Değişik Voltajlarda SMPS Yapımı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Hameg 203 Osiloskobumuz için trafo sardırma girişimlerimizin olumsuz sonuçlanması neticesinde aşağıda paylaştığım voltaj ve akım değerlerini verebilecek bir smps yapma zorunluluğu hasıl olmuştur. Tek tek yapmaya kalksak 6-7 tane devre olacağından mümkün mertebe elde ettiğimiz voltajı transistörler ile istediğimiz voltajlara bölebileceğimiz bir devre yapmak istiyorum. Smps ler konusun da pek fikrim olmadığından dolayı yardımınıza ihtiyacım var. Belirli bir şema paylaşırsanız üzerinden yol alabiliriz diye düşünüyorum. Aklımda kaldığı kadarıyla @DrFreeman bu konuya aşinaydı. Belki bize yardım edebilir.
Voltajlarımız;
6.3V akım 300 mA
7.8V akım 1000 mA
15V akım 200 mA
26.5V akım 600 mA
31V akım 50 mA

121V akım 20 mA
141V akım 20 mA
471V akım 2 mA

Küçük voltajlar için ayrı büyük voltajlar için ayrı 2 adet devre de yapılabilir.

İşin sakat tarafı, bir SMPS yapabilmen için bir osiloskoba ihtiyacın var. Osiloskop olması için de SMPS lazım :D

Sen istersen ikinci el bir osiloskop bakmaya başla :) Veya bir tane Hantek getirt Çin'den.

Ferro Elektronik'te şu güzel osiloskop var:

Belki pazarlık edip uygun bir fiyata gelip alabilirsin.
Uzun zamandır favori listemde o ama daha yanaşamadım ona :D

Voltajı sadece transistör ile kayıpsız düşüremezsin ki. Düşürmek için ya voltajın bir kısmını ısı olarak yakman ya da yine bir SMPS/trafo kullanman lazım.

Flyback gibi çok çıktı verebilen bir SMPS topolojisi kullanılabilir. Ama yine bobin sarman lazım :) Belki coupled indüktör sarmak trafo sarmaktan daha kolaydır. Bu trafo/indüktör işini ben pek sevmiyorum. Elimde bir sürü var ama hangi maddeden yapılmış, ne kadar kolay satüre oluyor hiçbir bilgi yazmıyor. Evde B-H eğrisi ölçecek düzeneğim de yok. Zaman bulsam hem daha iyi manyetik öğrenmeye hem de düzenek kurmaya niyetim var, belki konuya ısınırım.

Trafoların karakterize edilmesi benim de hep aklımda olan birşey. Ülkemizde istediğin karakteristiğe sahip SMPS trafosunu satın almak çok da kolay değil, ama hurdalarda ve arızalı kartlardan dünyanın SMPS trafosu çıkıyor. Onları karakterize edip hangi frekansta çalışmaya uygun, ne kadar güç verebilir, bunu ortaya çıkarmak çok faydalı olur.

Uzun zamandır foruma bakamadım kusura bakmayın gençler.
Sayın @Gokrtl bahsettiğin eger osiloskop ise smps olmaz.Smpslerin iç gürültüsü çok fazla olduğu için o osiloskopla çok iyi ölçümler yapamazsın.Kaliteli gürültüsüz bir SMPS yapmak ise baya maliyetli olacaktır.Bu nedenle tek kaynaktan beslenen lineer regülatör kullanman bence daha mantıklı olur ki zaten almak istediğin akımlar çok fazla değil.O yüzden lm serisinin datasheetindeki devreyi kurman bile sana yeter de artar.

Yada hepsinin yerine bu trafoyu kendinde sarabilirsin.Eski bir toroid işimizi görmeye yeter de artar.Ama tabi sabır çok gerekli :)

Trafoların karakterize edilmesi benim de hep aklımda olan birşey. Ülkemizde istediğin karakteristiğe sahip SMPS trafosunu satın almak çok da kolay değil, ama hurdalarda ve arızalı kartlardan dünyanın SMPS trafosu çıkıyor. Onları karakterize edip hangi frekansta çalışmaya uygun, ne kadar güç verebilir, bunu ortaya çıkarmak çok faydalı olur.
Bu konu üzerine su aralar çalısmalar yapıyorum.
Adına VOBULATOR denen antik bir devre kurmaya çalısıyorum.Eğer olursa B-H grafiğini çıkarmak için test devresi yapacagım ama ilk ihtiyacım olan şey bu devre.

