Düzgün ölçü ve iç içe geçmeli parçalar nasıl yapılır Yardım.

Abdullah00

Üye
Selamın aleyküm foruma yeni üye oldum. Resimdeki dolu parçayı profil kutunun içinden düz bir şekilde ve rahat geçmesini sağlamak istiyorum profil 22x22cm i çap dış çap 3mm,dolu parça ise 25x25mm. Ölçü nasıl olmalı ve bodrum içinde sabitlesigim el matkapi standı spiral tezgahı ve matkap tan yaptığım şerit zımpara tezgahı ve taş motorum var. Kendime hobi olarak metal işleme şekil verme kafamda kurduğum düzeneği yapma kararı verdim. 22 yaşında bir toy kardeşiniz olarak Forumdaki bilgili abilerimden cevaplar bekliyorum hayırlı sahurlar.
IMG_20220429_004032.jpg
IMG_20220429_004017.jpg

Foruma hoşgeldin.
Ben metal işleme konusunda pek bilgili değilim ama 22x22 profil içinden 25x25 demir bir malzeme geçirmenin oldukça zor olduğunu anlayabiliyorum. Bunun için bir torna tezgahın yada cnc makinen olsaydı işin çok kolaylaşırdı.
İçi dolu demiri enaz 21.5x21.5 yapman lazım ki profil içine girebilsin. Bunu da taş motoru yada testere gibi ekipmanlar ile her tarafı eşit kesmek çok zor gibi görünüyor.

Foruma hoşgeldin.
Ben metal işleme konusunda pek bilgili değilim ama 22x22 profil içinden 25x25 demir bir malzeme geçirmenin oldukça zor olduğunu anlayabiliyorum. Bunun için bir torna tezgahın yada cnc makinen olsaydı işin çok kolaylaşırdı.
İçi dolu demiri enaz 21.5x21.5 yapman lazım ki profil içine girebilsin. Bunu da taş motoru yada testere gibi ekipmanlar ile her tarafı eşit kesmek çok zor gibi görünüyor.
Hoş buldum. Dediğim gibi abi hobi niyetiyle girdim metal e şekil vermek işleme felan hep dikkatimi çekmiştir. Bir yandanda kendimi farklı alanlarda simayip gelişmek istiyorum. Cnc torna durumum yok. Öğrenciyim arttırdığım harçlıklar ile bir şeyler yapmaya çalışıyorum işte.

Hoş buldum. Dediğim gibi abi hobi niyetiyle girdim metal e şekil vermek işleme felan hep dikkatimi çekmiştir. Bir yandanda kendimi farklı alanlarda simayip gelişmek istiyorum. Cnc torna durumum yok. Öğrenciyim arttırdığım harçlıklar ile bir şeyler yapmaya çalışıyorum işte.
Zor bir işe girişmişsin. Ama insanoğlunun isteyipde başaramayacağı bir şey yoktur. Günümüzde her hobinin getirdiği bir maliyet var.
Eğer uzun vadede hobiyi bırakmayı düşünmüyorsan bol bol alet edevat edin. Mesela belki bir çamaşır makinesi motorundan küçük çaplı bir torna tezgahı yapabilirsin. Konuya daha hakim kişiler daha sağlıklı bilgiler verecektir.

Kutu profillerin iç yüzeyi düzgün değildir. Bir yüzeyde kaynak yeri vardır ve o kaynağın çapakları ve taşan malzeme iç tarafta bulunur. Eğer düzgün bir iş istiyorsan önce o içerideki kaynak yerinin çapağını alman lazım. Ondan sonra girecek malzemeyi mesela 21x21 mm yapıp geçirebilirsin.

Youtube'da benim takip ettiğim şu kanaldaki eleman kutu profil içindeki kaynak çapağını temizlemek için bir aparat yapıyor. Fikir verir.

Kutu profillerin iç yüzeyi düzgün değildir. Bir yüzeyde kaynak yeri vardır ve o kaynağın çapakları ve taşan malzeme iç tarafta bulunur. Eğer düzgün bir iş istiyorsan önce o içerideki kaynak yerinin çapağını alman lazım. Ondan sonra girecek malzemeyi mesela 21x21 mm yapıp geçirebilirsin.

Youtube'da benim takip ettiğim şu kanaldaki eleman kutu profil içindeki kaynak çapağını temizlemek için bir aparat yapıyor. Fikir verir.

Videoyu izleyeceğim abi. Peki şu şekilde bir şey düşündüm mesela dolu parçayı 21x21mm denk şekilde çizdim. Daha sonra şerit zımpara tutarak oguterek yakalabilirmiyim? Ve kaynak capaklarini zımpara ile temizledim.

Sadece el ve şerit zımpara ile yapmak baya ustalık gerektirir. Her tarafa aynı baskıyı uygulayamazsın o yüzden zımpara bazı yeri çok yiyecek ve ölçü her köşede farklı olacak. Eğer bu çok önemli değilse şerit zımpara ile olur. Yoksa freze kullanman gerekir.

Sadece el ve şerit zımpara ile yapmak baya ustalık gerektirir. Her tarafa aynı baskıyı uygulayamazsın o yüzden zımpara bazı yeri çok yiyecek ve ölçü her köşede farklı olacak. Eğer bu çok önemli değilse şerit zımpara ile olur. Yoksa freze kullanman gerekir.
Çok prof üzeri beklentim yok. Yani dolu parça profilde rahat ileri geri ve Duz geçmesi yeter. Fazla saha sola oynamasın yeterli yani estetik görüntü sağlasın yeter düşüncem.

Bu konu baya zor bir konu. Bazi sanayi firmalarında bunun makinası filan var. Ama onlarda sadece uçlarını büzüyor vs. Böyle iç içe geçirmenin yöntemi olsa bende kendime hastane masasına benzer ama çok kalın demirden masa yapacağım ama bir türlü şu geçme işini nasıl yapar yaptırım çözemedim. Zor iş.. Nerede ne için kullanacağını söylersen belki daha başka bir çözümü vardır.
Ben bir kaç video buldum yabancı izledim hepsi farklı teknik uygulamış. Ama işin bana kötü tarafı alet edevat tam takır onlarda bende olsa zaten konu açmam. Olmazsa algiladigim kadarı ile torna da ölçüyü ayarlayıp işliyorlar.

Bu parçadan ne kadar lazım olduğu, ve ne toleransla üreteceğine bağlı olarak metot tercihi değişebilir. bir kerelik bir projeyse ve parça kısaysa ve hassasiyet ihtiyacı yüksek değilse dış profili ihtiyaca büyük ebattan seçip , iki köşebent şeklinde kesip, tekrar kenarlarını kaynatarak istenen ölçüde üretmek bir seçenek olabilir. dış profil çok ince değilse mesela 2.5mm için örtülü elektrotla bile kaynatılabilir.

Ama iyi hazırlanmış parçayı bir kaportacıda migle kaynatmak daha iyi sonuç verir, içeriye yansıyan kaynak kusurlarından da içteki parçanın köşelerini yuvarlatarak telafi etmek yüzeyi zımparalamaktan daha kolay olur.
profili köşebente kesince iç yüzeydeki kusurlar da taşlanabilir.

Ama kaynağı yapacak ustayı iyi seçmeli, ilgisiz ve bıkkın görünüyorsa baştan savma yapar, parça çok çarpılır, bütün emeğin ziyan olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back