Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

O zaman sana sürüyle pin tasarruf ettirecek bir öneri getireyim. BLE kullanan bir uygulama yazarsın cep telefonuna, sonra da tüm ekran pinlerini, tüm keypad pinlerini, enkoderi, yön tuşlarını boşa çıkarmış olursun :)
Telefona program yazmayı beceremiyorum :)

Tamam o zaman 595 ile ilerleyelim. Onu kullanmanın da ayrıntıları olacak. Belki de ayrı bir konuda bunu ele almak daha mantıklı olur. Önce breadboard'da çalıştırırsın arduino ile, sonra asıl sisteme entegre edersin.

Abi ne yaptın ya.
Ekrana saatlerce mesai harcadık.
Enkodere kullanım klavuzları yazdık kaynak oluşturdu hatta @hafy abi

Sana profesyonel iş hayatında da çok yararlı olacak bir tavsiyede bulunayım. Yaptığın çalışma ile hiçbir zaman duygusal bir bağ kurma. Yaptığın çalışma seni sonuca götürmeyecek ise, aylarca zaman da harcamış olsan o çalışmayı ortadan kaldıracaksın. Bu kadar emek harcadım, bir şekilde bunu kullanayım dersen, zaman kaybetmeye devam edersin.

Tamam o zaman 595 ile ilerleyelim. Onu kullanmanın da ayrıntıları olacak. Belki de ayrı bir konuda bunu ele almak daha mantıklı olur. Önce breadboard'da çalıştırırsın arduino ile, sonra asıl sisteme entegre edersin.
Elektronikçiye gidiyorum. Ekstra birşey lazım olacak mı 595'in yanına yöresine?

garibana 1 filtre kondansatörü abi 100nf 10uF

Birde mümkünse 165de al yanında giriş lazım olursa onu da kullanırız
Kondansatör evde var bol bol.
165 de aldım.
İnternetten ucuz burası. Biri 4₺, biri 5₺
İnşallah çok patates değillerdir.

Kondansatör evde var bol bol.
165 de aldım.
İnternetten ucuz burası. Biri 4₺, biri 5₺
İnşallah çok patates değillerdir.
ben zamanında 2 lirayken 50 kuruşa almıştım esnaftan.

PWM yapmaya çalışınca sapıtıyordu sadece normal hızlarda sorun yoktu

Sana profesyonel iş hayatında da çok yararlı olacak bir tavsiyede bulunayım. Yaptığın çalışma ile hiçbir zaman duygusal bir bağ kurma. Yaptığın çalışma seni sonuca götürmeyecek ise, aylarca zaman da harcamış olsan o çalışmayı ortadan kaldıracaksın. Bu kadar emek harcadım, bir şekilde bunu kullanayım dersen, zaman kaybetmeye devam edersin.
bunu çok yaşıyorum abi.
Hazırlıyorum hazırlıyorum sonra daha iyi olacak buluyorum ama o kadar emek verdik ne olacak bu diyorum

bunu çok yaşıyorum abi.
Hazırlıyorum hazırlıyorum sonra daha iyi olacak buluyorum ama o kadar emek verdik ne olacak bu diyorum

Üniversite bitmesine yakın bir proje yapmam istenmişti benden. Ben de Z80 işlemci ile bir frekans sayıcı projesine başladım. Devreyi hazırladım, PCB yi yaptım, programı yazdım ve bir sürü sorun çıktı tabi. PCB'de yollar kestim, yollar ilave ettim, şema değişti. Ama sonunda devre çalıştı ve işin inceliklerini öğrendim. Sonra o devreyi attım kenara, sıfırdan PCB, kod ve şema hazırladım. Bu ikinci tasarım tam istediğim gibi oldu ve bunu teslim ettim hocaya.

Benim tecrübem (ve yalnız değilim bu konuda), bir projede ilk seferde işi öğreniyorsun, sonra bunu atıyorsun ve ikinci seferde işi hakkıyla yapıyorsun.

Üniversite bitmesine yakın bir proje yapmam istenmişti benden. Ben de Z80 işlemci ile bir frekans sayıcı projesine başladım. Devreyi hazırladım, PCB yi yaptım, programı yazdım ve bir sürü sorun çıktı tabi. PCB'de yollar kestim, yollar ilave ettim, şema değişti. Ama sonunda devre çalıştı ve işin inceliklerini öğrendim. Sonra o devreyi attım kenara, sıfırdan PCB, kod ve şema hazırladım. Bu ikinci tasarım tam istediğim gibi oldu ve bunu teslim ettim hocaya.

Benim tecrübem (ve yalnız değilim bu konuda), bir projede ilk seferde işi öğreniyorsun, sonra bunu atıyorsun ve ikinci seferde işi hakkıyla yapıyorsun.
İlk ürün sayacımda o kadar sorun çıkmıştı ki.
gidip unsigned int 16 kullanmıştım neden hala bilmiyorum günde 70-80bin ürün basan makineye 65535e kadar sayı alabilen bir değişken yazmışım sayıcı için.

evde mükemmel çalışıyordu giriş ortalama 1.5 2 saniyede bir olduğu için giriş izolesine röle kullanmıştım günde 70-80bin kere çekebileceğine inanarak dayanamadı tabii oda.