Uzun zamandır foruma bakamadım kusura bakmayın gençler.
Sayın @Gokrtl bahsettiğin eger osiloskop ise smps olmaz.Smpslerin iç gürültüsü çok fazla olduğu için o osiloskopla çok iyi ölçümler yapamazsın.Kaliteli gürültüsüz bir SMPS yapmak ise baya maliyetli olacaktır.Bu nedenle tek kaynaktan beslenen lineer regülatör kullanman bence daha mantıklı olur ki zaten almak istediğin akımlar çok fazla değil.O yüzden lm serisinin datasheetindeki devreyi kurman bile sana yeter de artar.
Aslına bakarsanız birisinin bana "al şu şemayı yap" demesi daha doğru olur. Çünkü kendim entegre seçip hesaplayabilecek kadar bilgili değilim.

Yada hepsinin yerine bu trafoyu kendinde sarabilirsin.Eski bir toroid işimizi görmeye yeter de artar.Ama tabi sabır çok gerekli :)
Tur sayılarını belirlememiz lazım. Ona göre gözüm yer mi yemez mi karar verebilirim. Bu konuda da başaka forumdan bir abimden destek bekliyorum. Sabırlı ol demişti. Sabrettim bekliyorum :)

devre tasarlamak zor değil asıl zor olan pratiğe dökmek.
spir sayıları açısından da en fazla bir haftada trafonu sarabilirsin.
ben çok söküp sardım.biraz sinir bozucu ama zor değil.Sekonderde voltajını bildiğin bir spirin sayısını alıp primere dokunmadan sekonder turlarını hesaplayıp saracaksın. :)

devre tasarlamak zor değil asıl zor olan pratiğe dökmek.
spir sayıları açısından da en fazla bir haftada trafonu sarabilirsin.
ben çok söküp sardım.biraz sinir bozucu ama zor değil.Sekonderde voltajını bildiğin bir spirin sayısını alıp primere dokunmadan sekonder turlarını hesaplayıp saracaksın. :)
Neden size kolay olan bana zor geliyor?
Tasarlanmış devreyi proteusta çizip basıp canlandırmak bana göre çocuk oyuncağı. Tabi ufak devrelerde böyle. Büyük ve komplike bir devreyi çizmek elbette zordur. Ama benim için sadece zaman alır. Sanırım çizmeyi sevdiğimden zor gelmiyor hiç. :)

Sipir konusunu anladım. Seconderde 10v luk bir tel 20 tur sarılıysa 100v için 200 tur sarmak lazım.

Sipir konusunu anladım. Seconderde 10v luk bir tel 20 tur sarılıysa 100v için 200 tur sarmak lazım.

Mesele yüksek voltajlı sekonder sargılar. 471V, 121V, 170V üç tane sargı var. Her birisi için belki de yüzlerce tur sarman gerekiyor ve sığması için de muntazam bir şekilde yan yana, üst üste sarman lazım.

Mesele yüksek voltajlı sekonder sargılar. 471V, 121V, 170V üç tane sargı var. Her birisi için belki de yüzlerce tur sarman gerekiyor ve sığması için de muntazam bir şekilde yan yana, üst üste sarman lazım.
İşte o tur sayılarını bir öğrensem. Ona göre bişey dicem de...

İşte o tur sayılarını bir öğrensem. Ona göre bişey dicem de...

O tur sayısının az olma ümidi yok işte :D Primer sargısının iki katından fazla tel sarman gerekiyor sadece 471V sargısı için, bu kesin.

O tur sayısının az olma ümidi yok işte :D Primer sargısının iki katından fazla tel sarman gerekiyor sadece 471V sargısı için, bu kesin.
Pekala şöyle bir durum olsa.20 vac çıkışı yeni bir trafonun primeri yapsak.örneğin 5-10 tur sarsak trafoya.ordan bunun katlarını alsak yüksek voltajlar için.nasıl olur?

Neden size kolay olan bana zor geliyor?
Tasarlanmış devreyi proteusta çizip basıp canlandırmak bana göre çocuk oyuncağı. Tabi ufak devrelerde böyle. Büyük ve komplike bir devreyi çizmek elbette zordur. Ama benim için sadece zaman alır. Sanırım çizmeyi sevdiğimden zor gelmiyor hiç. :)

Ben devrenin başına geçecek vakti bulamıyorum çünkü :)Ve o yüzden teorik kısmı ile uğraşıyorum ve artık ezberledim nerdeyse ama basına geçip gerçekleştiremiyorum:)

Pekala şöyle bir durum olsa.20 vac çıkışı yeni bir trafonun primeri yapsak.örneğin 5-10 tur sarsak trafoya.ordan bunun katlarını alsak yüksek voltajlar için.nasıl olur?

Yüksek voltajlar için ayrı bir trafo olabilir. Ama işte ona uygun bir yer bulmak lazım cihazın kutusunun içinde.

Neyse arkadaşlar benim emekli olmama şunun şurasında 10 sene kaldı, sonra full time bu işlere bakacağım :katil1:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back