Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Aslında mevcutta bir konu vardı ama orada çok fazla sayfa oluştuğundan ve uzun süre ara verdiğimden yeni bir konu oluşturmak istedim.
Önceki konuda proteus ile bundan çok daha küçük bir kart çizmiştim ama eldeki imkanlar ile basmak mümkün olmadığından yarım kaldı.
Yeni KiCad çiziminde kart büyüdü, atlama yolları azaltıldı. Tamamen evde basacak şekilde çizmeye çalıştım.
Eğer gözünüze çarpan yanlış birşey olursa lütfen beni uyarın.
Projenin tamamı bir kaç parça şemadan oluşuyor. Buraya şemanın en önemli kısmını koydum. Diğer kısımlara aşağıdaki "Yeni KiCad ZIP" dosyasını indirerek ulaşabilirsiniz.

Demonte Güç Kaynağı şema.png

Diğer kademesiz çizimde diyotları dip olarak koymuştum. Burada çoğunlukla smd olarak koydum.
Proteustaki çizimin aksine Triyaklara iyi bir soğutucu bağlayabilmek için kenara taşıdım. Kartın büyümesindeki paylardan biri de bu.

güç kaynağı pcb.png

güç kaynağı 3d_f.png

güç kaynağı 3d_b.png

Ve devamında bunun baskı devresini çıkarttım.
Atlama yolları ne kadar az olsada sorun oluşturdu. Bu vesile ile anladım ki toner çıktı ve ütü yöntemi ile bu delikleri tutturmak mümkün değil.
Çılgınlık derecesinde hassasiyet ile delikleri denk getirmeye çalıştım. Hatta bunun için benim için pahalıya mal olan baskı devre kağıtlarını bile hunharca kullandım.
Normalde bir tanesinden 5-6 tane baskı yaptığım kağıtların bu uğurda 4-5 tanesini çöp ettim.
Aşağıdaki göreceğiniz resimler olabilecek en iyi delik tutturulmuş halidir. Daha iyisini yaparım diyen çıksın ortaya elini ayağını öpeyim.
Tabi buradaki delik tutturamama sorunundan da bahsedeyim. Toner ile kağıda aldığım çıktıyı ütü ile bastıra bastıra plakete yapıştırmaya çalıştığım için ısınıp eriyen toner milimetrik şekillerde genişleyip yayılıyor. Bu durumda deliklerin bir birini tutması imkansız hale geliyor.
Kusursuz sonuç için Dry Film yöntemi şart gibi görünüyor.

Kartın Top Copper Kısmı;
20220608_173745.jpg

20220609_143330.jpg

20220609_153525.jpg

Kartın Bottom Copper Kısmı;

20220609_143318.jpg

Yinede kurtarılamayacak durumda değiller. Boya kalemi ile bir kaç müdahalede bulunup kartı eriteceğim.
Sonrasında çinden aldığım atlama perçinlerini bu karta uygulamaya çalışacağım. Umarım başarırım.

20220610_152530.jpg

Ekler

• Yeni KiCad.zip
    32.6 MB · Görüntüleme: 102
Son düzenleme:
LM317 yerine tek transistörlü voltaj limitör devresi koy Gökhan. O senin kullandığın şekilde LM317 sadece giriş voltajından zener voltajını çıkarır. Ne regülasyon yapar nede voltaj limitleme.

Akım ölçümünü de doğrudan şönt voltajına bakarak yapmamışsın. Farklı bir referansa göre almışsın. Neticede uygun katsayılar kullanarak gene akım ölçülür, ama şaseye göre şönt voltajına bakarsan doğrudan ohm kanunu sana akımı verir. Diyotların voltajlarının toleransı da ölçüm sonucunu etkilememiş olur.

Bir dikkatimi çeken de iki tane paralel 2N3055. Yüksek akım değerlerinde bunları 2N2219 tek başına süremez. Bence ilk önce tek transistörlü 3A lik kaynağı yap, 5 A modifikasyonu ayrı bir proje olsun. Aşama aşama gitmek daha iyi olur.

Kart çöp oldu. Baştan yapacağız anlaşılan :D

Bir dikkatimi çeken de iki tane paralel 2N3055. Yüksek akım değerlerinde bunları 2N2219 tek başına süremez. Bence ilk önce tek transistörlü 3A lik kaynağı yap, 5 A modifikasyonu ayrı bir proje olsun. Aşama aşama gitmek daha iyi olur.
Abi yapmışken bir kere yapayım iş bitsin istiyorum. Çünkü hem akım ayarlı güç kaynağına ihtiyacım oluyor hemde bu iş 1 sene olacak hala yerimde sayıyorum. Artık bitsin istiyorum. Başka planlarım var çünkü.

Bu devreye ikinci bir 2N2219 eklesek çok mu zorlar bizi? Yada kaderime rağzı olup 3A de bitireceğim işi.

