Elektrik akımının yönü elektronların hareket yönünün tersi yönündedir.

naschibo

Üye

Benjamin Franklin (Benjamin Franklin), elektrik yükleri hakkında kesin bir bilginin olmadığı dönemlerde elektrik yüklerini bir sıvıya benzetmiştir. Franklin’e göre elektrik akımının yönü, elektriksel sıvının fazla olduğu pozitif kutuptan, elektriksel sıvının az olduğu negatif kutba doğruydu. Andre Mare Ampere (Andre Mari Amper) de bu görüşü benimseyerek elektrik akımının yönünün pilin (+) kutbundan (–) kutbuna doğru olduğunu kabul etmiştir.

Fakat yıllar sonra, bir elektrik devresinde (–) yüklerin, elektrik enerjisi kaynağının negatif kutbundan pozitif kutbuna doğru hareketli olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. “Akımın yönü, elektrik enerjisi kaynağının pozitif kutbundan negatif kutbuna doğrudur.” görüşü, gerçeğe ters olmasına rağmen bugüne kadar birçok kuralda kullanıldığı için hala kabul görmektedir.

Kaynak: https://www.eokultv.com/elektrik-akiminin-yonu/4493

Benjamin Franklin (Benjamin Franklin), elektrik yükleri hakkında kesin bir bilginin olmadığı dönemlerde elektrik yüklerini bir sıvıya benzetmiştir. Franklin’e göre elektrik akımının yönü, elektriksel sıvının fazla olduğu pozitif kutuptan, elektriksel sıvının az olduğu negatif kutba doğruydu. Andre Mare Ampere (Andre Mari Amper) de bu görüşü benimseyerek elektrik akımının yönünün pilin (+) kutbundan (–) kutbuna doğru olduğunu kabul etmiştir.

Fakat yıllar sonra, bir elektrik devresinde (–) yüklerin, elektrik enerjisi kaynağının negatif kutbundan pozitif kutbuna doğru hareketli olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. “Akımın yönü, elektrik enerjisi kaynağının pozitif kutbundan negatif kutbuna doğrudur.” görüşü, gerçeğe ters olmasına rağmen bugüne kadar birçok kuralda kullanıldığı için hala kabul görmektedir.

Kaynak: https://www.eokultv.com/elektrik-akiminin-yonu/4493
Bunu megep kaynaklarinda okudugumda cok sasirmistim. Aslinda akimin yonu artidan eksiye olma durumu sadece varsayimdan ibaretmis.
Elektronlarin hareket yonu elektroliz olayinda tam tersiymis. Elektronlat elektroliz layinda artidan eksiye dogruymus. Bu durumla alakali detayli bir aciklama yaparsani seviniriz Sn Hocam.

Asagida bulunan 2 adet resimdeki bilgileri birkac kaynak arastirmalari sonucunda olusturdum.

Asagidaki resimde herhangi bir GATE Driver (Kapi sürücüsü) hakkinda temel bilgiler yer almaktadir. Mikro-islemciden gelen PWM sinyalleri kare dalga formuna sahiptirler. GATE Driver üzerinden anahtarlama elemanina gidene kadar basindan gecen bir takim olaylar mevcuttur. Kare dalga özelligini kaybederek ücgen dalga formuna dogru yaklasan sinyal, anahtarlama elemaninin kapi olarak nitelenen bacaginda gecikmeye sebebiyet vermektedir.

722

Asagidaki resimde ise, PCB kartimizin sahip oldugu R (direnc) ve C (kapasitans) degerini veren formüller yer almaktadir.

723

çıkıştaki inverter'lar schmitt trigger özellikli herhalde?

Temelde herhangi bir Op-amp (islemsel yükseltec) devresi kullanilabilir.
Bir CMOS devresi yaklasik 20ns gecikmeli sinyal cikisina sahiptir.
Ne kadar az elektronik devre elemani kullanilirsa o kadar hizli cevap verme süresi saglanmaktadir.
Yine PCB kartlarinda;
L=4nF/cm
C=pF/mm2 olarak hesaplamak mümkündür.
Ayrik devre elemanlari kullanmak yerine modül tasarimlar (IGBT, MOSFET, IGCT ve dahili sicaklik sensörleri...) devre tasarim problemlerini asgari düzeye indirmektedir ki bu da kullaniciya kolaylik saglamaktadir.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back