Ekran modifiyesi hakkında ( 5.9" lcd yerine VGA girişe sahip lcd monitör bağlama )

serkan_48

Kıdemli Üye
Değerli arkadaşlar merhabalar.

İşim gereği bakır boru analizi için kullandığımız eddy akımlarını kullanarak çalışan bir analizörümüz var. Bu analizör probunu cihazlarımızda kullanılan bakır boruya belli bir hızda içinden geçirip borulardaki hasarları grafik olarak görebiliyoruz.

Bu cihaz geçenlerde arızalandı. Bir kaç tamir işi olan firmalara gönderdik ancak olumlu sonuç alamadık.

Şimdi bu cihaza lcd ekran bulmak için uğraşıyordum ve üzerinde kullanılan lcd ye ait datasheet buldum. Şimdi merak ettiğim konu bu datasheete göre giriş sinyalleri bilgileri verilmiş. Bu bilgilere istinaden ben bu cihaza harici bir monitör bağlamak istiyorum. Bunu yapmamın bir imkanı varmı? Ben açıklanan bilgilere çok vakıf olmadığım için yorumlayamıyorum. Bu bilgileri kullanarak bu cihaza VGA bir monitör bağlayabilirmiyiz?

Cihaza ait resim aşağıdadır. Üzerindeki lcd ekrana ait bilgi sayfasıda ekte bulabilirsiniz. Bu bilgilerle bu cihazı bir monitör aracılığı ile çalıştırabilirsem benim için çok iyi olacak.

20200130_175152.jpg

1584299503968.png

1584299476772.png

1584299538214.png

Ekler

• EL560.400-LP.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 297
Bu LCD'nin arabirimini VGA'ya çeviren bir çevirici yapabilirsiniz. Güç için 12V çıkışını (VH çıkışı) kullanmamalısınız. 5V çıkışından (VL çıkışı) güç vermelisiniz. VCLK çıkışını kullanmanız gerekemyebilir. VID çıkışını kırmızı, yeşil ve mavi girişlerden hepsine bağlamanız gerekir. Yatay eşzamanlama (VS) ve dikey eşzamanlama (HS) çıkışlarını, VGA'daki eş değerlerine bağlamak gerekir. VGA girişine bağlantısında her çıkış için ayrı direnç kullanmak gerekebilir. Çıkışların frekansı, monitörünüze zarar vermeyecek veya monitörünüzün destekleyen değerde olmasına dikkat ediniz. Bu durumda çözünürlük de önemlidir.

VGA arabiriminin şeması: https://www.computerhope.com/jargon/v/vga.htm

Son düzenleme:
Bu arada cihazın ön panelinde X ve Y diye çıkış ucları var .Sanki osilaskop bağlantısı gibi

Cihazın bir yazılımı da varmış (yani PC ye yüklenebilen)
http://www.ecutec.com/Eddy_term_plus.html

Gerçi bunlar bir cihaz parası kadar bunun yazılımı içinde isteyebilirler
Firmaya sorulmasında fayda var?
Cıhazın arkasında nasıl soketler var?
RS232 falan?

Bu yazılım elimde mevcut. Evet yazılım için vakti zamanında 250 usd gibi bir rakam istediler. Bir şekilde yazılımı şirket sunucularında buldum. Bu cihazı eskiden kullanan arkadaşlardan biri yüklemiş.

Bu yazılım ile cihazı birbirine bağlayabildim ama sadece cihaz hafızasına alınan görüntüleri aktarabiliyoruz. Tam anlamıyla canlı görüntü malesef alamıyoruz.

Firmaya mail attık ama daha cevap gelmedi. Cihazda 1 adet rs232 portu var. Bu bağlantı noktası ile eddy term yazılımı bağlantı kurabildim. Ancak cihazın arkasındada bir lpt portu var. Bu port ne işe yaradığını bulamadım. Bu port muhtemelen bir yazıcı bağlantısı için kullanılıyor.