Akım ölçümünü de doğrudan şönt voltajına bakarak yapmamışsın. Farklı bir referansa göre almışsın. Neticede uygun katsayılar kullanarak gene akım ölçülür, ama şaseye göre şönt voltajına bakarsan doğrudan ohm kanunu sana akımı verir. Diyotların voltajlarının toleransı da ölçüm sonucunu etkilememiş olur.
LM317 yerine tek transistörlü voltaj limitör devresi koy Gökhan. O senin kullandığın şekilde LM317 sadece giriş voltajından zener voltajını çıkarır. Ne regülasyon yapar nede voltaj limitleme.

Bu ayarlamaları bana şema üzerinde gösterirsen hızlı ilerlemiş olurum. Aksi taktirde soru cevap şeklinde konu sayfalarca uzamaya devam edecek. Benim kicad yada senin microcap şeman üzerinde gösterebilirsin. Her türlü bana uyar.

Bir de benim şemadaki R34 ve R35 0,47R 5W dirençleri neden iki tane koyduğumuzu hatırlayamıyorum. Onu bana bir hatırlatırsan sevinirim.
Sanki 0,22R 10W direnç bulamamıştıkda o yüzden 2 tane paralel bağlamıştık gibime geliyor ama emin olamadım.

Aşağıdaki mesajda işaretli olan devre. Orada 36 V luk zener kullanırsan, çıkışta 35.3 V gibi bir değer alırsın.

Şöntü 0.22 Ω yapmak gücü düşürmek açısından mantıklı. 5 A de 0.22 Ω direnç 5 W tüketir, 10 W lık direnç koymak yeterli olur. Akım ölçüm devresini çizecem de benim Kicad gene sorunlu. Komponentleri hareket ettirirken saçmalıyor. Halledince çizerim.

Her bir 2N3055'e ayrı bir 2N2219 bağlasan da olur.

Her bir 2N3055'e ayrı bir 2N2219 bağlasan da olur.
Abi bu 2N2219 tr nin base inde direnç var bc serisi bir tr daha var. Bunlar da eklenecek mi?
Yada ben eniyisi eve geçince şemaya uygulayıp resmini atayım. Sen doğrusunu yalnışını söylersin.

Akım ölçümü için şöyle bir devre kullanabilirsin: Bu devrenin amacı şönt üzerindeki negatif voltajı pozitif hale getirmek ve bir de 2.7 lik bir kazanç elde etmek. Düşük voltajlarla çalıştığımız için rail to rail opamp kullandım.

1643985210539.png

Akım ölçümü için şöyle bir devre kullanabilirsin: Bu devrenin amacı şönt üzerindeki negatif voltajı pozitif hale getirmek ve bir de 2.7 lik bir kazanç elde etmek. Düşük voltajlarla çalıştığımız için rail to rail opamp kullandım.

15557 eklentisine bak
Bunu eve geçince şemaya eklemeye çalışayım. Yalnız daha önce tl071 konuşmuştuk. Onu değiştirmek mi lazım? Ona göre temin edeyim bu opampı

Negatif besleme -1.8 V olduğu için normal bir opamp ile sorun çıkabilir diye düşündüm. Ama denersin, sorun çıkmaz belki.

Negatif besleme -1.8 V olduğu için normal bir opamp ile sorun çıkabilir diye düşündüm. Ama denersin, sorun çıkmaz belki.
Özdisan dan zaten sipariş vereceğim. Şu resimdeki smd yi alsam uygun olur mu?
Screenshot_20220204-180255.jpg

BD135 yerine şu aşağıdaki uyar mı abi?
BD135 1.5A 45v, Benim alacağım 2A 50v Bu transistöründe smd olmasını istiyorum. Hatta diğer BC serisi transistörleri de smd yapmak istiyorum. SMD olanlar daha ufak tefek olduğu için ısınır mı, yanar mı diye emin olamıyorum sadece.

PBSS4350T.png

YADA BU DAHA İYİ SANIRIM
power.png

Son düzenleme:
Burada ki 2N2219 eklemesi doğru mu?

2n3055.png

Fazla karışık duruyor Gökhan, 2N2219'u BD135 ile değiştirirsen daha iyi olacak.

Fazla karışık duruyor Gökhan, 2N2219'u BD135 ile değiştirirsen daha iyi olacak.
Yani tek BD135 iki 2N3055'i sürer mi demek istedin? Yoksa iki ayrı BD135 mi kullanmalıyım?
Şemayı sabah evden çıkarken alelacele yaptım, biraz karışık oldu.

@taydin abi gerekli düzeltmeleri yaptım.

Akım Ölçer
AKIM ÖLÇER.png

LM317 yerine BD135
36V DİODE.png

2N2219 yerine BD135
BD135.png

Şemanın Tamamı
demonte tamamı.png

Son düzenleme:
Son hali. Tekrar baskı yapacağım.
BC Serisi transistörleri SMD yaptım. LM317 yerine koyduğum BD135'i de SMD yaptım. Umarım çok ısınmazlar.

KiCad 3d.png

KiCad 3d alt.png

KiCad baskı.png

BD135 yüksek akımlarda ısınır. TO-220 yapıp küçük bir soğutucu bağlaman daha mantıklı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back