Dedektör yapmak istiyorum.

TigerTiger07

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar aranuza yeni katıldım az biraz elektrik elektronik bilgim var. Metal dedektörün çalışma prensibini biliyorum... YouTube videoları izleyerek bir pulse metal dedektörü nasıl yapılır aşşağı yukarı öğrendim fakat gördüğüm bütün videolarda ki cihazlar metali algılama mesafesinde çok zayıftılar. Ben daha güçlü metali daha uzun mesafelerden algılayacak bir pulse metal dedektörünü kendim yapmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olacak ustalarımız var mı rica etsem bir devre şeması çize bilir mi?

pi dedektörleri inceleyin.

evet hocam pi dedektör yapmak istiyorum zaten. dedektörleri inceledim. vlf dedektörüm var. Pİ dedektörüde kendim yapmak istiyorum. fakat derini algılaya bilecek bir pi dedektörü onu kendim yapa bilirmiyim diye fikir almak istedeim.

Derinlikli çalışan dedektörde çok duyarlı ve düşük öz gürültüye sahip elektronik sistemler olur. Bunu yapmak için hem ileri seviyede elektronik bilgisi hem de bu duyarlılık ve gürültü seviyelerinde ölçüm yapan elektronik test cihazları gerekir.

Bu tip PI dedektörleri boşuna çok pahalıya satılmıyor:

Böyle bir dedektörü almak için zaten önceden bir gömü bulmuş olman lazım, yani bir paradoks sözkonsu :D

bir arkadaşım bu şemayı yaptı çalıştırdı. 40cm den tütün tablasını algılıyordu.

Sağolun arkadaşlar 40 cm bir metre arası algılaya bilen dedektörler zaten çok pahalı değil. Elimde de bir tane var zaten. Benim amacım bir tütün tabakasını 1,5 - 2 metre mesafeye kadar algılaya bilecek bir metal dedektörü yapıla bilinir mi diye fikir aradım. Ayrıştırmalı olup olmaması önemli değil metal nesneyi 2 metre derinliğe kadar algılaması yeter. Bu kalite de Pİ sistemli dedektörler var piyasada satılık fakat ücretleri pahalı olduğu için kendim yapma imkanım var mı diye düşündüm. Yani YouTube da izlediğim videolarda yapılan aletler 40-60 cm mesafeye kadar sonuç veriyor benim düşüncem acaba aynı devreye daha büyük çaplı bir bobin baplasak dedektörün metali algılama mesafesi artar mı? Devre bu büyük bobini kaldırırmı? Teorik olarak bobin büyüdükçe metal algılama mesafesi artar fakat küçük bobin için tasarlanan devre büyük bobinde çalışır mı?

önemli olan bobinin hery değeri. denemelerime göre bobin belli bir çapın üstünde derinlik azalıyor. bahsettiğim cihazı osilaskopla ölçtüm fena değildi. hassasiyeti artırmak için mosfet pulse akımını artırmak gerekiyor. belli akımdan sonrası zararlı diye duymuştum.

voltaj artırılarak, lityum pillerin akım kapasitesi artırılarak, mosfet tetikleme voltajı yüksek akımlı mosfet driver ile tetiklenerek.
pillere paralel yüksek değerli elektrolitik kapasitör bağlanarak.

Sağolun arkadaşlar 40 cm bir metre arası algılaya bilen dedektörler zaten çok pahalı değil. Elimde de bir tane var zaten. Benim amacım bir tütün tabakasını 1,5 - 2 metre mesafeye kadar algılaya bilecek bir metal dedektörü yapıla bilinir mi diye fikir aradım. Ayrıştırmalı olup olmaması önemli değil metal nesneyi 2 metre derinliğe kadar algılaması yeter. Bu kalite de Pİ sistemli dedektörler var piyasada satılık fakat ücretleri pahalı olduğu için kendim yapma imkanım var mı diye düşündüm. Yani YouTube da izlediğim videolarda yapılan aletler 40-60 cm mesafeye kadar sonuç veriyor benim düşüncem acaba aynı devreye daha büyük çaplı bir bobin baplasak dedektörün metali algılama mesafesi artar mı? Devre bu büyük bobini kaldırırmı? Teorik olarak bobin büyüdükçe metal algılama mesafesi artar fakat küçük bobin için tasarlanan devre büyük bobinde çalışır mı?

uH değeri aynı kalmak koşuluyla aynı devreye büyük/küçük bobin takabilirsin.

