Elektor Dergisi Güç Kaynağı

Hmm ama bir saniye ... DC röle olmasına gerek yok. Trafo sekonderini anahtarlıyoruz, AC röle yeterli, bu da fiyatı baya düşürür ve seçenekleri arttırır. Bir diğer seçenek de SSR kullanılabilir. Buna bakmak lazım fiyatları AC röleden de uyguna gelebilir.

Bir de kademeleri otomatik seçtirmek istiyorsan komparatör devresi koymak lazım. Veya manuel kademe seçtirirsin, o da iyi olur. Baktın fazla fan gürültüsü geliyor, kademeyi değiştirirsin. Araba gibi, motor bağırmaya başlarsa bir üst vitese geç :D

Malesef. Her sekonder ucu için ayrı bir röle lazım :) Ama 48 V luk kaynak yapacaksan bence 3 kademe yeterli. 16 V - 32 V - 48 V
Abi bundaki 10 tane bacak ne işe yarıyor o zaman?
Triak dedi triyak. Biri demin triak dedi :katil2:

Abi bundaki 10 tane bacak ne işe yarıyor o zaman?
Triak dedi triyak. Biri demin triak dedi :katil2:

Buna gerek kalmadı. Zaten gerek olsaydı da bunun tek kontaktlısını kullanırdık. Bu 3 kontaktlı.

Triyaklıyı araştırmamız lazım, ezberden bildiğim bir devre yok.

@taydin Triac'ın ne olduğunu demedi @Gokrtl, Triac ile yapılmış devreyi araştırmak lazım dedi... :D

@taydin Triac'ın ne olduğunu demedi @Gokrtl, Triac ile yapılmış devreyi araştırmak lazım dedi... :D
Triyak'ın ne olduğunu bildiğinden bende eminim de videoda çalışma prensibini filan anlatıyor ya oradan dedim belki fikir yürütür.
Ben genelde bir komponenti incelerken "tamam orazaman şurada şöyle kullanırım" diye kendi kendime yorum yapıyorum.
Yani demem o ki, Ne kadar iyi bilirse bilsin, benim anladığım kadardır onun bilgisi. :D

Triac optokuplör ve triac kullanarak olur gibi duruyor. Bu tip optokuplör bende bir yerlerde olması lazım. Olmayan komponent yönetim programımda aratmayayım, bulabilirsem bir deneme yapacağım :katil2:

Birde şu kumbara projemde bir derdim var oraya göz atsanız çok sevineceğim. :D

Son düzenleme:
@Gokrtl
Hobi projeleri için Elektor Precission power supply devresi yeterlidir. 33 VAC 100 Watt lık 3 ad. 2N3055 transistörlü 3A çıkışlı bir devre yeterlidir.
Yukarıda @Omega , @FxDev üstadın anlatmak istedikleri güç kaynağı devresindeki ısı kaynaklı oluşacak kayıpların önlenmesine yönelik. T rafolu sistemler de kayıplar oluyor. Kullanılmayan, geride bekleyen voltajların ısıya dönüşmesi, saç kaynaklı vs. vs...
Şahsi düşüncem...
Güç kaynakları ve amplifikatör beslemelerinin Trafolu olmasından yanadır.

Hobi elektroniği projelerinde 10A. gibi yüksek güçlere pek ihtiyaç duyulmuyor. 30Vdc 3 A. lik bir cihaz yeterlidir.
Bu ihtiyacı da akım sınırlaması olan, kısa devre korumalı sağlam yapıda olan Elektor güç kaynağı sağlıyor.
Bu aşama da devrenin tasarımıyla oynamak gereksiz yere özel sarım trafolar, triyak veya röle kullanmak devrenin yapısını bozar. Hem maliyet, hem zaman kaybı ve hüsranla sonuçlanır.
Yüksek güçlü devre gereksinimiz varsa SMPS devrelerin kaybı daha azdır. Bu tür devreleri de kendiniz hazırlamayıp hazır olarak satın almanızdır.
dps-3012-0-32v-12a-programlanabilir-mini-guc-kaynagi-ayarli-adaptor-china-40132-10-B.jpg