Harıcı görüntü alabilmek için bir port yok malesef.

x ve y çıkışları açıkcası ne işe yarıyor bilmiyorum. Bu cihazı kullanan birinden kullanmasını öğrendim. Bende onun bildiğinden fazlasını bilmiyorum. Kullanıcı dökümanı var ama daha okuyacak kadar ingilizcem yok.

Bu LCD'nin arabirimini VGA'ya çeviren bir çevirici yapabilirsiniz. Güç için 12V çıkışını (VH çıkışı) kullanmamalısınız. 5V çıkışından (VL çıkışı) güç vermelisiniz. VCLK çıkışını kullanmanız gerekemyebilir. VID çıkışını kırmızı, yeşil ve mavi girişlerden hepsine bağlamanız gerekir. Yatay eşzamanlama (VS) ve dikey eşzamanlama (HS) çıkışlarını, VGA'daki eş değerlerine bağlamak gerekir. VGA girişine bağlantısında her çıkış için ayrı direnç kullanmak gerekebilir. Çıkışların frekansı, monitörünüze zarar vermeyecek veya monitörünüzün destekleyen değerde olmasına dikkat ediniz. Bu durumda çözünürlük de önemlidir.

Bende bunu yapmayı düşünüyorum ama çözemedim. VGA monitör pinlerindeki bilgiler ile bu ekrana ait pin bilgileri tam birbirini tutmuyor.

Portun ne işe yaradığına dair bilgiler eklediğiniz resimde yazıyor ve 11,13 15 no lu pinler Video sinyaline ait olabilir
Bu arada cihazın oldukça fazla bilgileri toplama yeteneği var bence pdf i tercüme ettirin

Önemli olan çıkışların adları değil, onların görevleri önemlidir. Herhangi bir VGA monitörü, uygun görevli birçok devrede kullanabilirsiniz. Mikrodenetleyicide VGA arabirimini kullanma gibi belgeleri İnternet ortamında arayabilirsiniz.

Eğer yazılımı varsa o porta ait kablonun da olması gerekir bence Çünkü yazıcı ve diğer bağlantılar için uygun bağlantı uçlarınında bu kabloda bağlı olması gerekli bence

Eğer yazılımı varsa o porta ait kablonun da olması gerekir bence Çünkü yazıcı ve diğer bağlantılar için uygun bağlantı uçlarınında bu kabloda bağlı olması gerekli bence

rs232 portuna ait kablo mevcut.

Kablo bağlantısı ile eddy term programını cihaza bağlayabiliyor veri alabiliyorum. Ama bu bağlantı ile ekranda görmem gereken görüntüyü program ile pc de göremiyorum.

Pdf i daha yeni gördüm ve biraz okudum ilk sayfada zaten ekranın kolayca değişebileceğini ve nelerin gerekli olduğunuda anlatıyor

Bu çok mantıklı. Bu arabirimin VGA ile direkt çalışması lazım. Ama tabi monokrom olarak çalışacak sadece. Karanlık ve RGB nin herhangi bir kombinasyonu olan renk. RGB'nin tamamını kullanırsan sihay beyaz olur mesela.

Bu çok mantıklı. Bu arabirimin VGA ile direkt çalışması lazım. Ama tabi monokrom olarak çalışacak sadece. Karanlık ve RGB nin herhangi bir kombinasyonu olan renk. RGB'nin tamamını kullanırsan sihay beyaz olur mesela.

Bende boyle dusunuyorum ama cok tecrubem ve bilgim olmadigi icin cozemiyorum.

Bu ekranda video data diye pin var ama bu pin vga monitorlerde yok.

Bu arada pdf de adamlar VGA ekran takabilirsiniz demiyor scop ekranı gibi ekranlar falan olabilir diyor
Ama tabi bunun içinde bir video converter adaptörle VGA ya dönüştürülebilir

Tesekkurler.

Bu bilgileri denemeye çalışacağım. Sonuca hemen ulasamam ama ilerleyen günlerde sonuca erişirsem sizi bilgilendiririm

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back