Her tarafı vfd olan makineye bende gidip smps adaptörlü bir besleme yaptım hemde 10 liralık çin malı şarj aletiydi bu besleme.

Daha sonra bunu götür olmamamış bir sayıyor bir saymıyor dediler tokat yemiş gibi oldum.
Daha önce bozulan bir sayıcıları vardı onu da aldım benim cihazımı da geldim eve söktüm o bozulanı.
Bozulan 220 beslemeli 9999999'e kadar sayabiliyor üstünde 7 segman dizili sıfırlama,set etme özellikleri var ekran uyku modu var bu modu seçebiliyorsun ekran ömrü için her 10 adette ekranı uyandır her 100 adette uyandır ve şu kadar artışa kadar uyanık bırak gibi özellikler.

İçinde smps'den eser yok bildiğin düz trafo var.
Giriş için 4 bacaklı birşey kullanmışlar ne bu?
Adını arattım ve optokuploru keşfettim.
24 volt çıkıyor makineden sayması için 2.2k direnci optokuplore seri bağlamış optokuplerin çıkışına da pull-up yapmış 1 tane atlamadan sayıyıor.

Benim sistemi olduğu gibi bıraktım baştan başladım fazla ne varsa çıkardım nano kullanmıştım neden? herhangi bir yazılım güncellemesi vs. yapmıyoruz sık sık seri çevirici ihtiyacımız yok ki pro miniye döndürdüm.
Çinlinin yaptığı bir uygulama kullanmadığı her pini ayrı ayrı dirençlerle gnd'ye çekmiş bende öyle yaptım her pinimi 10k ile 0a çektim beslemem için 6 volt 4 wat bir trafo aldım 7805 ile yaptım 100uF 100nF kapasite kullandım
Ayrı bir 7805 ile 2x16'yı besledim.
pc817 opto ile izole ettim.

Önceki sistemde 3 volt 2032 pil vardı 1 diyot ile bypass yapmıştım elektrik kesilince sayıyı unutmasın diye eeprom ekledim pil de gitti sistemden

Bu şekilde çalışır iş görür bir sayıcı ortaya çıkarmıştım

Sen şuan ne iş yapıyorsun diye soracağım ama "Kaynakçıyım" demenden korkuyorum :katil2:

Öğrenciyim :///
Çoğu akrabam civatada çalışıyor onlar sayesinde bu projeleri yapabiliyorum.
Sürekli anlatıryorsunya "şu makinaya şöyle yaptım, ötekine şöyle bir devre hazırladım" filan diye. Bende bir yandan çalışıyorsun sanıyorum. :)

Bu projeye başlayalı 1 yıl 3 ay olmuş.
Komple çöpe atıp baştan mı başlasam @taydin abi? :katil2:

Screenshot_20220426-184613.jpg

Sürekli anlatıryorsunya "şu makinaya şöyle yaptım, ötekine şöyle bir devre hazırladım" filan diye. Bende bir yandan çalışıyorsun sanıyorum. :)
Yapıyorum ama sürekliliği yok.
Bazen 3-4 ayda 1kere.
Bazen haftada 2-3 kere.

Oda kendim bulmuyorum dediğim gibi akrabalarımın çoğu çalışıyor civata'da onlar diyor yapabilir misin? bize bu lazım sen uğraşrsan yaparsın diye.

vfd'leri bozuluyor yenisiyle değişiyorum gerçi sadece parametre ayarı yapıyorum i/o'ları söktüğüm gibi bağlıyorum hep değişiklik yapmıyorum sistemde.

Yeni olan makinelerde el çarkı var cnclerdeki gibi onlar çok bozuluyor veya istedikleri gibi olmuyor onu 555ile kandırıyorum.
Birde sayaçları var özellikle ronen markalı olanlarda sayaçlar çok bozuluyor

Yapıyorum ama sürekliliği yok.
Bazen 3-4 ayda 1kere.
Bazen haftada 2-3 kere.

Oda kendim bulmuyorum dediğim gibi akrabalarımın çoğu çalışıyor civata'da onlar diyor yapabilir misin? bize bu lazım sen uğraşrsan yaparsın diye.

vfd'leri bozuluyor yenisiyle değişiyorum gerçi sadece parametre ayarı yapıyorum i/o'ları söktüğüm gibi bağlıyorum hep değişiklik yapmıyorum sistemde.

Yeni olan makinelerde el çarkı var cnclerdeki gibi onlar çok bozuluyor veya istedikleri gibi olmuyor onu 555ile kandırıyorum.
Birde sayaçları var özellikle ronen markalı olanlarda sayaçlar çok bozuluyor
İyi işte mesleği yavaştan eline almışsın. Umarım elektronik bölümü filan okuyorsundur.

Evet abi endüstriyel bakım onarım okuyorum.
Bunları seninle konuşmuştuk abi.
Doğru. Gemici olmak isteyen sendin dimi?
Migrenim tuttuğu zaman hafızanın yarısı gidiyor bende. İdare et :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back