Düşük genlikli sinyalleri (1mv p2p) SDS2104X ve düşük gürültülü yükseltici ile izlemek

ozkarah

Kıdemli Üye
Merhaba @taydin üstadın önerisiyle aşağıdaki linkte niyet ettiğim incelemeyi ayrı bir başlık olarak gönderiyorum:

https://mekatronik.org/forum/threads/tektronix-2225-50-mhz-analog-osiloskop.2742/post-47110

Bu ilk postta Siglent SDG2042X ile elde ettiğim 1 mV @1KHz sinyali 50 Ohm kablo ve prob kullanarak SDS2104X Plus osiloskopta görünteleyeceğim.

Aşağıdaki gibi bir test kurulumu yaptım.

setup1.png

Jeneratörün iki çıkışı birbiriyle kilitli. Böylece tam olarak aynı dalgayı eş zamanlı olarak üretiyorlar. @taydin'ın deneyindeki gibi mV, 1KHz olarak ayarladım. Sinyali 50 ohm koaksiyel kablo ile iletebilmek için çıkış empedansını 50 ohm seçtim. Ancak ikinci kanalda prob kullandığım için çıkışı önce 50 ohm ile sonlandırıp sonra prob adaptörü ile probu bağladım.

Osiloskop tarafında prob (CH1-sarı) 1M, koaksiyel kablo (CH4-yeşil) 50 ohm ayarlı. Sinyalin çıkışında -0.5mV bir DC ofset var. Onu kaldırmak için AC olarka ayarladım.
Her iki girişte de 20 MHz filtreyi aktive ettim. Beklediğimden iyi bir sonuç aldım. Aşağıda CH4 (koaksiyel kablo) görüntüsünü görebilirsiniz.

1mv_1khz_500uv.png

Sinyali düzgün görüntüleyebildim ancak p2p olması gerekenden daha yüksek. Genlikle farkı da biraz fazla. Gürültünün etkisini azaltmak için 10bit moduna geçip ortalama eklediğimde ise aşağıdaki sonuca ulaştım.

1mv_1khz_average_mode.png

F2 kanalına baktığınızda değerlerin (1067 uV, 969 uV) artık 1mV'a oldukça yaklaştığını göreceksiniz. p2p ile genlik arasındaki sapma nerdeyse front end gürültü seviyesi (~80uV) kadar :).

Şimdi bir de prob ile bakınca fark var mı ona bakalım.

1mv_1khz_500uv_w_probe.png

Prob ile (CH1) bakınca gürültü biraz daha fazla. Ama 1KHz seviyesinde 1X modu yeterli olduğundan çok büyük fark yok ama 5 MHz'de CH1 bozulmaya başlıyor.

1mv_5Mhz_500uv_w_probe.png

Sinyal jeneratörü beklediğimden daha başarılı çıktı. Bir de 1mV genlikte harmoniklerine bakalım:

harmonics_@10KHz_1mv.png

Genliğimiz 1mV (=56dBm) olduğundan, 10KHzde dik bir -56.18dBm görüyoruz. Bu güzel. Diğer harmonikler ise -100 dBm'in altında.

Ama -110,-115 dBm'den itibaren gürültüler başlıyor. Sinyal yokken bunların çoğu yok :
harmonics_no_signal.png

Açıkcası ben hem jeneratörün, hem de osiloskopun bu kadar düşük bir genlikteki performansını oldukça beğendim :)
Düşük gürültülü front-end (80uV) gerçekten işe yarıyor gibi görünüyor. Özellikle de bu fiyat seviyesinde.

Son düzenleme:
Eline sağlık bilgilendirici bir konu olmuş. SDG2042X benim de daha önce önerdiğim bir cihaz. Hatta sahibinden.com dan satın almak için temasa geçtim, adam vazgeçti. Bunun bant genişiğini hackleyerek yükseltme olanağı var mıydı?

Teşekkür ederim. Zamanım bu kadarına yetti. Fırsat bulursam bir kaç güne devamını yazacağım.

SDS2104X Plus baz modeli. Güzel tarafı sık kulanılan protokoller için (I2C, SPI, UART) decode ve trigger özelliği ücretsiz geliyor. 200 mega point hafıza da standart. Diğer protokoller için lisans ücretli (I2S, Manchester, CAN FD, FlexRay, MIL-STD 1553B, SENT)

Ben uygun bir fiyat denk gelince AWG (sinyal jeneratörü), MSO (lojik problar için yazılım lisansı) ve lojik problar ile birlikte bundle olarak aldım. Sağolsunlar fabrikada ekstra I2S, CAN FD, FlexRay ve MIL-STD 1553B de yükleyip yollamışlar :)

Ancak, bant genişliği (500 MHz'e kadar) ve tüm yazılım opsiyonları ve küçük bir operasyonla açılabiliyor :). Model numarası da artık SDS2504X Plus olarak görünmeye başlıyor.

Şu linkte iyi ve kötü taraflarından, MSO5104 ile karşılaştırmalı olarak bahsetmiştim. İlginizi çekebilir :
https://www.eevblog.com/forum/testg...oscilloscope-usability/msg4124074/#msg4124074

Sinyal jeneratörü (SDG2042X) de benzer bir yöntemle120 MHz'e kadar çıkabiliyor.