https://www.direnc.net/dps-3012-0-32v-12a-programlanabilir-mini-guc-kaynagi
Kafanız fazla karışmadan yukarı da dosyalarını verdiğim ELEKTOR precission power supply devreyi hazırlayın.
Güzel bir voltmetre ampermetre satın alarak,
dijital-dual-voltmetre-ampermetre-volt-akim-olcer-dc-0-100v-10a__0794579866326210.jpg
33 V ac 100 watt lık bir trafo ile güzel bir kutuda kullanmaya başlayın.
Önerilerim bu kadar...
Tercih sizlerin, kolay gelsin...

Son düzenleme:
Triac optokuplör ve triac kullanarak olur gibi duruyor. Bu tip optokuplör bende bir yerlerde olması lazım. Olmayan komponent yönetim programımda aratmayayım, bulabilirsem bir deneme yapacağım :katil2:
Bence de triyak ile olması lazım.
Çeşitli yerlerde akım-voltaj arasındaki faz kaymasından dolayı triyak'ın kesime gidemeyebileceği gibi konulardan bahsedilmiş. Ama Trafoda primer öncesinde çalıştırdığını iddia edenlerde olmuş. Kullanılacak opto/MOCxxxx ve triyak modeli önemli diyenler de.

Psim Tam dalga simulatörü konusundaki grafikler de akım bariz bir şekilde önde iken bir sorun yok gibi görünüyor. Ama akım daha da artarsa ne oluyor bakılabilir.
Tabii pratikte ne olacağı önemli.

Hobi elektroniği projelerinde 10A. gibi yüksek güçlere pek ihtiyaç duyulmuyor. 30Vdc 3 A. lik bir cihaz yeterlidir.
Bu ihtiyacı da akım sınırlaması olan, kısa devre korumalı sağlam yapıda olan Elektor güç kaynağı sağlıyor.
Bu aşama da devrenin tasarımıyla oynamak gereksiz yere triyak veya röle kullanmak devrenin yapısını bozar. Hem maliyet, hem zaman kaybı ve hüsranla sonuçlanır.
Yüksek güçlü devre gereksinimiz varsa SMPS devrelerin kaybı daha azdır. Bu tür devreleri de kendiniz hazırlamayıp hazır olarak satın almanızdır.

Bakıyorum, bu devrenin yayınlandığı tarih 1982 sanırım.
Devreye bakıyorum, dinozor 741 vs. Offset voltajı uV seviyelerde, GBW si canavar bi dünya modern opamp/komponent varken, bu devrenin ne artısı var merak ettim.
Bu devrenin en basitinden orijinal bir LM350/338 ile yapılacak bir regülatorden nesi daha iyi? Slave bir kablo ile gerilimi kablo ucundan ölçmek mi?
Neden SMPS devreleri hazır olarak satın almalıyız. ?

LM350/338 li Önereceginiz kaliteli devreleri buraya eklerseniz, bizler de bilgilenmiş oluruz

Smps devreler de pek başarılı değilim. Hazır alınmasından yanayım.
Smps devreler konusunda, bilgili olduğunuz belli.
Bir kaç örnek eklerseniz, incelemiş oluruz.

Bence de triyak ile olması lazım.
Triyak 'la yapılacak güç kaynağı devre önerinizi eklerseniz, incelemek isterim.

Arşiv burada inceleyebilirsiniz. 1982/12 Elektor Power supply

nesi daha iyi? Slave bir kablo ile gerilimi kablo ucundan ölçmek mi?
Güç kaynağının 1 Ohm direnç değerli probundan 1 A akım çekildiğinde prob uçlarında 1 Vdc lik gerilim düşümü olur.
US+ , US- bağlantı Güç kaynağındaki gerilim ne ise, prob uçlarında da gerilim eşit olur. Bu da kolaylık, pratiklik sağlar.

