellikleri bulunmaktadır.

Klasik ender kartınızı değiştirip TMC sürücüler ile kullandığınızda ; harici sürücüler barındığından herhangi bir sürücü bozulmasında sadece sürücü değiştirirerek problemden kurtulabileceksiniz.

UART/SPI modları için ek bir lehimleme yapmadan endstop gibi stoplama ürünleri kullanmadan kablolardan kurtulup sessiz sedasız bir yazıcıya sahip olabileceksiniz..Yeni bir LCD almanıza da gerek yok.

İstediğiniz taktirde MKS'nin dokunmatik TFT ekranları ile deneyimlerinizi geliştirip WIFI , USB disk gibi özellikleri de kullanabilirsiniz.

Ender 3 ünüzü upgrade etmek için ilk yapmanız gereken bu kartı ve harici sürücüler edinmenizdir.

Çift Z eksen motoru ve 2004 LCD - 12864 LCD destekleyen ilk Ender 3 kartlarındandır.

SKR V1.4'e güzel bir alternatiftir.

Aslında AVR programlama adaptörü edinirsen mevcut firmware'in yedeğini alabilirsin, ve sonra da gerektiğinde yedekten tekrar eski haline getirebilirsin. Ama bu biraz karışık iş. En emniyetlisi, aynı anakarttan bir tane daha almak ve onun üzerinde yeni Marlin'i derlemek. Böylece çalışan kart bir kenarda yedek olarak durur.

En emniyetlisi, aynı anakarttan bir tane daha almak ve onun üzerinde yeni Marlin'i derlemek. Böylece çalışan kart bir kenarda yedek olarak durur.
Çok mantıklı, aynı zamanda güncellenmiş sessiz versiyona da geçilmiş olur. Aşağıdaki arkadaş tatlı tatlı anlatıyor. Uzun zamandır ara ara izliyorum ama halen cesaret edemedim. :D Ayrıca Ender 3 Pro için çok güzle güncellemeler yapmış.

Ender 3'ün üstünde zaten hali hazırda marlin bulunmakta. Yalnızca sistem müdahale edilebilir konumda değil. Ayrıca bugüne kadar bootloader yüklerken ana kartı brick edeni de hiç görmedim. İlk olmazsınız herhalde. :D Naçizane tavsiyem baskı kalitesine ya da makina sağlığına direkt etki etmeyecek güncellemelere para harcamamanız. Ana karta vereceğiniz 300 lira yerine bltouch alsanız 80 liraya, 80 liraya titan ya da bmg extruder, bir de 50 liraya yay çeliği mıknatıslı tabla alsanız (ki bu bile lükse giriyor ama ender 3'de yoktu) başka hiçbir şeye ihtiyacınız kalmaz. Dokunmatik ekran, slim meanwell güç kaynağı, noctua fan, sessiz sürücü, filament sensörü hiçbir işinize yaramayacak şeyler.

Ender 3'ün üstünde zaten hali hazırda marlin bulunmakta. Yalnızca sistem müdahale edilebilir konumda değil. Ayrıca bugüne kadar bootloader yüklerken ana kartı brick edeni de hiç görmedim. İlk olmazsınız herhalde. :D Naçizane tavsiyem baskı kalitesine ya da makina sağlığına direkt etki etmeyecek güncellemelere para harcamamanız. Ana karta vereceğiniz 300 lira yerine bltouch alsanız 80 liraya, 80 liraya titan ya da bmg extruder, bir de 50 liraya yay çeliği mıknatıslı tabla alsanız (ki bu bile lükse giriyor ama ender 3'de yoktu) başka hiçbir şeye ihtiyacınız kalmaz. Dokunmatik ekran, slim meanwell güç kaynağı, noctua fan, sessiz sürücü, filament sensörü hiçbir işinize yaramayacak şeyler.
Yazdıklarının çoğuna gerçekten ihtiyacım yok. Marlini düşünmemin sebebi ilk mesajımda ki sıkıntıları gidermek. Birde tabi bildiklerimle sınırlı kalmaktansa başım sıkıştığında kendi başıma çözebileceğim bazı metodlar öğrenmek. Zaten benim buradaki bütün amacım en temelinde öğrenmek. Yoksa aslında 3d yazıcının kendisine de öyle olmazsa olmaz bir ihtiyacım yok yani :)

İlk iki sıkıntıyı çözebileceğinizi sanmıyorum ama üçüncüsü halledilebilir.

