DC elektronik yük projesi

PDF şemayı görsel olarak da ekleyeyim.

1647635601182.png

Açıklamalarına derli toplu zip dosyaları da eklemişleri onu da buraya koyayım. Kicad çizimi filan her şey var. Geliştirmeye çok müsait. Çıkışta 4 adet BUK956R1-100E kullanmış. Bunun bir tanesinin dayanımı 100 V, A120 A.

Power MOSFET, N Channel, 100 V, 120 A, 0.0032 ohm, TO-220AB, Through Hole

Ekler

• DC_Load_Ver9_3_KiCad_Files.zip
    181.7 KB · Görüntüleme: 80
  • DC_Load_ver9_3_files.zip
    606.8 KB · Görüntüleme: 73
Ben uzun zaman şunu yapmak istedim. Fakat vakit ve imkan aynı anda bir araya gelmedi. Sonuç olarak şu an hazır bir ürün kullanıyorum. İstersen buna da bir göz at. Uzun ve eğitici bir video serisi de var. Bütün kaynaklar açık.

16137 eklentisine bak16138 eklentisine bak16139 eklentisine bak16140 eklentisine bak
Bu nasıl elektronik yük? Yolları 0.5 uçlu kalemle mi çizmişler. Şu sol taraftakiler ısıyı göğüsleyecek olan mosfetler sanırım. Çok ince yolları. Bir saat boyunca 3A çeksek kömür olur herhalde. Ben bir ara bunun pcb çizimini elden geçireyim. :katil2:
(Yada ben hakkaten gözümde büyütüyorum bu yük olayını)

DC_Load_ver9_3_PCB_bottom.jpg

Evet MOSFET'ler sol tarafta kalıyor.

Bana da ince gibi göründü ama nasıl hesaplandığını bilmiyorum. Göz kadararı olunca ince ya da kalın demek muğlak kalıyor.

Adam böyle yapmış, vardır bir bildiği. :D

@Gokrtl şimdi videoyu izlerken fark ettim PCB çift taraflı. Bir de bunlar soğutucu tarafından da birbirine kısa devre.

1647638198146.png
1647638230176.png
1647638316009.png

Ekler

• 1647638179346.png
    1647638179346.png
    3.2 MB · Görüntüleme: 76
Cihaz üzerinde değişiklik yapmak gerekir mi bilemiyorum ama hazır olduğu düşünüldüğünde kurbana girer gibi birkaç kişi Çin'de bastırılıp burada paylaşabilir. Gerçi sen bu PCB üretme işini fabrika gibi hallediyorsun.

Cihaz üzerinde değişiklik yapmak gerekir mi bilemiyorum ama hazır olduğu düşünüldüğünde kurbana girer gibi birkaç kişi Çin'de bastırılıp burada paylaşabilir. Gerçi sen bu PCB üretme işini fabrika gibi hallediyorsun.
Kendim her türlü yapsam da Çinde basılanı tercih ederim. Soldermask, filan güzel oluyor. O yüzden Çin işine maliyeti kesinleştikten sonra ben girerim. Ama önce devreyi yalayıp yutmam lazım. Çalışma prensibini bilmediğim - öğrenmediğim aleti direknyapıp kullanmanın para verip almaktan bir farkı yok. O aletin bana bir şey katması lazım. :)

Basit adaptör testleri pil deşarj işlemleri vs...
aynı projeyi kendime yaptım kullanıyorum içinde sadece sabit akım ve sabit güç modu var pil testi için kesme voltajı belirlenmeli ve istenilen voltaja gelince otomatik akım çekmeyi bırakması gerek , çekilen akım ile süreyi mah olarak göstermesi daha iyi olur adaptör testleri için kullanımı güzel oluyor ac712 kullandığı için -/+100ma oynama yapabiliyor ayarlanan akım ile çekilen akım arasında

Bu proje nasıldır sizce ?
Bir tane mosfetle yük mü olur? Enaz 4-5 tane olmalı. Hemde öyle to-220 kılıfta değil, to-3 filan olmalı. Soğutucuyu da utanmasa sıvı soğutma filan bağlayacakmış :katil2:
Ben beğenmedim.

Bence proje güzel. Hardware tarafı çok kolay, ama regülasyon/kontrol yazılımını verimli bir şekilde çalıştırmak kolay değil. Kontrol yazılımı hızlı tepki verirse osilasyon meydana gelebilir, yavaş tepki verirse programlanan sabit akımı her zaman çekmez.

Bence proje güzel. Hardware tarafı çok kolay, ama regülasyon/kontrol yazılımını verimli bir şekilde çalıştırmak kolay değil. Kontrol yazılımı hızlı tepki verirse osilasyon meydana gelebilir, yavaş tepki verirse programlanan sabit akımı her zaman çekmez.
Acs olan kötü idi bu daha iyi gibi projeyi buna revize ediyorum DAC ve ADC ile pahalıya geliyor ama yapacak birşey yok :confused:

WhatsApp Image 2022-04-24 at 21.06.01 (1).jpeg

Bunu çok önceden yapmıştım elimde şeması,kodu vs. yok ama bu 1 tane mosfetten 600-700ma çekebiliyordum.
mosfet(ırl520)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back