Başka bir özellikte şemaya bakarsanız;
Clipboard01.jpg.3eee542a69794aa9142051becd44e255.jpg

İki trafo kullanılıyor. Güç trafosu, başka bir trafoya bağlı devre tarafından kontrol ediliyor.
Güçlü kısa devreler de, sistemin çökmemesi için, çıkışı tamamen kapatan başka bir trafo/devre...
Bu da iyi bir özellik...

Şimdiye kadar forumdaki katılımcılar devrenin hep eksi yanlarını yazdılar.
" Daha iyisini, kullanışlısını örnek gösterin " yazdım. Kimseden yanıt yok.
Atölyem de; yıllardır kullandığım güç kaynağının bir çok artısını yazdım.
Arıza vermiyor, hata yapmıyor, 1982 yılının devresi olabilir. 741 dinazor 'da olabilir. (bence değil)
Daha kullanışlı, daha üstün devreleri örnek yazın, şema/kaynak gösterin İncelemek isterim.
Herkese Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Aslında böyle bir devreyi yapmaya kalkan biri zaten ne 741 kullanır nede 3055 .Bir elektronik devrede önemli olan tasarımın mükemmel olmasıdır
Memlekette LM338K nın fiyatı 308 lira :) Aliexpress de hala LT1083 lü devreler satılıyor ama linear 3-4 yıldır bu entegreyi imal etmiyor üretimden kaldırdı :)
LM317 ve güçlü bir transistörle yaptığınız güç kaynağı 4 -5 ayda bir sorun çıkartıyor.İstediğiniz kadar koruma diyotları ekleyin

Son düzenleme:
@posta hocam sanki biraz sinirlenmiş gibisiniz
Elektor da 4-5 sayfada yayınlanan bir devre basit bir devre değildi tabiki.
Gerçi ufak tefek hataları da olmuyor değildi Ama sonraki sayıda hemen düzeltirlerdi :)

Son düzenleme:
Bu arada neden 723 hala kullanılıyor diye arattığımda şunları buldum:

(Google çevirisidir 1-2 yerde ufak hataları var)

Artıları
Kanıtlanmış. 50 yıldan sonra şaşılacak bir şey yok, ne bekleyip ne beklemediğiniz biliniyor.
Kararlı. Gömülü bir Zener düşük gürültü referansına dayanarak, kararlılık söz konusu olduğunda birçok yeni yongayla rekabet edebilir (veri sayfasında uzun vadeli bir kararlılık derecesi vardır, birkaç yeni yonga buna sahiptir). Tempco, yeni çiplerle karşılaştırıldığında da çok iyi.
Düşük Gürültü. Bugün bile en iyi düşük gürültü düzenleyicilerinden biri (uygun şekilde bağlandığında). Birincisi, gömülü Zener referansının düşük gürültüsü, ikinci nedeni, referans voltajının hata amplifikatörüne gitmeden önce gürültü filtreli olabilmesidir. Jörn Bartels DK7JB, farklı voltaj regülatörleri üzerinde çok iyi bir karşılaştırmalı çalışma yaptı. Burada bulunabilir.
Geniş voltaj aralığı. Giriş voltajı 50V darbelere izin verilerek 40V tp sabit yükselir. Hatta (eski) bir 80V versiyonu olan L146CB var.
Harici geçiş transistörleri desteği, yonga üzerindeki yayılmayı (ve dolayısıyla kaymayı) düşük tutar.
Kullanıcı tarafından tazminat. Frekans yanıtını uygulamanıza göre uyarlayabilirsiniz (ancak bunu yapmak zorundasınız çünkü dahili bir tazminat yoktur).
Çok esnek. Pozitif, negatif, şönt, geçiş, yüzer veya anahtarlama regülatörü veya sıcaklık kontrolörü olarak işlev görebilir.
Genişletilmiş Sıcaklık Aralığı mevcuttur. -55 ° C ile + 125 ° C çalışma sıcaklık aralığında CDIP14 çipleri alabilirsiniz.
Ucuz. Birkaç 10 € Cent ve onunki (ticari sürüm).

