Diyot ve kapasitör

Hans

Üye
Arkadaslar Merhaba, t2/t = 0,4 sounucunu nasil bulabilirim ?
Elektronik_Soru.jpg

Valla mısır hieroglifleri gibi bir soru sormuş kim sorduysa. Başlıkta da kapisatör diyor (kapasitör mü acaba?), ama şemada kapasitör yok. Eğer VZ0 zener kırılma voltajı ise ve girişte de 5 V genlikli bir sinüs varsa, çıkış voltajı 5sin(2πt/T) olamaz. Çıkış, pozitif yönde zener tarafından, negatif yönde de diyot tarafından tepesi kesilen bir sinüs olur. Artık bunu nasıl yorumlarsan ...

1653058941043.png

Valla mısır hieroglifleri gibi bir soru sormuş kim sorduysa. Başlıkta da kapisatör diyor (kapasitör mü acaba?), ama şemada kapasitör yok. Eğer VZ0 zener kırılma voltajı ise ve girişte de 5 V genlikli bir sinüs varsa, çıkış voltajı 5sin(2πt/T) olamaz. Çıkış, pozitif yönde zener tarafından, negatif yönde de diyot tarafından tepesi kesilen bir sinüs olur. Artık bunu nasıl yorumlarsan ...

17402 eklentisine bak
Hocam cevabiniz icin tessekür ederim. Ua cikis voltaji araniyor. Kisa cözümde yazdigim gibi t1/T=0,1 yaziyor bunu formülü kulanarak bulabildim ama t2/T=0,4 bunu formulu kulanarak cözemedim arasinda C kapasitör vardi ama sordugum soru icin Onu yok sayabiliriz yaziyor

Sen sorunun orijinalini (herhalde Almanca olacak) buraya koy onun üstünden gidelim. Bu soru mevcut şekliyle mantıklı değil. t1 zamanı, çıkışta sinüsoidal voltaj olacağı varsayımı ile hesaplanmış, ama çıkışta sinüs yok.

Sen sorunun orijinalini (herhalde Almanca olacak) buraya koy onun üstünden gidelim. Bu soru mevcut şekliyle mantıklı değil. t1 zamanı, çıkışta sinüsoidal voltaj olacağı varsayımı ile hesaplanmış, ama çıkışta sinüs yok.
hocam google ile cevirdim umarim dogru cevirmistir.

Şekil 1'de gösterilen devre, sinüsoidal giriş gerilimi U0(t)= sin(2*pi*t/T) ile beslenecektir.

hem D diyotunun hem de zener diyot ZD'nin ideal olduğunu varsayabilirsiniz.

Zener diyotu, UZ0 = 2,94 V'luk yüksek hassasiyetli bir zener voltajına sahiptir. R1 = 632 Ω ve C1 =
1
μF.

Kondansatör başlangıçta şarjsızdır.
Şimdilik, C1 kondansatörünün bağlı olmadığını varsayalım.

SORU 1.1

Kesitlerde tam bir periyot için çıkış gerilimini ua(t) belirleyin. yeni bir
Bölüm, çıkış voltajının işlevi değiştiğinde başlar. Vermek
T'ye göre kesit sınırları (t1,t2,...)
π tam olarak.
1653073636333.png

Sorunun orijinalinde herşey net olarak açıklanmış. Soruda sorulan, çıkıştaki voltaj fonksiyonunun değişim noktaları. t1 fonksiyonun şeklinin ilk değiştiği nokta, t2 de ikinci değişim noktası.

Soruda, girişe 5 V genlikli bir sinüsoidal uygulandığı belirtiliyor. Kondansatörün bağlı olmadığını varsaymanı istiyor (o zaman niye koyduysa artık). Eğer diyotlar olmasaydı, çıkış fonksiyonu ne olurdu? Sinüsoidal olurdu. Ama diyotlar bu fonksiyonu değiştiriyor. Yukarıda simulasyonda olduğu gibi, pozitif yönde zener, negatif yönde de diyot sinüsün tepelerini kesiyor.

Soruda, diyot ve zeneri ideal kabul edin diyor. Bu durumda, t1 pozitif yönde zenerin ilk iletime geçtiği an olacaktır, t2 de zenerin kesime gittiği an. Bu iki anı bir grafik olarak çizersen, 0.4 ün nereden geldiğini görürsün. Peryodun tamamı 1, zenerin çalıştığı pozitif peryot 0.5 birim. Anlamadıysan soru sor.

anladim hocam tessekür ederim. Grafik de t2 yeni fonksiyon olarak 0.4 da basliyor yani bu soruda grafik üzeri bulunmasi gerek t2 inin hesapliyarak olmuyor, dogrumu ?

Evet simetriden öyle olması gerektiğini görebiliyorsun grafikte. Şimdi PSIM ile ve ideal komponentlerle devreyi tekrar kurdum.

1653144980599.png

Bu devrenin simulasyonunu yapınca negatif tarafta 0 V, pozitif tarafta tam olarak 2.94 V da sinüsün tepesi kesiliyor. Sinüsün maksimum noktasına bir dikey çizgi çizince, T1 ve T2 nin bu çizgiye göre simetrik olması gerektğini görüyorsun. O zaman T1 0.1 ise T2 nin 0.4 olması gerekiyor.

1653145201151.png

hocam simulasyonu bende yaptim, ama bende biraz degisik

büyük ihtimal dioyotlar yanlis ayarli ama hangisini secmem gerek hocam
1653150558734.png
1653150703541.png

İdeal diyot ve zener kullanman lazım tam olarak doğru sonucu elde etmek için. LTSpice'da bunlar var mı bilmiyorum. Sen gerçek diyot kullanmışsın. Kullandığın zenerin de kırılma voltajı yüksek herhalde o yüzden iletime geçmemiş.

PSIM'in demo sürümünü indirirsen ideal komponentlerle sen de aynı testi yapabilirsin. Veya daha ileri seviyede (ve birçoğu da sadece profesyonel sürümde olan) özellikler kullanmak için 99 dolara öğrenci lisansı satın alabilirsin. Eğitim anlamında çok faydası olur.

Tamam hocam tessekür edrim, bizim egtimde LTSpice kulaniliyor PSIM duymadim, ama betayi bi indiriym bakim nasil birseymis

Tamam hocam tessekür edrim, bizim egtimde LTSpice kulaniliyor PSIM duymadim, ama betayi bi indiriym bakim nasil birseymis

PSIM güç elektroniği alanında kullanılmak için optimize edilmiş bir simulatör. Bir diğer öne çıkan özelliği de, birçok komponentin ideal versiyonlarını bulundurduğu için temel kavramları anlamada çok yararlı oluyor.

Diyotun burda hic bir etkisi yok dogru anladiysam, sadece akimin ordan gecmesini engeliyor

Hocam, normal diyot akimi engeliyor o yüzden akim zener diyodudan gecmesi lazim ve bu zener diyodu sadece 2,94V gecmesine izin veriyor

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back