DIY OSİLOSKOP önerir misiniz ?

Emir oztkn

Aktif Üye
arkadaşlar bir osiloskopa sahip olmak istiyorum fakat fiyatlar çok pahalı.
burda bi osiloskop var kendin yap osiloskop tavsiye eder misiniz?
öğrenci oldıuğum için çok yukarılara harcama yapamıyorum

Bu tarz ürünler bana çok güven vermiyor. Usb den bilgisayara bağlanan modeller daha iyi bir seçim olabilir.

İlla böyle ayrı bağımsız bir ürün olsun istiyorsan beğendiğin/alabileceğin modelin youtube üzerinde testleri vardır. Onları izlemeni tavsiye ederim.

Bu tarz ürünler bana çok güven vermiyor. Usb den bilgisayara bağlanan modeller daha iyi bir seçim olabilir.

İlla böyle ayrı bağımsız bir ürün olsun istiyorsan beğendiğin/alabileceğin modelin youtube üzerinde testleri vardır. Onları izlemeni tavsiye ederim.
bildğin uygun fiyatlı usb osiloskop var mı ?

Bildiğim yok. Bende hantek var. Şimdi aklım olsa sanırım rigol alırdım. Fakat bunlar uygun fiyatlı değil. @Gokrtl usb hantek almıştı. Nispeten uygun fiyatlı olması lazım. Forumda konusu geçmişti ona bakabilirsin.

Ben instrustar almıştım. Konu linki aşağıda.
Biraz parazit görünüyor çalışırken. Birde bunun hantek modeli var. Onda durum nasıl bilmiyorum.

Yav tam Digilent'in Analog Discovery ürününü önerecektim, çünkü daha bir yıl önce öğrenci isen 1200 TL ye satılıyordu. Şimdi baktım 2750 TL ye fırlamış :mad:

Bu cihazın en güzel tarafı, bir öğrencinin ihtiyacı olan her türlü cihazı içinde barındırıyor olması. Güç kaynağı var, sinyal jeneratörü var, spektrum analizör var, bode plot çizebiliyor, pattern jeneratör var, lojik analizör var, protokol çözümlemesi yapabiliyor. Herşey var, ama bu fiyata bunu alabilecek öğrenci var mı? Yok ... Zaten artık öğrenci indirimi de kalkmış.

O DIY osiloskoplar hiçbir işe yaramaz. 200 TL ni ziyan etmiş olursun. Ne yaptığı ölçüme güvenilir nede yapılması gereken ölçümlerin hepsini yapar.

Tek çare ikinci el katot ışın tüplü eski osiloskop almak gibi duruyor. Mesela aşağıdaki gibi. Mümkün ise gidip çalıştığını görerek alman daha iyi olur.

Yav tam Digilent'in Analog Discovery ürününü önerecektim, çünkü daha bir yıl önce öğrenci isen 1200 TL ye satılıyordu. Şimdi baktım 2750 TL ye fırlamış :mad:

Bu cihazın en güzel tarafı, bir öğrencinin ihtiyacı olan her türlü cihazı içinde barındırıyor olması. Güç kaynağı var, sinyal jeneratörü var, spektrum analizör var, bode plot çizebiliyor, pattern jeneratör var, lojik analizör var. Herşey var, ama bu fiyata bunu alabilecek öğrenci var mı? Yok ... Zaten artık öğrenci indirimi de kalkmış.

O DIY osiloskoplar hiçbir işe yaramaz. 200 TL ni ziyan etmiş olursun. Ne yaptığı ölçüme güvenilir nede yapılması gereken ölçümlerin hepsini yapar.

Tek çare ikinci el katot ışın tüplü eski osiloskop almak gibi duruyor. Mesela aşağıdaki gibi. Mümkün ise gidip çalıştığını görerek alman daha iyi olur.

3000 liraya fırlamış :) dolar 8,1 lira olmuş osiloskop alınmaz :D

Ben instrustar almıştım. Konu linki aşağıda.
Biraz parazit görünüyor çalışırken. Birde bunun hantek modeli var. Onda durum nasıl bilmiyorum.

onu da bir inceleyeceğim teşekürler

3000 liraya fırlamış :) dolar 8,1 lira olmuş osiloskop alınmaz :D

Letgo veya sahibinden.com veya tamircilerden araştır. Temiz ikinci el katot ışınlı osiloskop çıkabilir. Hatta öğrenciyim dersen sana eski bir osiloskobu bedava veren bile çıkabilir.

