Discovery Board Problemleri

fmy

Aktif Üye
Merhabalar elimde birkaç tane discovery board var. Hepsinin sıkıntıları farklı ama özünde 3 tanesi gidik gibi bir taneside onarılabilir gibi geliyor=)

Birincisinin(umutlu olduğum) GND ile 3v ve 5v arasını ölçtüm. Kısadevre yok. Program atılabiliyor. Ancak üstünde bulunan U1 regülatörü yani 5v dan 3.3v a dönüştüren regülatör ısınıyor. İşlemcide ısınıyor. Akım ölçmek için kullanılan bir jumper atlaması var, onu çıkarınca yani mcu tarafına giden akımı kesince ısınma olmuyor. Yani sorun mcu tarafında olabilir.

İkinci kartın gnd ile 3v arasında kısa devre var. 5v ile gnd arası sıkıntı yok. pc ye takınca açılmıyor, muhtemelen kısa devreden dolayı. dışardan 3.3v ile besleyice 800ma çekiyor, işlemci ısınıyor.

üçüncü kartta ise herhangi bi kısadevre görünmüyor, ısınmada yok ama program atılmıyor ve üstünde led yak koduda resete basmama rağmen resetlemiyor. Muhtemelen işlemci gidik

dördüncü kartta dışardan besleyince 2a çekiyor ondan hiç umudum yok:D

Ekler

• WhatsApp Image 2020-04-20 at 16.37.49.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-20 at 16.37.49.jpeg
    96.7 KB · Görüntüleme: 156
  • WhatsApp Image 2020-04-20 at 16.52.52.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-20 at 16.52.52.jpeg
    129.1 KB · Görüntüleme: 168
Birinci kartta işlemcinin kendisi de arızalı olabilir, ama GPIO çıkışlarında kısa devre varsa o da ısınmasına sebep olabilir. Ne kadar ısındığını ölçebiliyor musun? Belki normal de olabilir. Mesela ben ARM i.MX işlemcilerle çalışıyorum 50 °C sıcaklığa ulaşıyor bunlar. Kapalı bir dolabın içinde çalışınca daha da ısınıyordur. İşletim sistemindeki driver zaten 85 °C de korumaya alıyor.

dördüncü kartta asıl ümit var bence :D Böyle bariz bir şekilde aşırı akım çekiyorsa, orada bariz bir kısa devre vardır. Genelde komponentler kısa devre olunca kısa devrenin kalitesi daha düşük oluyor, daha az akım çekiyor.

Bu kadar kart nasıl bozuldu? :))

Son çare olarak kartlar aynıysa sağlam kısımlardan yeni bir bir kart yapılabilir. Harici stlink ile de deneyebilirsiniz.

Birinci kartta işlemcinin kendisi de arızalı olabilir, ama GPIO çıkışlarında kısa devre varsa o da ısınmasına sebep olabilir. Ne kadar ısındığını ölçebiliyor musun? Belki normal de olabilir. Mesela ben ARM i.MX işlemcilerle çalışıyorum 50 °C sıcaklığa ulaşıyor bunlar. Kapalı bir dolabın içinde çalışınca daha da ısınıyordur. İşletim sistemindeki driver zaten 85 °C de korumaya alıyor.

dördüncü kartta asıl ümit var bence :D Böyle bariz bir şekilde aşırı akım çekiyorsa, orada bariz bir kısa devre vardır. Genelde komponentler kısa devre olunca kısa devrenin kalitesi daha düşük oluyor, daha az akım çekiyor.

Bende STM32G431kb var. Yeni olmasına rağmen header ve pcb ısınıyor acaba bu yüzden mi? Kartta bildiğim bir sorun yok. Hatta gelişten böyle diyebilirim.

Elimde STM32F051 Discovery de var ama o ısınmıyordu. G4'ün PCB çok küçük acaba o yüzden mi?

Elimde STM32F051 Discovery de var ama o ısınmıyordu. G4'ün PCB çok küçük acaba o yüzden mi?

İşlemci ısısında saat hızı çok belirleyici. Mesela benim elimde STM8S Discovery Kit var. Bunda STM8S işlemci var (maksimum saat hızı 16 MHz) ve bir de USB arabirimi için STM32F103 var (maksimum saat hızı 72 MHz)

Bir süredir çalışan bu kit üzerindeki STM8S in sıcaklığı 26 °C, STM32F103 ün sıcaklığı 36 °C.

Gene elimde STM32F746 Discovery Kit var. 216 MHz de çalışan bu işlemcinin sıcaklığını, bir süre çalıştıktan sonra 46 °C olarak ölçtüm. Aynı kart üzerinde bulunan bir voltaj regülatörünün sıcaklığı ise 53 °C idi.

45 - 50 °C sıcaklıklar, insanın elini dokundurduğunda acı verecek seviyededir. Ama görüldüğü gibi bu devrelerde çalışan komponentler için normal olan sıcaklıklar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back