DAC Entegre Önerisi

Dönüştürme hızına göre seçim yapmak lazım. Bir de DAC'ın dijital arabirimi türüne göre. Paralel mi seri mi, I2S mi yoksa daha yüksek hızlı dijital arabirimler mi?

Şöyle ki
TL494 ile modül yapmak istiyorum.Ama mega328 kullanıp Arduino ile kontrol edeceğim.En fazla 16 MHz olacak bundan hızlı kontrol edemem.Referans gerilimini bu DAC ile yapacağım.TL 494 da en fazla 200 khzde çalışacak.yani 200 kHz olması yeterli.port çok olmadığı için i2c veya seri yöntem olması daha iyi olur.

Son düzenleme:
Aşağıdaki DAC 12 bit ve 200 kHz den biraz daha yüksek hızde dönüşüm yapıyor. SPI arabirimi kullanıyor ve paketin içinde iki tane DAC var.

Şöyle ki
TL494 ile modül yapmak istiyorum.Ama mega328 kullanıp Arduino ile kontrol edeceğim.En fazla 16 MHz olacak bundan hızlı kontrol edemem.Referans gerilimini bu DAC ile yapacağım.TL 494 da en fazla 200 khzde çalışacak.yani 200 kHz olması yeterli.port çok olmadığı için i2c veya seri yöntem olması daha iyi olur.
Merak ettim modül ne için kullanılacak? TL494 yanlış hatırlamıyorsam smps devrelerinde kullanıyordu.

Bir çalışmada sinus ref gerilimi üretmek için MCP4922 kullanmıştım.
Yaklaşık 0-8KHz aralığında tek alternansta 16 step scopla bakınca çok net, temiz bir şekilde basamaklar görünüyordu. Yani 128K set gayet güzel çalışmıştı.
Datasheet'e göre veriyi gönderip set et komutundan sonra 4.5uSec set süresi olduğundan 200K set adedi için bu IC ye dikkat etmek gerekir.

Yine Arduino IDE kullanıp üzerinde 2 kanal hazır DAC olan STM32F103 gibi bir IC kullanmakta başka bir çözüm.
Arduino uyumlu 32F103 kartlar bi dünya. Bluepill mesela .

En azından SPI-I2C iletişim zamanları sorun olmaz.
Zaten 328 max 20Mhz clock hızıyla ancak SPI iletişimi ile uğraşır. Özellikle de Arduino ortamında.

Bir çalışmada sinus ref gerilimi üretmek için MCP4922 kullanmıştım.
Yaklaşık 0-8KHz aralığında tek alternansta 16 step scopla bakınca çok net, temiz bir şekilde basamaklar görünüyordu. Yani 128K set gayet güzel çalışmıştı.
Datasheet'e göre veriyi gönderip set et komutundan sonra 4.5uSec set süresi olduğundan 200K set adedi için bu IC ye dikkat etmek gerekir.

Yine Arduino IDE kullanıp üzerinde 2 kanal hazır DAC olan STM32F103 gibi bir IC kullanmakta başka bir çözüm.
Arduino uyumlu 32F103 kartlar bi dünya. Bluepill mesela .

En azından SPI-I2C iletişim zamanları sorun olmaz.
Zaten 328 max 20Mhz clock hızıyla ancak SPI iletişimi ile uğraşır. Özellikle de Arduino ortamında.
Ben 200 khz civarında kullanmayacağım.TL494 ün yaklaşık %10u civarında bir frekansta kullanacağım.yani 20 khzde en fazla olacağı o şekilde.STM entegre serisini arduino ile kullanabileceğim hangi bootloader mevcut?

Benim asıl ilgi alanım SMPS konsu.
Çok ATX patlattım :D
TL494ü modül haline getirip ATX psulardan power supply yapmaya yarayacak bir modül yapmak istiyorum.Planım bu.
Anladım. Devre şeması, elemanlar, proje görselleri olarak resimler beklentisi içine girdim.
Bende bir gün 220ac to xx simetrik dc smps yapmak istiyorum. Ama daha zamanı var.Geçen yıl ismi lazım olmayan bir forum da 12v to 2x36v smps yapmıştım. Duruyor hala :)

Son düzenleme:
Forumda ilk kobayım ve yaptığım SMPSi koymuştum.Bunun kompanzasyonunu yapmıştım.Bir anda elim kabloya değdi kısa devre yaptı patladı bende kızıp rafa kaldırdım :D
i1497bh218v-jpg.1812

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,474
Son üye
sharjah

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back