Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Bunları gördükçe 3D yazıcı alma krizim tutuyor.
Ağustos nerdesinnnnnnn.

Çok güzel oluyor abi.

Yolun sonuna gelindiğini görmek çok güzel digital pot tavsiyesi verdiğim için gururluyum :katil2:
Hiç belli olmaz. Daha enerji vermedim devreye. Fişe takınca yanabilir de. O zaman tam bir felaket olur. Gerçi en son yaptığım hiç hatasız çalışmıştı. Hatta Timur abi "Çok kolay oldu sanki" diyerek hatasız çalışmasına şaşırmış gibiydi :D

Hiç belli olmaz. Daha enerji vermedim devreye. Fişe takınca yanabilir de. O zaman tam bir felaket olur. Gerçi en son yaptığım hiç hatasız çalışmıştı. Hatta Timur abi "Çok kolay oldu sanki" diyerek hatasız çalışmasına şaşırmış gibiydi :D
Hemen motorsikletin farını söküp seri bağla abi.
Veya düşük değerli cam sigrota.

Başımıza iş almayalım.
Benim bu hale getirdiğim devrem patlarsa camdan atarım aşşağı birde ben atlarım peşinden

Hemen motorsikletin farını söküp seri bağla abi.
Veya düşük değerli cam sigrota.

Başımıza iş almayalım.
Benim bu hale getirdiğim devrem patlarsa camdan atarım aşşağı birde ben atlarım peşinden
Valla lehimleme yaparken kısa devre yapmadıysam birşey olacağını sanmam. Çünkü 6 bacaklı mercimek kadar entegreler lehimledim. Tek korkum onlar. Gerçi multimetre ile kısa devre kontrolü yaptım ama ne olur ne olmaz. 99% sorunsuz çalışacak devre. O kadar güveyorum aslında. 1% hata payı verdim kendime. Bu gün fişe takacaktım ama yukarıda 646.mesajımdaki sorumu kimse cevaplamadı.

Devreye henüz DAC ile ilgili herhangi bir kod yüklemedim. Bu kodları yazmadan önce devreye enerji verip bir anormallik var mı diye test etmek istiyorum. DAC kodlarını yüklemediğim için herhangi bir sorun yaşar mıyım? Hiç kod olmayınca DAC nasıl davranır acaba?
2n3055'lerin beyz'ini ayırsan hiçbir sorun oluşma riski yok abi.

Benim gözümden kaçmış:(
Beyz bağlı olsada'olur aslında çıkışta yük vs. yok ama yine de elektrik verirken beyz'leri ayırırsan devreden sorun teşkil etmez elektrik vermen.

Ben elektrik verirken genelde kıymetli olanları devreden ayırır voltajları izlerim.

Bence elektrik verirken pico ve 128x64 ekranı devreden ayırmalısın diğerleri bozulsa maddi olarak zorlamaz ama ekran ve pico kilit noktamız

Ben elektrik verirken genelde kıymetli olanları devreden ayırır voltajları izlerim.

Bence elektrik verirken pico ve 128x64 ekranı devreden ayırmalısın diğerleri bozulsa maddi olarak zorlamaz ama ekran ve pico kilit noktamız
DAC picodan daha önemli. Piconun 2 katı fiyatı var şuanda. :D

DAC picodan daha önemli. Piconun 2 katı fiyatı var şuanda. :D
Eyvaah devreden de ayıramıyorsun.

o DAC'ın beslemesini çizdiğimi hayal edemiyorum.
Seri diyot , direnç, filtre, çıkış tamponu.
Birinin kafama vura vura normal bir tasarım yapılması gerektiğini öğretmesi lazım.
Eğer gidebilirsem üniversitede aşırı detay öğreneceğimi hiç sanmıyorum.

PLA kutu biraz sakat gibi geldi bana. Güç kaynağından 5 V altında 3 A çekersen o kutu eriyebilir.

Bu gün fişe takacaktım ama yukarıda 646.mesajımdaki sorumu kimse cevaplamadı.

Son şema nerede o kadar çok sayfa var ki bulmak zor. Ama ilk açılışta SHDN yi pull down yaptığımız için çıkış yüksek empedans olacak.

PLA kutu biraz sakat gibi geldi bana. Güç kaynağından 5 V altında 3 A çekersen o kutu eriyebilir.
Olmazsa onada bir metal kapak büktürürüm sonra. Şu projeyi bir bitireyim de hayırlısıyla. :D

İstersen ilk mesaja koy şemayı ve değiştikçe ilk mesajı güncelle. Böylece kolayca bakarız gerekirse.

İstersen ilk mesaja koy şemayı ve değiştikçe ilk mesajı güncelle. Böylece kolayca bakarız gerekirse.
Evet mantıklı. Görsel olarak bizim meşhur devre kısmını koyarım. Devamını zip li olarak eklerim. Eve geçince hallederim.

Güç kaynağı ilk açıldığı anda Q8 zaten bir süre çıkışı 0 da tutuyor. Ayrıca DAC çıkışındaki low pass filtre kondansatörü de voltaj regülatör opamp'inin çıkışını 0 da tutuyor. Eğer pico kısa zamanda DAC'a birşey yazarsa sorun çıkmaz. Ama gecikme olursa sorun çıkabilir. Bu durumda DAC VoutA ve VoutB ye pull down koymamız gerekebilir.

DAC iç yapısına bakınca çıkışlarda şaseye giden kazanç ayar dirençleri var zaten. O zaman efektif olarak pull down var zaten, sorun çıkmaması lazım.

1655311726898.png

Güç kaynağı ilk açıldığı anda Q8 zaten bir süre çıkışı 0 da tutuyor. Ayrıca DAC çıkışındaki low pass filtre kondansatörü de voltaj regülatör opamp'inin çıkışını 0 da tutuyor. Eğer pico kısa zamanda DAC'a birşey yazarsa sorun çıkmaz. Ama gecikme olursa sorun çıkabilir. Bu durumda DAC VoutA ve VoutB ye pull down koymamız gerekebilir.
Yani pulldown olmadan devreyi kodsuz çalıştırmak sıkıntı olabilir. Denemek için dip dirençlerden iki tane puldown koyabilirim belki.
DAC iç yapısına bakınca çıkışlarda şaseye giden kazanç ayar dirençleri var zaten. O zaman efektif olarak pull down var zaten, sorun çıkmaması lazım.

17878 eklentisine bak
O zaman bu haliyle kodsuz deneme amaçlı çalıştırabilirim. :D

Evet kodsuz çalıştırabilmek önemli. Belki ileride bir şekilde debugger ile adım adım çalıştıracaksın, çıkışın belirsiz olmasını istemezsin.

Yarısı bitti, diğer yarısının baskısını başlattım ama ön kapağı tam oturtacağıma içine gömmüşüm. Filamente kıyamıyorum yoksa yeniden basacaktım :D

20220615_234729.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back