40 yıllık devre; Günümüze kadar bir çok yeni gelişmiş komponentler çıktı. Elbette daha gelişmiş devreler vardır.
@Gokrtl Elektronik meraklısı, bir şeyler yapmak isteyen, bir elektronik sever diyelim. Yardımcı olalım.
Güç kaynağı devresi arıyor. Ben de yıllardır kullandığım, memnun kaldığım devreyi yazdım.
Önerimize ağız/burun eğiliyor, Devrenin hep eksileri yazıldı.
"Daha iyisini, kullanışlısını, gelişmişini yazın" dedim, kimse yazmıyor.
Triyakla yapılır, ısı kaybı/güç kaybı, dinozor 741 , opto olur, diye alaycı sözler gelince, insan ister istemez geriliyor.
Foruma yeni geldiğimiz için, arkadaşlar takılıyorlar herhalde;
Amacım paylaşımda bulunmak,
Bizler zamanında elektronik konusunda kimseden yardım alamadık. Öğretmezlerdi, sorsan cevap vermezlerdi. Bir tanesini söyleseler ötekini söylemezlerdi. İnternet yok. kaynak yok. para yok.
Öyle, böyle zorluklar, yokluklar içinde öğrendik, şimdi de paylaşımda bulunuyoruz.

@Gokrtl devre iyi bir devre, Güncel bulunabilen DIP malzemelerden yapılmış, kararlı çalışan bir devre.
Devredeki malzemelerin muadilleri, gelişmişleri veya güçlüleri ile yapıp çalıştırabileceğin devre...
Devreyi hazırlamak isterseniz her konu da yardımcı olurum.
Herkese kolay gelsin...

Bu arada neden 723 hala kullanılıyor diye arattığımda şunları buldum:

(Google çevirisidir 1-2 yerde ufak hataları var)

Artıları
Kanıtlanmış. 50 yıldan sonra şaşılacak bir şey yok, ne bekleyip ne beklemediğiniz biliniyor.
Kararlı. Gömülü bir Zener düşük gürültü referansına dayanarak, kararlılık söz konusu olduğunda birçok yeni yongayla rekabet edebilir (veri sayfasında uzun vadeli bir kararlılık derecesi vardır, birkaç yeni yonga buna sahiptir). Tempco, yeni çiplerle karşılaştırıldığında da çok iyi.
Düşük Gürültü. Bugün bile en iyi düşük gürültü düzenleyicilerinden biri (uygun şekilde bağlandığında). Birincisi, gömülü Zener referansının düşük gürültüsü, ikinci nedeni, referans voltajının hata amplifikatörüne gitmeden önce gürültü filtreli olabilmesidir. Jörn Bartels DK7JB, farklı voltaj regülatörleri üzerinde çok iyi bir karşılaştırmalı çalışma yaptı. Burada bulunabilir.
Geniş voltaj aralığı. Giriş voltajı 50V darbelere izin verilerek 40V tp sabit yükselir. Hatta (eski) bir 80V versiyonu olan L146CB var.
Harici geçiş transistörleri desteği, yonga üzerindeki yayılmayı (ve dolayısıyla kaymayı) düşük tutar.
Kullanıcı tarafından tazminat. Frekans yanıtını uygulamanıza göre uyarlayabilirsiniz (ancak bunu yapmak zorundasınız çünkü dahili bir tazminat yoktur).
Çok esnek. Pozitif, negatif, şönt, geçiş, yüzer veya anahtarlama regülatörü veya sıcaklık kontrolörü olarak işlev görebilir.
Genişletilmiş Sıcaklık Aralığı mevcuttur. -55 ° C ile + 125 ° C çalışma sıcaklık aralığında CDIP14 çipleri alabilirsiniz.
Ucuz. Birkaç 10 € Cent ve onunki (ticari sürüm).
50 Yıllık ünlü voltaj regülatörü UA723

ΜA723'ün tasarımcısı oldukça iyi bir iş çıkardı ...​

https://www.elektormagazine.com/news/0-30v-ua723-based-regulated-power-supply

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,827
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back