Elektor Dergisi Güç Kaynağı

Laboratuvar güç kaynaklarının çoğunda, hatta ucuz çin malı modellerde dahi uygun sekonder sargı seçimi özelliği var. Bu özelliği koymazsan ya çok büyük soğutucular kullanacaksın ve cihaz çok yer kaplayacak, yada küçük soğutucu kullanıp fanlarla yoğun hava akışı sağlayacaksın ve cihaz da gürültüsüyle kafa şişirecek.

Sargı seçimi yaptırmak çok zor birşey değil. Histerezisli komparatörlerle yapılabilir.

Evet röleli yaparsan bu sorun olacak. Yüksek DC akım anahtarlayabilen röle lazım bunlar da çok pahalı oluyor.
Röle yerine @FxDev 'in dediği gibi triak filan kullansak olur mu?

Ne kadar çok sekonder ucu olursa regülasyon transistöründeki güç kaybı o kadar azalır. Çok küçük veya fan varsa da çok düşük fan devri ile çalışan bir cihaz yapmış olursun.
Benim burada sormak istediğim asıl konu her sekonderin 10A olması gerekiyor doğru mu? Eğer öyleyse bu durumda büyükçe bir trafo sardırmak gerekir.

10 A lik tek sekonder olacak, ama belli sipirlerde ara uçlar çıkacak.
Tamam ya düştü jeton. :D
O halde röle yerine alternatif bir çözüm bulursak devreyi yapabiliriz.
Sanırım @serkan_48 den de destek almalıyım. Çünkü orjinalinde ki analog göstergeleri kullanmayacağımız için kalibrasyon trimpotlarını devreden kaldırmamız gerekecek.
Ve ölçümü akıllı hale getirmek için arduinoyu voltmetre olarak yapılandırmak gibi bir planım var. Böylece arduinoya bazı matematiksel işlemler yaptırarak watt'ını Amperini belki şuanda aklıma gelmeyen bazı özellikler de ekleyebiliriz.

Evet kalibrasyon trimpotlarına gerek yok. Başka kullanılmayacak parça varmı şemadan bakayım.

Arduino ile volt ampermetre yapılabilir. Muhtelif özelliklerle de daha kullanışlı hale getirilebilir.

Şemaya bakayım.

Bende bir devre şeması olsa da yapsam istedim ama en sonunda @FxDev'in söylediği gibi fiyat/performans bir ürünü (RD6012) aldım. En sonunda atölye gereçlerinin hazır alınmasının daha doğru olduğunu düşmeye başladım çünkü eline geçen devre şemasını yapsan bile istediğin sonuca erişmek zor. Mesela bu konuda doğru düzgün hazırlanmış modern bir devreye denk gelmedim. Tabii benim cihazları ve yazdıklarımı hobi çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor.

@Gokrtl belki de şöyle bir şey bakmalısın, daha güncel bir çalışma.

Son düzenleme:
Bende bir devre şeması olsa da yapsam istedim ama en sonunda @FxDev'in söylediği gibi fiyat/performans bir ürünü (RD6012) aldım. En sonunda atölye gereçlerinin hazır alınmasının daha doğru olduğunu düşmeye başladım çünkü eline geçen devre şemasını yapsan bile istediğin sonuca erişmek zor. Mesela bu konuda doğru düzgün hazırlanmış modern bir devreye denk gelmedim. Tabii benim için cihazlarımı ve yazdıklarımı hobi çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor.

@Gokrtl belki de şöyle bir şey bakmalısın, daha güncel bir çalışma.

Kısmet olursa bir gün bende alacağım hazır yapılmış bir güç kaynağı. İşin orası ayrı.
Bunları yapmamdaki amaç hep dediğim gibi, Öğrenmek, çalışma mantığını anlamak vs.

Bu da güzel proje. LCD ekran da var üzerinde. Şimdi ikisi arasında seçim yapmam gerekiyor. Anket başlatıp oylama mı yapsam ne yapsam?

Gökhan,

Aklını karıştırmak gibi olmasın :katil2: :katil2: birde şu projeye bakmanı öneririm. Pcb şekli ve montajı kolay bir proje. Derli toplu bir proje yapılabilir.

Yüksek voltaj yüksek akım çoğu zaman gerekmiyor. 30 V ve 3 A lik bir güç kaynağı neredeyse tüm ihtiyaçları karşılar. İki tane güç kaynağı sahibi olmak daha kıymetli birşey, çünkü OPAMP falan çalıştırabiliyorsun. Ayrıca daha yüksek voltaj gerekirse seri, daha yüksek akım için de paralel bağlayabilirsin.

Gökhan,

Aklını karıştırmak gibi olmasın :katil2: :katil2: birde şu projeye bakmanı öneririm. Pcb şekli ve montajı kolay bir proje. Derli toplu bir proje yapılabilir.

:cheeky3::dusun1::bilmem2:

Gökhan,

Şöyle başlayalım.

Elinde kaç watt kaç volt trafo mevcut. Mevcut trafoyu mu kullanacaksın yoksa yeni trafo mu alacaksın?

