DBK CD 7.2 C Li Şarjlı Matkap Pil Değişimi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Amcamın çöpe atmak üzereyken elinden aldığım dbk 7.2 c li marka şarjlı matkabın içini açıp kontrol ettiğim de sadece pillerinin bitik olduğunu tespit ettim. 18650 1300mah 2 adet pil ile çalışan matkap için internetten seetech marka 18650 2000mah pil aldım. İkisine kargo dahil 35tl verdim.

Şarz devresi üzerindeki elemanlar.
Q1 C7K Y8
Q2 B772
Q3 AOD452A
U1 3XMC (Emin olamıyorum, Zor okudum)
D1 M7 (1N4007'NİN SMD Sİ)
D2 M7 (1N4007'NİN SMD Sİ)
R1 30K
R2 330R
R3 1K
R4 1K
R5 330R
R6 10K
R7 10K
R8 ATLAMA TELİ
R9 3K

20200529_210217.jpg

Puntacıya götürüp punta yaptırdım. Bu pillerin en fazla 1 amper verebileceğini söyledi. Kendisinde lg pillerin olduğunu ve tam 1500 amper verebileceğini söyledi. Fiyatı ise 70tl idi.
Eve gelince aklıma takıldı. Pilleri matkaba multimetre üzerinden bağlayarak tetiğe asıldım. Matkap boşta iken 1.5 amper çekti. Elimle sıkıştırdığımda ise 3.5 amperi gördü.
20200529_210954.jpg

20200529_211050.jpg

Sonuç benim için yeterli olduğundan makinayı toplayıp kapattım. Artık pcb lerimi daha hafif bir şarjlı ile delebileceğim :)

20200529_213119.jpg

20200529_220916.jpg

Son düzenleme:
Aküler en fazla şu kadar amper verir diye birşey yok :) Akülerin üstünde amper/saat (Ah) yazar ve bir saat süreyle verebileceği akım miktarıdır. O herhalde bu rakamı verebileceği maksimum akım olarak yorumluyor.

Araba aküsü 60 Ah dir, ama ilk motoru çalıştırırken marş dinamosuna yüzlerce amper akım verir. Senin de gördüğün gibi şarjlı vidalama iyi tork üretebilmek için pil kapasitesindeki rakamdan çok daha yüksek akım çeker.

Yani ben bu matkabın tetiğini sabitleyip bıraksam. 1.5A çektiğine göre 1 saatten fazla aynı akımı çekerek dönmesi gerekir değil mi?
Tabi eğer gerçekten 2000mAh ise :)

Yani ben bu matkabın tetiğini sabitleyip bıraksam. 1.5A çektiğine göre 1 saatten fazla aynı akımı çekerek dönmesi gerekir değil mi?
Tabi eğer gerçekten 2000mAh ise :)

Aynen öyle. Milini tamamen kilitlersen de belki 3.5 A den fazla da akım verebilir. Böye çok aşırı akım durumları sürekli olmadıkça aküye zarar vermez.

Emin ol 2A değildir. Bende yeni birkaç pil aldım. Sahte/yanıltıcı bilgiler olacağını bildiğim için en ucuzunu aldım. üzerinde 2500mah yazıyor. Test ettim 600mah çıktılar :katil1:

Pil kapasitelerini rahatça ölçmek için uzun zamandır Skyrc MC3000 almak istiyorum ama o parayı veremem. @Endorfin35+ sen nasıl ölçün?

Bende uçak hobimden kalma li-po pillerimi şarj ettiğim cihaz var. Buda skyrc nin bire bir taklit edilmiş muadili. 7 yıldır hiç sorun çıkarmadı. Discharge özelliği de var ama hiç kullanmadım. Aklıma gelse aldığım pilleri monte etmeden önce denerdim.

20200529_234754.jpg

Bu pillerde benim gözden kaçırdığım konu Pilin kapasitesi ile çekilen akım arasındaki ilişki oldu. Ben Amper saat olayını yanlış yorumluyormuşum. C değerinde bahsetmiyorum. O ayrı dursun.

1000 A/h pil için :
1A çekersen 1 saat dayanır : Doğru
0.5A çekersen 2 saat dayanır : Doğru
2A çekersen 30 dk dayanır : Yanlış daha az dayanır. anma akımının üzerinde akım çekilince pilin kapasitesi azalıyor. Bu bilgiyi pillerin datasheetlerinde bulmuştum...

Sonuç : Amper ihtiyacına göre pil seçimi...

Ampermetre + Voltmetre + Kolsaati :D Biraz sabredin benim güç kaynağında olacak bu şarj/deşarj fonksiyonları...
Sen geleneksel çözmüşsün, ben teknoloji seviyorum. Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi? :D

Bende uçak hobimden kalma li-po pillerimi şarj ettiğim cihaz var. Buda skyrc nin bire bir taklit edilmiş muadili. 7 yıldır hiç sorun çıkarmadı. Discharge özelliği de var ama hiç kullanmadım. Aklıma gelse aldığım pilleri monte etmeden önce denerdim.

3930 eklentisine bak

Bir ara ugrastim rc isleri ile ama 4 teker ustunde.

Sikilinca sattim araclari. Ama satmaya/atmaya kiyamadigim 6 kanal kumanda hala duruyor. Birkac kisiden daha bir seyler cikarsa bir model toparlariz :D

Bir ara ugrastim rc isleri ile ama 4 teker ustunde.