Not: Siglent'in isimlendirmesi biraz kafa karıştırıcı. SDS2104X, SDS2104X-E ve SDS2104X Plus tamamen ayrı cihazlar. Bilginiz olsun.

Son düzenleme:
Eline sağlık bilgilendirici bir konu olmuş. SDG2042X benim de daha önce önerdiğim bir cihaz. Hatta sahibinden.com dan satın almak için temasa geçtim, adam vazgeçti. Bunun bant genişiğini hackleyerek yükseltme olanağı var mıydı?

Abi senin bahsettiğin o sinyal jeneratörü şu an benim masada sanırsam:dusun1:

Eğer 120 MHz'e hackleniyorsa bir tane alacağım bunlardan. Elimdeki 80 MHz Keysight 33612A yı 120 MHz'e yükseltmek için böbrek dalak vereceğime bir tane SDS2042X alıp 120 MHz'e hacklemek çok daha akıllıca olur. Böylece bu iki cihazı senkronize edip 3 fazlı sinyal üretebilirim.

Yeni firmwarelerde bu hack özelliğini kilitlemişler.Ben normal 40 MHz degerine geri çevirmeye çalıştım ama sistem izin vermedi.Ben firmwareyi guncelledikten sonra denedim tabi bunu.Eski firmware yüklenip yapılabilir belki.

Muhtemelen cikistaki yükselticinin bant genişliği yüksek mhzyi desteklemiyor çünkü yüksek frekans komponentleri baya pahalı bu tür ürünler için.
Şu an şehir disindayim dönünce bunu görsel hale getiririm.

Amazon'da 620 dolara geliyor kargo gümrük dahil, şu anda kur ile 9200 TL :dusun2:

Eğer 120 MHz'e hackleniyorsa bir tane alacağım bunlardan. Elimdeki 80 MHz Keysight 33612A yı 120 MHz'e yükseltmek için böbrek dalak vereceğime bir tane SDS2042X alıp 120 MHz'e hacklemek çok daha akıllıca olur. Böylece bu iki cihazı senkronize edip 3 fazlı sinyal üretebilirim.

Üstat ben bir ay önce aldım. Şu anda da en güncel olan fw yüklü geldi. Ve Telnet üzerinden bağlanıp "liberate" :) etme işi birkaç dakikada halloluyor. Ben işlemi geri alabileceğimi düşündüğüm bir şekilde yaptım. Eğer ekstra bir kontrol yoksa ihtiyaç halinde geri alma işleminin de kolay ve sorunsuz olacağını düşünüyorum.

SDG2042X.jpeg

Üstat ben bir ay önce aldım. Şu anda da en güncel olan fw yüklü geldi. Ve Telnet üzerinden bağlanıp "liberate" :) etme işi birkaç dakikada halloluyor. Ben işlemi geri alabileceğimi düşündüğüm bir şekilde yaptım. Eğer ekstra bir kontrol yoksa ihtiyaç halinde geri alma işleminin de kolay ve sorunsuz olacağını düşünüyorum.

17086 eklentisine bak

Sen nereden aldın oraya da fiyat sorayım.

Muhtemelen cikistaki yükselticinin bant genişliği yüksek mhzyi desteklemiyor çünkü yüksek frekans komponentleri baya pahalı bu tür ürünler için.
Şu an şehir disindayim dönünce bunu görsel hale getiririm.
Şöyle bir test yaptım. 50 Ohm kablo ile osiloskopa bağlayıp (DC-50ohm) 1Hz-120MHz, 0 dBm sweep sinyalinin FFT sonucunu aldım.

SDG2042X_0-120mhz.png

Son 10 MHz'de küçük (0.53 db) bir artış olması dışında oldukça flat bir sinyal üretiyor.

O artışı da 120, 110, 100 MHz sinyalleri sweep olmadan tek başına verince göremiyorum. 630-640 mV (0dBm=632mV -> http://wera.cen.uni-hamburg.de/DBM.shtml ) aralığında p2p ölçüyor. Muhtemelen sweep yaparken olan bir durum.
sdg2042x_0dbm_@120Mhz.png

Boş vakit bulunca 1mV sinyali çok ucuz bir low noise amfi ile yükselterek inceleyip ikinci mesajı güncelleyeceğim. Bakalım o ne kadar doğrusal çalışıyor.

Modülü tanıyanlar olabilir: https://tr.aliexpress.com/item/32961719655.html

O sapmalar osiloskobun bant geçiş karakteristiğindeki sapmalar da olabilir, o yüzden sırf sinyal jeneratörüne atma suçu :) Benim egerate'den alışverişim olmuştu arayayım bakalım ne kadar fiyat veriyorlar.

Haklısınız, 10 MHz aralıkta .5 dBm fazla gelmişti ama onu da test etmek için birşeyler düşüneyim.
Akşam 0-100 MHz sweep ile deneyeyim bakalım yine yapacak mı?

Bu arada dün gece TrueArb modunda kare dalga üretirken ilginç bir problemle karşılaştım. Akşam onu da bir inceleyeceğim tekrar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back