Yazdıklarının çoğuna gerçekten ihtiyacım yok. Marlini düşünmemin sebebi ilk mesajımda ki sıkıntıları gidermek. Birde tabi bildiklerimle sınırlı kalmaktansa başım sıkıştığında kendi başıma çözebileceğim bazı metodlar öğrenmek. Zaten benim buradaki bütün amacım en temelinde öğrenmek. Yoksa aslında 3d yazıcının kendisine de öyle olmazsa olmaz bir ihtiyacım yok yani :)

Aynen benim mantık :D Koca yazıcıyı dağıtıp tekrar topladım. Sonuç? Daha önce de verilen gcode modeli basıyordu, şimdi de basıyor. Ama yazıcının herşeyini öğrendim, görünmeyen ufak tefek eksikliklerini giderdim ve tecrübe kazandım.

Ender 3'ten memnun musun? Fiyatı çok iyi de..

Sorunları neler?

Bu arada bitouch ekrana alternatif potanslı bir kullanım var. Acaba 3d printerlar için yapmışlar mıdır? CNC'de var böyle bir kontrolcü.
Genel olarak menunum. Yukarıda bahsettiğim bazı sıkıntıları var tabi ama ayarlarını iyi yapınca baskı kalitesi iyi oluyor. Birde manyetik tablada biraz sıkıntı çekiyorum. Bozulmaya, aşınmaya karşı hiç dayanıklı değil. Üzerine yapışan flamenti kazımanın pek imkanı yok. Beyaz flament 40-50 derecede güzel yapışıp ayrılırken siyah flament 30-40 derecede bile feci yapışıyor. Sökerken muhakkak tablada izi kalıyor ve kazırken çıkmıyor. Helede büyükçe bir parça basıyorsanız japonla yapışmış gibi oluyor.

İlk iki sıkıntıyı çözebileceğinizi sanmıyorum ama üçüncüsü halledilebilir.
Ben kodlama ile hepsinin çözülebileceğine inanıyorum. Sadece bilmek gerek. Yani baskıyı iptal et dediğinde öylece kalmasındansa bizim belirlediğimiz bir konuma git demek çok zor olmasa gerek. (İkinci sorun)

İş bitiminde kafayı pozisyonlandırma desteği var Marlin'de. Configuration.h dosyasının ilgili bölümü:

C:
/**
* Nozzle Park
*
* Park the nozzle at the given XYZ position on idle or G27.
*
* The "P" parameter controls the action applied to the Z axis:
*
*    P0  (Default) If Z is below park Z raise the nozzle.
*    P1  Raise the nozzle always to Z-park height.
*    P2  Raise the nozzle by Z-park amount, limited to Z_MAX_POS.
*/
//#define NOZZLE_PARK_FEATURE

#if ENABLED(NOZZLE_PARK_FEATURE)
  // Specify a park position as { X, Y, Z_raise }
  #define NOZZLE_PARK_POINT { (X_MIN_POS + 10), (Y_MAX_POS - 10), 20 }
  //#define NOZZLE_PARK_X_ONLY          // X move only is required to park
  //#define NOZZLE_PARK_Y_ONLY          // Y move only is required to park
  #define NOZZLE_PARK_Z_RAISE_MIN   2   // (mm) Always raise Z by at least this distance
  #define NOZZLE_PARK_XY_FEEDRATE 100   // (mm/s) X and Y axes feedrate (also used for delta Z axis)
  #define NOZZLE_PARK_Z_FEEDRATE    5   // (mm/s) Z axis feedrate (not used for delta printers)
#endif

İş bitiminde kafayı pozisyonlandırma desteği var Marlin'de. Configuration.h dosyasının ilgili bölümü:

C:
/**
* Nozzle Park
*
* Park the nozzle at the given XYZ position on idle or G27.
*
* The "P" parameter controls the action applied to the Z axis:
*
*    P0  (Default) If Z is below park Z raise the nozzle.
*    P1  Raise the nozzle always to Z-park height.
*    P2  Raise the nozzle by Z-park amount, limited to Z_MAX_POS.
*/
//#define NOZZLE_PARK_FEATURE

