Creative inspire 4.1 4400 ses sistemi arızası

Öğretmen27

Aktif Üye
Sa değerli ustalarım. 4 aydır yöneticilik sınavına çalışıyordum foruma hiç bakamadım umarım iyisinizdir.
Elimde bir adet bahsettiğim ses sistemi var. Arızası hiç ses yok ugultu bile yok.
Yaptıklarım
1. ) 12V adaptörü var sağlam.
2.) Ses sistemindeki entegrelere 17v vivarı geliyor. Sanırım normal.
3.) Streo dişi soketleri pinlerini kontrol ettim bir problem gözükmüyor.
Ne yapmamı önerirsiniz? Ses sinyalini skopla takip etmeden size danışayım dedim.
2 adet entegre var. CT1975 ve TDA8511J. Bu entegrelere 17 V geliyor.

Ekler

• Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    442.5 KB · Görüntüleme: 662
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    441.6 KB · Görüntüleme: 537
Pc çıkışındaki ses sinyali ses sistemine verdiğimde 4 adet in girişinde skopla hiçbir sinyal göremedim.

Ekler

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    55 KB · Görüntüleme: 336
Kontrol etmişsindir diye tahmin ediyorum ama PC'den verdiğin sinyali test ettin mi? Giriş sinyalin hiç olmayabilir. Yoksa kabloyu ya da PC yazılımını filan kontrol etmelisin. Varsa muhtemelen opamp ile ilgili bir sorun gibi duruyor. 4'ü birden bozulduğunu varsayıyorum bu durumda besleme sorunu olabilir.

Kontrol etmişsindir diye tahmin ediyorum ama PC'den verdiğin sinyali test ettin mi? Giriş sinyalin hiç olmayabilir. Yoksa kabloyu ya da PC yazılımını filan kontrol etmelisin. Varsa muhtemelen opamp ile ilgili bir sorun gibi duruyor. 4'ü birden bozulduğunu varsayıyorum bu durumda besleme sorunu olabilir.
Hocam pc çıkış sinyalinde problem yok. Zaten başka pc de de aynı problem vardı. Kablo da felan sorun yok. Pc çıkışındaki ses giriş sinyalini amfiye verdiğimde TDA8511 4 adet in girişinde hiçbir sinyal yok. Ses giriş sinyali ile TDA8511 arasında 2 adet sıralı dirence benzer yapıda 2 adet entegre var. Bunlar 2 adet M51132L . Bu 2 adet M51132L, ses sinyalleri ile CT1975 ve TDA8511J entegreleri arasında. Muhtemel burada sorun var.
Foto üzerinde göstereyim.

Son düzenleme:
Foto asagida. Fotografı yeniden düzenledim tekrar bakın lütfen. Üzerinde hepsi yazıyor.

Ekler

• GGGGGGG.jpg
    GGGGGGG.jpg
    170.3 KB · Görüntüleme: 612
M51132L giriş çıkışlarında ses sinyali var mı?

Ekler

• M51132FP_and_M51132L.pdf
    342.7 KB · Görüntüleme: 464
TDA8511J entegresinin birinci,üçüncü 15 ve 17.pinlerine cımbız veya ince bir kablo ile dokunun hoparlörden yüksek bir ses geliyormu?
Bu sırada volume tam sona kadar açmayın ve entegre bacaklarna dokunurken diğer bacaklarada dokunmayın (veya daha iyisi o acaklara giden küçük mercimek kondansatörlerin ayaklarına dokunun)

Ustalarım açıklamalar için teşekkürler. Dedikleriniz yapayım. ama soyle bir şey fark ettim. M51132 İN 1 nolu bacaklarında besleme gerlimi yok.

Ekler

• Ekran Alıntısı 4.PNG
    Ekran Alıntısı 4.PNG
    37 KB · Görüntüleme: 314
TDA8511J entegresinin birinci,üçüncü 15 ve 17.pinlerine cımbız veya ince bir kablo ile dokunun hoparlörden yüksek bir ses geliyormu?
Bu sırada volume tam sona kadar açmayın ve entegre bacaklarna dokunurken diğer bacaklarada dokunmayın (veya daha iyisi o acaklara giden küçük mercimek kondansatörlerin ayaklarına dokunun)
Sitem açıkken dediklerinizi yaptım. Cımbız ile in giriş bacaklarına dokundum hiç ses yok.

Ayrıca kabinlerinde sağlam olduğundan emin olun .1,5 voltluk pili hoparlör pinlerine kısa süre dokununup çekin plop diye yüksek ses ses gelmesi lazım
(yani soketinden çıkarıp)

Ayrıca kabinlerinde sağlam olduğundan emin olun .1,5 voltluk pili hoparlör pinlerine kısa süre dokununup çekin plop diye yüksek ses ses gelmesi lazım
(yani soketinden çıkarıp)
M51132L odaklandım. 2 sinde de voltaj yok. Bunlar ne işe yarıyor. Sinyali belirli miktar yükseltip ses entegresine mi gönderiyorlar

volume ve balance kontrolü için onda voltaj yoksada tda ların o pinlerine dokunduğunda zırıltı gelmesi lazımdı.Önce pille kabinlerin sağlam olduğundan emin olun sonra diğer taraflara bakılır

Son düzenleme:
Bu arada volume kontrol kısmından gelen bir konnektör varsa onu çıkararak tda nın bacaklarına tekrar dokunun

volume ve balance kontrolü için onda voltaj yoksada tda ların o pinlerine dokunduğunda zırıltı gelmesi lazımdı.Önce en fazla pille kabinlerin sağlam olduğundan emin olun sonra diğer taraflara bakılır
Hocam elimde başka hoparlör var. Sağlam onlarda deneyeyim. Teşekkür ederim. Dönüs yapacam insallah.

Elimde başka hoprlör var denedim yine aynı. İn girişlerine cımbızla tek tek dokundum. Ses yok. Cihazın arka kısmında volume konnektörü var onu göndermemişler acaba sonuna kadar kısıp mı gönderdiler bana.

Hocam o volume kontrol devresininin konnektörünü sökmenizi giriş sinyali grounda çekilme ihtimalini ortadan kaldırmak için söyledim .Siz eğer konnektörü söktüğünüzde pinlere cımbızla dokununca hiçbir TDA dan ses alamıyorsanız ya voltaj gelmiyor veya tüm tda lar yanık olabilir .
Arıza ya ne sebep oldu aniden yüksek sesle dinlerkenmi gitti ?

Hocam o volume kontrol devresininin konnektörünü sökmenizi giriş sinyali grounda çekilme ihtimalini ortadan kaldırmak için söyledim .Siz eğer konnektörü söktüğünüzde pinlere cımbızla dokununca hiçbir TDA dan ses alamıyorsanız ya voltaj gelmiyor veya tüm tda lar yanık olabilir .
Arıza ya ne sebep oldu aniden yüksek sesle dinlerkenmi gitti ?
Hocam okullar tatil. Şimdi öğretmen arkadaşı aradım. Cihazın arkasında ses volume soketi var. Bunlar kumandasında sonuna kadar sesi kısmışlar.
Cihazın arızası ugultu varmış. Ses volume kumandası ben de değil. Ne yapabilirz? Voltaj geliyor entegrelere..

Yani kumanda sizde yokmu .Daha uğultu duyma aşamasına da gelemedikki :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back