Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Az kaldı. Birazdan sıyıracam kafayı.
Lehimleri yeniledim ilk kademede 12V a yakın bir voltaj geldi.
Bu durumda normale döndüğünü varsayacağım ama bu sefer de Trafodan gelen harici 12v sargısında voltaj yok.
Ekran filan hiç bir şey çalışmıyor. :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2:
Abi asıl elektronik burada başlıyor.
Artık amaç çalıştırmak değil her şarttta çalıştırmak oluyor

ON-OFF devresinden şüphelenip söktüm ve trafoya direk 220V verdim değişen bir şey yok.
Köprü diyotu söküp kontrol edeceğim. Trafoya yük olan birşey varsa devre tarafında elemiş olurum.
Timur abinin "blok olarak incele" dediği taktiğini uyguluyorum. Bir sefer de söylemeden yapayım :D

Yav yukarıda lehimleri tazeledim düzeldi dedin ... Ne düzeldi ne düzelmedi iyice karıştı :cheeky5:

Yav yukarıda lehimleri tazeledim düzeldi dedin ... Ne düzeldi ne düzelmedi iyice karıştı :cheeky5:
Düzelmedi abi. Ben ilk sargıdan 12V'a yakın bir değer alınca düzeldiğini zannettim sadece.

Şuandaki durum şöyle;

Köprü diyotu söktüm.
12V kademesini aktif edince triyak çıkışından 11.4 VAC alıyorum.
26V kademesini aktif edince triyak çıkışından 24.2 VAC alıyorum.
30V kademesini aktif edemiyorum. 30V'u atamama rağmen 26V kademesinden yukarı çıkmıyor.

Köprü diyotu söktüğüme göre devre tarafında triyaklara yüklenen birşey yok.
Multimetre ile AC kademesinde ölçüm yaparken Picoda kendini sık sık resetliyor. Hatta bazen probu çekmediğim sürece ekran gelmiyor.

Optonun led kısmındaki voltaj kac volt? İlgili kademeyi devreye aldığında kac devreden çıkardığında kac volt? Ayrıca bu denemeyi diğer voltaj kademeleri için olc.

Birde osiloskopla sinyali izle. Sinyal şekli ne triyak girişi triyak çıkışı nasil? Triyakin gate bacağında ne var gör bence.

Triyaklı devrede yüksüz ölçüm yaparsan bu ölçümün pek bir anlamı olmaz. Bir şekilde yüklemen lazım. O yüzden köprü diyodu sen gene tak. Güç kaynağının kendisinin boşta çektiği akım bile yeterli olur.

Optonun led kısmındaki voltaj kac volt? İlgili kademeyi devreye aldığında kac devreden çıkardığında kac volt? Ayrıca bu denemeyi diğer voltaj kademeleri için olc.

Birde osiloskopla sinyali izle. Sinyal şekli ne triyak girişi triyak çıkışı nasil? Triyakin gate bacağında ne var gör bence.
12V kademesinde LED kısımdaki voltaj 1.2V, karşı tarafta triyak'ı süren voltaj 8V
26V kademesinde LED kısımdaki voltaj 1.1V, karşı tarafta triyak'ı süren voltaj 7V
32V kademesine geçmiyor.

İlgili kademe devreden çıkarıldığında LED kısımdaki voltajlar tam 0.00 volt.

Osiloskop da kendime güvenmiyorum. İzolasyon trafosuda yok. O yüzden şuanda aklımdaki fikir triyakları söküp test etmek.

Triyaklı devrede yüksüz ölçüm yaparsan bu ölçümün pek bir anlamı olmaz. Bir şekilde yüklemen lazım. O yüzden köprü diyodu sen gene tak. Güç kaynağının kendisinin boşta çektiği akım bile yeterli olur.
Yukarıdaki tüm testleri köprü diyotu taktıktan sonra yaptım abi.

Bir kaç gelişme...

