Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

O zaman yeni baskı başlasın veee proje yürüsün.
20220214_111156.jpg

Yeni kartı basıp atlamalarını yaptım.
Bu atlamaları bakıra lehimleyerek zamanla gevşemelerini önleyeceğim.
Artık elemanları da dizmeye başlayabilirim.
Umarım hatalı bir yer yoktur.

20220215_155857.jpg

20220215_155835.jpg

@taydin abi şemadaki 25K direnci bulamadım. 25.5K aldım. Bu sorun yaratır mı?

Güç kaynağı son şema.png

Güç vermeden önce opamp'lerin hepsini sök. Aşama aşama git. Doğrultucu çıkışında doğru voltaj var mı? Negatif referans voltajı var mı? Pozitif opamp voltajı geliyor mu?

Eğer o voltajlar normal ise sadece U1'i tak. Şemada REF yazan yerde hiç kıpırdamayan bir referans voltajı görmen lazım.

Bu da normal ise U2'yi tak. Artık çıkışta voltaj regülasyonu devreye girmiş olması lazım ve voltajı da ayarlayabiliyor olman lazım. Bu aşamada çıkışı sakın kısa devre etme, akım sınırlama opamp'ini takmadık daha, birşeyler havaya uçar :)

Bu da normal ise U3'ü tak ve akım sınırlamayı test et. Mesela akım ayarını iyice küçült ve çıkıştan birkaç amper çekmeye çalış, Gerçek akımın birkaç amper değil ayarlanan akım olması lazım.

Bu nedir yav?
Karta alkol banyosu yaptırdım çıkmadı, sonra kartı sabunlu su ile yıkayıp sıcak hava ile kuruttum yine çıkmadı. :dusun1:
20220219_175558.jpg

Bakırı suyla temas ettirmeyin. Sudaki Kireç iz bırakır. Su lehimi çürütür korozyon yapar.
Su ile kart temizliği yanlış uygulama.

Selülozik tiner + fırça ile kartı tekrar temizleyin.
Kuruduktan sonra PCB yi alt ve üst kısmındaki bakır yollara muhakkak lehim yüzü kaplama yapın.
Kaplama yapmazsanız bir kaç ay sonra bakır yollar havadaki nemden dolayı tekrar yeşillenip, çürüyecek.

Bakırı suyla temas ettirmeyin. Sudaki Kireç iz bırakır. Su lehimi çürütür korozyon yapar.
Su ile kart temizliği yanlış uygulama.

Selülozik tiner + fırça ile kartı tekrar temizleyin.
Kuruduktan sonra PCB yi alt ve üst kısmındaki bakır yollara muhakkak lehim yüzü kaplama yapın.
Kaplama yapmazsanız bir kaç ay sonra bakır yollar havadaki nemden dolayı tekrar yeşillenip, çürüyecek.
İzopropil alkol + fırça ile bayağı yıkadım. Geçmeyince sabunlu su ile yıkadım. Yine geçmeyince bir daha alkol ile yıkadım.
Olabilecek en temiz haline getirdim ama yinede lehimlerin etrafında korozyon olmuş gibi kaldı.
Neden böyle oldu ben onu anlamadım. İlk defa görüyorum böyle bir lekelenme.

20220219_184417.jpg

Bakır ilk günkü gibi parıltılı kalmaz
Karta montaj yaparken eldeki ter, kir, yeterince temizlenmeyen pasta,lehim artıkları, havadaki nem kartın rengini döndürür.
Kart bu haliyle kalmaya devam ederse, bakır daha da kararacak.
Montajı bitirip kartın çalıştığından emin olunca, bakır yüzü kaplama yapın.
Bilmiyorsanız; yardımcı olurum.
Kolay gelsin

Bakır ilk günkü gibi parıltılı kalmaz
Karta montaj yaparken eldeki ter, kir, yeterince temizlenmeyen pasta,lehim artıkları, havadaki nem kartın rengini döndürür.
Kart bu haliyle kalmaya devam ederse, bakır daha da kararacak.
Montajı bitirip kartın çalıştığından emin olunca, bakır yüzü kaplama yapın.
Bilmiyorsanız; yardımcı olurum.
Kolay gelsin
Tüm yüzeyi lehim kaplamak, boş alanları GND kapladığım için zor ve maliyetli olur. Kart bir çalışsında olmazsa yeniden basar solder mask denemesi yaparım.

Bakır korozyona uğramış gibi görünüyor. Ama yıkar yıkamaz hemen korozyon olmaması lazım, biraz vakit alması lazım.

Eğer elinde reçine varsa, onu IPA ile karıştırıp ince bal kıvamına getir. Sonra çamaşır tursili ile yıkayıp kuruladıntan sonra hemen reçine ile kapla.

Lehim yüzü kaplamasıni lehimle yapmanız şart değil.
Yumurta büyüklüğünde Reçineyi, bir çay bardağı kadar selülozik tiner içinde bal kıvamına gelinceye kadar küçük bir kavanozun içinde eritin. ince bir kat sürün kartı dik pozisyonda 1-2 gün kurumaya bırakın.
Korozyon, kararma durumu olmadan yıllarca kullanın.

Kalan solüsyonu bir sonraki kullanımlar için kavanozda saklayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Aslında içeriklerini bilmiyorum ama kaplama için Air brush varsa vernik uygulanabilir ya da tırnak cilası diye satılan kadınların kullandığı patlayıcılar denenebilir.

@Gokrtl vim veya cif gibi bir temizliyici ve sert diş fırçası ile temizlemeyi deneyebilirsin. Kaplama için bence en pratik yöntem sprey akrilik vernik. 5 dakikada kurur, yıllarca temiz parlak kalır. Overlokçu ayağınıza geldi. Hayde.. :D

Devre çalıştığında bir şeyler düşğneceğim artık.

Merhaba, bu kadar emekten sonra PCB bittikten sonra bakır olan yerlerin tamamını lehim ile kaplasaydınız keşke, o zaman böyle sıkıntı olmazdı.
Başka bir alternatif de PCB basılıp hazır olduktan sonra CİF ile temizlenir sonra iyice kurulanır. 100cc alkole 10-20 gr kadar toz reçine atılır iyice eritilir. Bu solusyon ile PCB kaplanırsa bakır bölgeleri katiyen oksitlenmez ve korozyona uğramaz.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back