#if ENABLED(NOZZLE_PARK_FEATURE)
  // Specify a park position as { X, Y, Z_raise }
  #define NOZZLE_PARK_POINT { (X_MIN_POS + 10), (Y_MAX_POS - 10), 20 }
  //#define NOZZLE_PARK_X_ONLY          // X move only is required to park
  //#define NOZZLE_PARK_Y_ONLY          // Y move only is required to park
  #define NOZZLE_PARK_Z_RAISE_MIN   2   // (mm) Always raise Z by at least this distance
  #define NOZZLE_PARK_XY_FEEDRATE 100   // (mm/s) X and Y axes feedrate (also used for delta Z axis)
  #define NOZZLE_PARK_Z_FEEDRATE    5   // (mm/s) Z axis feedrate (not used for delta printers)
#endif
Aynı komutu işi iptal ettiğimizde de çalıştırabilir miyiz abi?

Bu arada şu özellik de var Marlin'de ve benim çok işime yarayacak: X lineer rayı ile Y lineer rayının birbirine tam dik olması lazım, ama bunları civatalarla sıkmışlar ve diklik durumu belli değildi. Zaten kimisi de gevşek, kimi civata da eksikti. Civataların hepsini yenilemiştim. Marlin'de "Bed Skew Compensation" diye bir özellik var. Bir test parçası basıyorsun, üzerinde ölçüm yapıp verileri giriyorsun, ondan sonra artık X ve Y kayık da olsa bu kayıklık miktarını hesaba katarak tam olarak dikmiş gibi çıktı üretiyor.

Aynen benim mantık :D Koca yazıcıyı dağıtıp tekrar topladım. Sonuç? Daha önce de verilen gcode modeli basıyordu, şimdi de basıyor. Ama yazıcının herşeyini öğrendim, görünmeyen ufak tefek eksikliklerini giderdim ve tecrübe kazandım
Başımıza ne gelecek ise senin bu yaptıkların yüzünden zaten. İnsan hevesleniyor.

bltouch alsanız 80 liraya,
Yazılıma müdahale etmeden eklenebilir mu? Bana çok lazım tablanın ortasında hafif bombe var gibi ne kadar ayar yaparsam yapayım içime sinmiyor. Tamamen kurtulmak için bunu otomatik çözmem lazım.

Son düzenleme:
Yazılıma müdahale etmeden eklenebilir mu? Bana çok lazım tablanın ortasında hafif bombe var gibi ne kadar ayar yaparsam yapayım içime sinmiyor. Tamamen kurtulmak için bunu otomatik çözmem lazım.

BLTouch Ender 3 Pro nun kendi firmware'inde etkinleştirilmiş durumda mı bilmiyorum (çok büyük ihtimalle etkinleştirilmiştir çünkü Creality'nin kendi ürünü BL Touch. Güncelleme olarak Ender müşterilerine satmak isterler). Ama Marlin'de BL Touch için doğrudan destek var. Ayrıca "Tramming Assistant" var, bununla 4 köşeden ölçüm yapıyor ve sana her tekerleği kaç derece çevirmen gerektiğini söylüyor! Yani önce mekanik olarak paralellik sağlıyorsun, sonra da 5 tane ayrı bed leveling seçeneği ile bombeyi gideriyorsun.

Başımıza ne gelecek ise senin bu yaptıkların yüzünden zaten. İnsan hevesleniyor.

Maalesef eklenemiyor.

BLTouch Ender 3 Pro nun kendi firmware'inde etkinleştirilmiş durumda mı bilmiyorum (çok büyük ihtimalle etkinleştirilmiştir çünkü Creality'nin kendi ürünü BL Touch. Güncelleme olarak Ender müşterilerine satmak isterler). Ama Marlin'de BL Touch için doğrudan destek var. Ayrıca "Tramming Assistant" var, bununla 4 köşeden ölçüm yapıyor ve sana her tekerleği kaç derece çevirmen gerektiğini söylüyor! Yani önce mekanik olarak paralellik sağlıyorsun, sonra da 5 tane ayrı bed leveling seçeneği ile bombeyi gideriyorsun.
Yukarıdaki video Creality'nin resmi videosu ona göre firmware güncellemesi ve bağlantılar için ara pcbler kullanman gerekiyor. Yani özellik ilk halinde açık değil, tur sayısı filan da söylemiyor doğrudan ayarlanıyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back