Creative 2.1 A220 ses sistemi bağlantı soketi şeması

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Bu marka ses sisteminin aynısı eşimin okulunda vardı. Hem kumanda sistemini hem de bağlantı soketi şemasını inceledim. Soket giriş şeması kablo renkleriyle birlikte aşağıdadır. Kahverengi kablo 15V' tur. Çizime yazmayı unuttum.
Not: Tespit ettim ama daha denemedim.

Ekler

• Ekran Alıntısı 10.JPG
    Ekran Alıntısı 10.JPG
    43.8 KB · Görüntüleme: 957
Son düzenleme:
Fakat şöyle bir durum var. Potonsiyometrenin anahtarla kısmı devreye girdiğinde bu kahverengi de voltaj 2.2V düşüyor.
Bu 15V anahtardan geçtikten sonra direnç vasıtasıyla ledi yakıyor. Sanırım ondan dolayı böyle bir voltaj okuyorum.
.Bu 15V un pot olan kucuk karta gelis amaci sadece bu ledi yakma amacli. Voltaj entegreye direkt gidiyor bence.
Ama 1.5 kohm direnc yesil.lede direkt seri bagli iken 10 kohm direnc led ayaklarina neden paralel bagli anlamadim.
Led direnci hesaplarken direnc degeri 15v gore 680 ohm cikiyor burada seri bagli 1.5 kohm kullanilmis

Ekler

• 20200910_194605.jpg
    20200910_194605.jpg
    84.1 KB · Görüntüleme: 302
Son düzenleme:
Bu led bacaklarina 10 kohm direnc neden paralel bagli? Fikri olan yok mu?
1.5 kohm direnc seri bagli. Bu yuksek oldugu icin yesil led cok sönuük yaniyor orayi anladim ama paralel direnc sebebini anlamadim

Bu led bacaklarina 10 kohm direnc neden paralel bagli? Fikri olan yok mu?

Bazan LED'nin bağlı olduğu GPIO pini, MCU resetten çıktıktan hemen sonra "input" modunda oluyor ve oradan bir yapılandırma bilgisi okunuyor. Sonradan, program çalıştıktan sonra artık o GPIO pinini "output" yapıyor. Ama resetten sonraki anda "input" olduğu için orada belli bir lojik seviyenin olduğunu garantilemek lazım. İşte LED'ye paralel bağlı direnç bunu temin eder, "input" GPIO sunu ya şaseye yada VCC ye çeker. Bu direnç yokken, LED üzerindeki forward voltaj nedeniyle girişteki voltaj seviyesi gri alanda olur.

Senin devrede sebep bu mu bilemeyiz, ama bu anlattığım LED'e paralel bağlı direnç kullanımının sebeplerinden birisi.

Bazan LED'nin bağlı olduğu GPIO pini, MCU resetten çıktıktan hemen sonra "input" modunda oluyor ve oradan bir yapılandırma bilgisi okunuyor. Sonradan, program çalıştıktan sonra artık o GPIO pinini "output" yapıyor. Ama resetten sonraki anda "input" olduğu için orada belli bir lojik seviyenin olduğunu garantilemek lazım. İşte LED'ye paralel bağlı direnç bunu temin eder, "input" GPIO sunu ya şaseye yada VCC ye çeker. Bu direnç yokken, LED üzerindeki forward voltaj nedeniyle girişteki voltaj seviyesi gri alanda olur.

Senin devrede sebep bu mu bilemeyiz, ama bu anlattığım LED'e paralel bağlı direnç kullanımının sebeplerinden birisi.
Anlattiginiz biraz karisik geldi. Boyle bir devre varmi ki? Programli entegre felan yok.
Bu arada mobilden yazarken bir harf sildigimde ekilavye hemen kayboluyor hatta alt satira indigimde de kilavye kayboluyor. Bu sitede oluyor sadece

Anlattiginiz biraz karisik geldi. Boyle bir devre varmi ki? Programli entegre felan yok.
Bu arada mobilden yazarken bir harf sildigimde ekilavye hemen kayboluyor hatta alt satira indigimde de kilavye kayboluyor. Bu sitede oluyor sadece

Evet o sorun var, eski androidlerde oluyor. Tapatalk kullanmayı denemek istemez misin? Onda bu sorun bildirilmedi.

Arkadaslar bir sey sormak istiyorum. Streo kablonun sasesini amfi kartinin sasesiyle birlestirecegim degil mi

Arkadaslar bir sey sormak istiyorum. Streo kablonun sasesini amfi kartinin sasesiyle birlestirecegim degil mi

Evet normali bu zaten. Şaseler birleşmezse sinyal iletimi meydana gelemez (en azından balanssız analog bağlantılar için durum bu).

Baglantilar bitti deniyorum. Ama diger konuma kimse cevap yazmadi.
Empadans farkliligi ve watt farkligiyla ilgili bir konuydu.

Şu anda elimde 8 ohm 5 watt 2 adet hoparlor ile denedim ses iyi geliyor.
Normalde her biri 6 ohm 3 watt olmalıydı.
Bunun sakıncası nedir? Yanı 6 ohm yerine 8 ohm, 3 watt yerine 5 watt kullanıyorum.

Yukaridaki sema tamamiyle dogrudur. Faydalanmak isteyen arkadaslar yukaridaki semayi kullanabilirler.
Onumuzdeki gunlerde creative A200 un kumanda semasiyla ugracagim.
Olursa baska bir baslik altinda paylasacagim.
Creative A220 modelinde sunu da eklemek isterim. Buradaki 15 V potansiyometreki anahtar tarafindan kontrol edilmesi sadece kumandaki ledi yakmak icindir.
Anfinin beslemesiyle alakasi yoktur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back