30V kademesi sorununu çözdüm. 26V kademesindeki iki koşullu şartın birinin değişken ismini yanlış yazmışım. O yüzden 26V kademesini aşamadığı için 30V kademesine girmiyormuş.

Triyakları tek tek söküp ölçtüm, hepsi sağlam.

Moc3082'leri tek tek devre üzerinde ilgili pinleri HIGH yaparak ölçtüm. ikitanesi 1.2V çekerken, bir tanesi -3.2V gösteriyordu.
Sonra üçünü çıkarıp bread boarda taktım. LED kısımlarını diyot kademesinde ölçtüm. ikisi sağlam biri çift taraflı voltaj geçiriyordu.
Sonra 300ohm direnç aracılığı ile 5V verdim LED kısımlarına. Çıkışlarını ölçtüm. Bu esnada biri zaten bozuk, ikinciyide sanıyorum yanlışlıkla ben bozdum. Elimde tek sağlam kaldı. Yeni optolar sipariş edip gelmesini bekleyeceğim.

:kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2:

Bir kaç gelişme...

30V kademesi sorununu çözdüm. 26V kademesindeki iki koşullu şartın birinin değişken ismini yanlış yazmışım. O yüzden 26V kademesini aşamadığı için 30V kademesine girmiyormuş.

Moc3082'leri tek tek devre üzerinde ilgili pinleri HIGH yaparak ölçtüm. ikitanesi 1.2V çekerken, bir tanesi -3.2V gösteriyordu.
Sonra üçünü çıkarıp bread boarda taktım. LED kısımlarını diyot kademesinde ölçtüm. ikisi sağlam biri çift taraflı voltaj geçiriyordu.
Sonra 300ohm direnç aracılığı ile 5V verdim LED kısımlarına. Çıkışlarını ölçtüm. Bu esnada biri zaten bozuk, ikinciyide sanıyorum yanlışlıkla ben bozdum. Elimde tek sağlam kaldı. Yeni optolar sipariş edip gelmesini bekleyeceğim.

:kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2:
Üzüldüm abi dene yanıl yaparken böyle zaiyatlar olabiliyor maalesef işte

Yapacak bir şey yok. Olduğu kadar.

Bir kaç gelişme...

Abi bozmadan öğrenemiyoruz ben en çok bms bozdum bu güne kadar bazıları sadece pil koruma devresi oluyor ama açıklamasına şarj voltajı cart curt yazıyorlar bende voltaj veriyorum o küçücük 6 bacaklı entegreler yanıyor üstündeki ucuzda değiller kaç tane bozdum öyle :mad: :kizgin3:
Boza boza öğreniyoruz ahh birde maliyeti:kizgin2::kizgin2::kizgin2::kizgin2::kizgin2::kizgin2::kizgin2::kizgin2::kizgin2::kizgin2:

12V kademesinde LED kısımdaki voltaj 1.2V, karşı tarafta triyak'ı süren voltaj 8V
26V kademesinde LED kısımdaki voltaj 1.1V, karşı tarafta triyak'ı süren voltaj 7V
32V kademesine geçmiyor.

İlgili kademe devreden çıkarıldığında LED kısımdaki voltajlar tam 0.00 volt.

Osiloskop da kendime güvenmiyorum. İzolasyon trafosuda yok. O yüzden şuanda aklımdaki fikir triyakları söküp test etmek.

Yukarıdaki tüm testleri köprü diyotu taktıktan sonra yaptım abi.

Osiloskopla olcerken zaten guc kaynağının trafosu var. Trafo sekonderi sebekeden izole.

Neyse baya ilerlemissin optolari tespit etmişsin. Devam kolay gelsin.

Sipariş verip beklemek istemedim. Elektronikçiden gidip 3 tane MOC3083 aldım.
Karta taktım ve testlerini yaptım. Bir kaç gündür uğraştığım sorunların hiç biri kalmadı şuan.
3 kademe de ayrı ayrı sıkıntısız çalışıyor.