Letgo ve sahibinden veya tamircilerden araştır. Temiz ikinci katot ışınlı osiloskop çıkabilir. Hatta öğrenciyim dersen sana eski bir osiloskobu bedava veren bile çıkabilir.
bu devirde kimse kimseye bedava bir şey vermez malesef :) bakacağım bir yoluna okullara gidemedğimizden okuldaki labarotuvarları da kullanamıyoruz . ben de bu karantina dönemi başladığından beri kendime elektronik atölyesi kurmayı hedefledim. yavaş yavaş kendi imkanlarımla ortamı kuruyorum.

birkaçtane banggoodda portatif 2.ellerden de ucuz buldumda acaba bakabilrmisiniz?

bu devirde kimse kimseye bedava bir şey vermez malesef :) bakacağım bir yoluna okullara gidemedğimizden okuldaki labarotuvarları da kullanamıyoruz . ben de bu karantina dönemi başladığından beri kendime elektronik atölyesi kurmayı hedefledim. yavaş yavaş kendi imkanlarımla ortamı kuruyorum.

Atölyende neler eksik, sadece osiloskop mu?

Bu cihazın en güzel tarafı, bir öğrencinin ihtiyacı olan her türlü cihazı içinde barındırıyor olması. Güç kaynağı var, sinyal jeneratörü var, spektrum analizör var, bode plot çizebiliyor, pattern jeneratör var, lojik analizör var, protokol çözümlemesi yapabiliyor. Herşey var, ama bu fiyata bunu alabilecek öğrenci var mı? Yok ... Zaten artık öğrenci indirimi de kalkmış.

hocam bende diylara sıcak bakmıyordum, gidip ikinciel katot ışınlı aldım. aldım ama koyacak yer bulamadım. bir tane çalışma masam vardı kenarına koydum, çok yer kaplıyordu. kullanacağım zaman indirirm diye dolabın üstüne koydum, hafif birşey de değil indir kaldır zor oluyodu, sattım. 200liraya instustar aldım. çok güzel, çok memnunum. lazım olunca çıkarıyorum kullanıyorum, biryere giderken atıyorum çantaya =) bence instutstarı aliexden alırsan uygun olur @Emir oztkn bu arada bende öğrenciyim:p

hocam bende diylara sıcak bakmıyordum, gidip ikinciel katot ışınlı aldım. aldım ama koyacak yer bulamadım. bir tane çalışma masam vardı kenarına koydum, çok yer kaplıyordu. kullanacağım zaman indirirm diye dolabın üstüne koydum, hafif birşey de değil indir kaldır zor oluyodu, sattım. 200liraya instustar aldım. çok güzel, çok memnunum. lazım olunca çıkarıyorum kullanıyorum, biryere giderken atıyorum çantaya =) bence instutstarı aliexden alırsan uygun olur @Emir oztkn bu arada bende öğrenciyim:p
200 lira mı? O zamanlar oralaaa buralaa hep osmanlı toprağıydı dimi? :katil2:

dostum 84dolar+kdv satılıyor dediğin ürün :) dolar dün yazdığımda 8,1 di şimdi 8,2 yarında artar galiba ona göre hesap et :D

Ben de şuna niyetliyim ama bilemedim. O kadar para veriyorsun ve yine oyuncak alıyormuşsun gibi geliyor.

aldığım her alete çocuk gibi seviniyorum sanki oyuncak almışım gibi artık bu yaşımızın oyuncakları da bunlar oldu galiba ama biraz pahalı oyuncaklar bunlar :D

Ben de şuna niyetliyim ama bilemedim. O kadar para veriyorsun ve yine oyuncak alıyormuşsun gibi geliyor.

EEVBlog'un Dave Jones'u bu cihazı inceledi.

Ürün içini belirtilen band genişliği ve örnekleme hızı tamamen uydurma. Gerçek veriler çok daha düşük. Dave'in incelemesine göre bant genişliği 22 MHz, örnekleme hızı 200 Ms/s. Düşük seviyeli sinyallerde çözünürlük kötü, ölçüm toleransı fazla.

Eğer sadece bir sinyali görüntülemek istiyorsan, bu kısıtlamalarla iş görür. Ama osiloskopların işi sadece sinyali görüntülemek değildir. Olay yakalama (triggering) da çok önemlidir ve bu cihazdan bu konuda fazla beklentin olmayacak.

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back