Sikilinca sattim araclari. Ama satmaya/atmaya kiyamadigim 6 kanal kumanda hala duruyor. Birkac kisiden daha bir seyler cikarsa bir model toparlariz :D
Bende 2 uçak, lipo piller, servolar, motorlar vs ızvır zıvır bir ton şey duruyor. Bir kumanda alsam tekrar başlarım ama bir sürü yasa çıktı. Açık arazide olsa şehir içi müsade etmiyorlar. En yakın pist 30km. Uçaklar da motorla taşınmıyor. O yüzden ilgilenmiyorum. Uçaklarımın resimleri vardı bu forumda.

O zaman bende maziden bir video ekleyim. Gercegini yapma sansim olmadigindan offroad duygularimi 1/10 olcekte yasamistim :katil1:

Gökhan merhaba,

Bu şarjlı aparatın orjinal adaptörünün etiketini bana resmini bu başlığa ekleyebilir misin?

Bir arkadaş soruyor. İnternette baktım 9 volt olarak görünüyor dc mi ac mi bilemedim. Yardımcı olursan sevinirim.

Gökhan merhaba,

Bu şarjlı aparatın orjinal adaptörünün etiketini bana resmini bu başlığa ekleyebilir misin?

Bir arkadaş soruyor. İnternette baktım 9 volt olarak görünüyor dc mi ac mi bilemedim. Yardımcı olursan sevinirim.
Maalesef orjinal adaptörü elimde yok.
Cihazın adaptörü 9v dc.
Ben kendi yaptığım güç kaynağından 8.4v vererek şarj ediyorum. 8.4v da 1.3A çektiğine göre 9v ile 1.5, 1.7A filan çeker diye düşünüyorum. O yüzden 9V DC, 2A lik bir adaptör yetecektir. Gerçi pilleri düşük amperde şarj etmek gerekir ama genelde acil lazım olduğundan ve benim güç kaynağında amper ayarı olmadığından bu şekil idare ediyorum.

Maalesef orjinal adaptörü elimde yok.
Cihazın adaptörü 9v dc.
Ben kendi yaptığım güç kaynağından 8.4v vererek şarj ediyorum. 8.4v da 1.3A çektiğine göre 9v ile 1.5, 1.7A filan çeker diye düşünüyorum. O yüzden 9V DC, 2A lik bir adaptör yetecektir. Gerçi pilleri düşük amperde şarj etmek gerekir ama genelde acil lazım olduğundan ve benim güç kaynağında amper ayarı olmadığından bu şekil idare ediyorum.
Gökhan usta bu piller bozuk laptop bataryalarda çoktur. Bu bataryaların içinde birkaç tanesi biter diğerleri sağlam olarak kalır. Uygun yollu halledebilirsin.
Gördüğüm kadarıyla 18560 pili şarj etmesi için ayrı bir dev taktın değil mi?
Şu bit pazarları açılsa ben de bozuk bataryalı vidalama alıp 18560 takarak aktif hale getirecem.

Gökhan usta bu piller bozuk laptop bataryalarda çoktur. Bu bataryaların içinde birkaç tanesi biter diğerleri sağlam olarak kalır. Uygun yollu halledebilirsin.
Gördüğüm kadarıyla 18560 pili şarj etmesi için ayrı bir dev taktın değil mi?
Şu bit pazarları açılsa ben de bozuk bataryalı vidalama alıp 18560 takarak aktif hale getirecem.
Pilleri n11 den aldım. Elimde laptop bataryası olsa şamsımı demerdim ama para verip alma taraftarı değilim. Piiler kaç yıllık, nasıl muhafaza edilmiş gibi sorular önemli bence. Şarjlı tornavidanın kendi şarj devresi vardı içinde. Ben sadece pil taktım.

iki buçuk yıl sonra döndük yine bu konuya :D
O zamanlar 35TL ye aldığım piller ancak bu güne kadar dayandı. Artık bir pcbyi tek şarjda delemez oldum.
Bu gün puntacıya gidip ahmetten aldığım pilleri uygun şekilde puntalattım. Bu pilleri makineye takacağım ama üzerindeki devre hakkında biraz bilgi sahibi olmak istiyorum. Normalde benim bildiğim, bir pilin yada pil grubunun şarj devresi var ise o devre pilleri sabit bir akım ile sağlıklı olarak şarj eder. Benim şarjlıda da böyle bir devre var ama değişik voltajlarda değişik akım veriyor cihaza. Piller boşken bir takıyorum 2A çekiyor, sonra piller doldukça 100mA lere düşüyor. Şarj devresinin bu akımı sabit tutması gerekmiyor mu?

20221212_195841.jpg
20221212_195835.jpg

Son düzenleme:
iki buçuk yıl sonra döndük yine bu konuya :D
O zamanlar 35TL ye aldığım piller ancak bu güne kadar dayandı. Artık bir pcbyi tek şarjda delemez oldum.
Bu gün puntacıya gidip ahmetten aldığım pilleri uygun şekilde puntalattım. Bu pilleri makineye takacağım ama üzerindeki devre hakkında biraz bilgi sahibi olmak istiyorum. Normalde benim bildiğim, bir pilin yada pil grubunun şarj devresi var ise o devre pilleri sabit bir akım ile sağlıklı olarak şarj eder. Benim şarjlıda da böyle bir devre var ama değişik voltajlarda değişik akım veriyor cihaza. Piller boşken bir takıyorum 2A çekiyor, sonra piller doldukça 100mA lere düşüyor. Şarj devresinin bu akımı sabit tutması gerekmiyor mu?

20903 eklentisine bak20904 eklentisine bak
doğru olan şarj yöntemi o abi

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back