Tabiki daha iş bitmedi. Bazı kalibrasyon ayarları, kodlarda düzenlemeler, amperin nasıl okunup işleneceği gibi konular var sırada.
Bugün Antalya fazlasıyla sıcak. Şuan evin içindeki Termometre 32C gösteriyor. Migrenim yine tuttu. Kendimi toparlayabilirsem biraz daha ilgilenicem.

Sipariş verip beklemek istemedim. Elektronikçiden gidip 3 tane MOC3083 aldım.
Karta taktım ve testlerini yaptım. Bir kaç gündür uğraştığım sorunların hiç biri kalmadı şuan.
3 kademe de ayrı ayrı sıkıntısız çalışıyor.

Tabiki daha iş bitmedi. Bazı kalibrasyon ayarları, kodlarda düzenlemeler, amperin nasıl okunup işleneceği gibi konular var sırada.
Bugün Antalya fazlasıyla sıcak. Şuan evin içindeki Termometre 32C gösteriyor. Migrenim yine tuttu. Kendimi toparlayabilirsem biraz daha ilgilenicem.
Yanlış mevsimde güç elektroniği ile uğraşıyoruz sanırım abi.

Bu gün balkonda çıkışına 2 tane seri otomobil farı bağlı bıraktım 6s bms'yi geldiğimde lambaların çektiği akımdan mı ısınmış havanın sıcaklığımı ısıtmış anlamadım :katil2: Keşke kışın yapsaydık bunları.

Benimde çalışma odam üst katta ve Güney batı yönüne bakıyor. Yaklaşık 30 dakikalık calismamda 3 litre sivi kaybı yaşıyorum o kadar sıcak oda. Kisin çalışması çok güzel oluyor. Ama yazın mola vermezsem dehidrasyona girecegimden korkuyorum.

Dün de Antalyada nasıl bir hava vardı ise bi kapalı yola gittik malum hanim kıyafet alacak gezmeler filan. Ben disarda 30 dakika bekledim rüzgar çok fena akşam evde bir baş ağrısı beynim önüme dökülecek. İlaç kullanmayı sevmiyorum ama artık bir ağrı kesici aldım zor rahatladım.

Kolay gelsin.

IMG_20220723_190154.jpg

Yerden böyle şeyler buldum ne olduğunu bilen var mı? :katil2:

@Gokrtl Abi sağ olsun beni lm317 pot ikilisinden kurtardı sırada bunu toplamak var

Bazı kararlar aldım.
Buna göre:
1- Rotary Encoderi sistemden çıkartacağım
2- Yön tuşlarını sistemden çıkartacağım.

Elde ettiğim 8-9 tane pini başka işler için kullanacağım. Bunlardan bir tanesi bluetooth modülü aç kapa yapmak olacak.
Daha önceden pin olmadığı için iptal ettiğim menü içeriklerini yeniden aktif edeceğim.
Menüde dolaşabilmek için keypadi kalvyedeki numpad mantığı ile kullanacağım.
if(menu == 1){ // 2 YUKARI, 4 SOL, 6SAĞ VE 8 AŞAĞI} şeklinde çalışacak.

Ayrıca bir sorum olacak.
Bir transistör ile anahtarlama yapabiliyoruz. Ben şimdiye kadar tr ile hep voltaj anahtarladım. Ama şimdi dac dan çıkan dijital sinyali anahtarlamak istiyorum bu mümkün müdür?
Biliyorsunuz çıkışı bir buton ile on - off yapmak istiyorum. Bunun için butona dac'ı sıfıra çek diye bir komut düşünmüştük. Sonradan gördük ki dac'ın en küçük birimi 1 oluyor. İstesekte tam sıfırlayamıyoruz. Bu da çıkışta az da olsa voltaj olmasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden mümkünse tr ile dac çıkışını anahtarlayıp tam açma kapama yapmak istiyorum.

20220927_131841.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back