Pulse akımını artırmakta mesafe artışı sağlar. Fakat bu artış karşılaştırma voltajlarını değiştireceği için yeniden ayar yapman gerekiyor.

Pulse süresinin aşırı yüksek olması bobinin doyuma ulaşmasına boşa pil sarfiyatına , bobinin ısınmasına neden olur.

@kesmez 'in verdiği şemayı bende yaptım, seni tatmin eder mi bilmem.

Bu kitapta dedektörleri matematiğiyle birlikte anlatıyor:

uH değeri aynı kalmak koşuluyla aynı devreye büyük/küçük bobin takabilirsin.

Pulse akımını artırmakta mesafe artışı sağlar. Fakat bu artış karşılaştırma voltajlarını değiştireceği için yeniden ayar yapman gerekiyor.

Pulse süresinin aşırı yüksek olması bobinin doyuma ulaşmasına boşa pil sarfiyatına , bobinin ısınmasına neden olur.

@kesmez 'in verdiği şemayı bende yaptım, seni tatmin eder mi bilmem.

Bu kitapta dedektörleri matematiğiyle birlikte anlatıyor:

Deneme yaptınız mı? Hangi metali ne kadar mesafeden algılar?

Deneme yaptınız mı? Hangi metali ne kadar mesafeden algılar?

Bunu kesin bir dille söylemek doğru değil. Bobinin büyüklüğü, devrenin ince ayarda olması hepsi birer etken.
Metal bir tabağı 40-50 cm civarında algılayabilir. Ama bu havada, toprakta mesafe düşecektir. Toprakta deneme şansım olmadı.
Devre öğrenme amaçlı yapılabilir. Onun dışında fazla bir şey beklemeyin.

Aşağıda bu Minelab dedektörlerin çalışma şekillerinden biraz bahsediyor. Bunlarda sadece elektronik devre de yok, yazılımla sinyal işleme de yapıyor. Taramaya başlamadan önce toprağın mevcut durumunu kaydedip sonraki tarama işlemlerinde toprağın yanıltıcı etkisini elimine ediyormuş. Yüksek derinlik elde etmek için herhalde bu şekilde yazılım algoritması gerekiyor, ama emin değilim, şimdiye kadar hiç araştırmadığım bir konu.

Ama Türkiye'de bu metal dedektörü işinde çok büyük para var :) Yerli bir tane üretsek çok güzel satışı olur.

Minelab bu konuda öncü bir firma. Bahsettiğiniz gibi Türkiye'de alıcısı da var. Nedeni de şu pahalı olan iyidir, pahalıysa daha derine iner. Çoğuda aldıktan sonra satıyordur muhtemelen. Ya cihazı kullanmayı öğrenememiştir ya da umduğunu bulamamıştır. Çünkü "Define derindedir" mantığı var.
Çoğu dedektör 50cm üzeri algılama yapmaz. Zaten bu derinlik gayet yeterlidir. Çünkü birçok kıymetli metal yani "define" yüzeyde bulunmuştur.

Yurtdışında minelab cihazlarla "Gold Nugget" arıyorlar. Bu cihazların temel özelliği derine inmekten ziyade kararlılık ve hassasiyet. Ayrım, demir reddetme gibi özellikler.

Çoğu dedektör artık karmaşık yöntemlerle çalışıyor. Örneğin düşük frekans üzerine yüksek frekans bindiriliyor. Daha sonra sinyal demodule ediliyor. Bu sayede hem derinlik hemde ayrım birada olmuş oluyor.

Hic merak duymadim bu islere ama netflix de avusturalya da bunun gibi dedektorler ile altin arayanlari anlatan bir belgesel var izlemesi keyifli. :D

"Ekonomik krizin eşiğindeki Yunanistan" lafı güldürdü beni :D Yav Yunanistan iflas etmiş bir devlettir, ayrıca son birkaç yılda da ABD tarafından istila edildi. Artık Yunanistan'ı ABD nin bir eyaleti diye düşünmek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,783
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back