Yüksek voltaj yüksek akım çoğu zaman gerekmiyor. 30 V ve 3 A lik bir güç kaynağı neredeyse tüm ihtiyaçları karşılar. İki tane güç kaynağı sahibi olmak daha kıymetli birşey, çünkü OPAMP falan çalıştırabiliyorsun. Ayrıca daha yüksek voltaj gerekirse seri, daha yüksek akım için de paralel bağlayabilirsin.
Abi eski 2x24v olanı artık simetrik işler için kullanırım. Ses elektroniğini bıraktığımdan beri kırk yılda bir lazım oluyor simetri olayı artık.
3 proje geldi önüme sanırım anket açmak şart oldu :)

Gökhan,

Şöyle başlayalım.

Elinde kaç watt kaç volt trafo mevcut. Mevcut trafoyu mu kullanacaksın yoksa yeni trafo mu alacaksın?
Kademeli trafo sardırmayı planlıyorum. Gerçi bu ellinci trafo sardırma planım ama olsun bir yerinden yakalarım illaki :)
Yukarıda kademeleri yazmıştım. Amper olayında ben 10A dedim @taydin abi 3A dedi. Demek ki ortasını bulmak lazım. 5A iyidir :D

Bence şu devreyi de düşün. Sonuçta demonte gelen ve hazır PCB'si olan bir ürün. Şeması da mevcut. Senin PCB basmayı öğrenmeye niyetin yok, parça toplamaya çalışmanın da bir manası yok. Geri kalan her şey için bu devre işini fazlası ile görür. Modifiye edip 5A yaparsın. Ekran ekleyip volt ve akımı gösterirsin... :D

@taydin konusunu açmış bu forumda da konuşulmuş.

Kademeli trafo sardırmayı planlıyorum. Gerçi bu ellinci trafo sardırma planım ama olsun bir yerinden yakalarım illaki :)
Yukarıda kademeleri yazmıştım. Amper olayında ben 10A dedim @taydin abi 3A dedi. Demek ki ortasını bulmak lazım. 5A iyidir :D

Geçen bir lcd tv tamir etmeye çalıştım. 15 volt ile çalışıyordu. Elimdeki güç kaynağı 3 amperlik. Sürekli akım limitlemeye girip voltajı düşürüyordu. Sinir oldum. Ufak tefek işlerde 3 amper yeter evet. Ama 5 amper olsa fena olmaz.

Bence şu devreyi de düşün. Sonuçta demonte gelen ve hazır PCB'si olan bir ürün. Şeması da mevcut. Senin PCB basmayı öğrenmeye niyetin yok, parça toplamaya çalışmanın da bir manası yok. Geri kalan her şey için bu devre işini fazlası ile görür. Modifiye edip 5A yaparsın. Ekran ekleyip volt ve akımı gösterirsin... :D

@taydin konusunu açmış bu forumda da konuşulmuş.

Ben proteus da şemayı çizerken öğreniyorum neyin ne olduğunu. Toplarken o oldu, bu olmadı derken kafama oturuyor. Hazır devreyi toplamak bana pek birşey katmaz.

PCB yi ilkel yöntemle de olsa gayet kaliteli basabiliyorum. DRY Film işi bana biraz fazla uğraş istiyormuş gibi geliyor. O yüzden bulaşmak istemiyorum şimdilik. PCB olayında şuanki hedefim çift taraflı kaliteli bir pcb basmak. Onda da atlama kısımları çıkıyor karşıma sorun olarak. :D

Ben proteus da şemayı çizerken öğreniyorum neyin ne olduğunu. Toplarken o oldu, bu olmadı derken kafama oturuyor. Hazır devreyi toplamak bana pek birşey katmaz.
Tamam işte bunu bir temel (başlangıç) kabul et. Bunun da şemasını çizip şu eklentileri kendin yapacaksın:
  • Akımı 5-8 A gibi bir değere çıkartacaksın.
  • LCD üzerinde gerilim ve akım değerlerini göstereceksin.
  • ısı ölçüp bu ısıya göre fan kontrolü yapacaksın.
  • ...
Yukarı saydığım işlemleri kendin yaparsan gene yeterince şey öğrenirsin. Bunlar için PCB üretip, mikroişlemci kullanıp, yazılım geliştirip gene baskı devre çıkartacaksın. Hazır şemanın uygulanmasındaki engelleri aşmak başka bir durum, yani asıl katma değer bu eklentileri yapmak olur...

Tamam işte bunu bir temel (başlangıç) kabul et. Bunun da şemasını çizip şu eklentileri kendin yapacaksın:
  • Akımı 5-8 A gibi bir değere çıkartacaksın.
  • LCD üzerinde gerilim ve akım değerlerini göstereceksin.
  • ısı ölçüp bu ısıya göre fan kontrolü yapacaksın.
  • ...
Yukarı saydığım işlemleri kendin yaparsan gene yeterince şey öğrenirsin. Bunlar için PCB üretip, mikroişlemci kullanıp, yazılım geliştirip gene baskı devre çıkartacaksın. Hazır şemanın uygulanmasındaki engelleri aşmak başka bir durum, yani asıl katma değer bu eklentileri yapmak olur...
Tamam o zaman ankete bunu da katacağım. İnşallah herkes kendi önerdiğini işaretleyip kaçmaz :D

Güzel bir DC röle. 48 VDC 10 A. Markası da şrak :katil2:

1610822012589.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back