Elektrikli hava üfleme ve şarjlı vidalamadan uçak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Adamlar model uçak ile ilgili yapılabilecek herşeyi yapmışlar, artık sıradışı şeylere gelmiş sıra. Sokaklardaki yaprakları süpürmeye yarayan hava üfleme ile ve şarjlı vidalama ile uçak yapmışlar.

2013 yılında bende bu f-22 yi yapmıştım.

FB_IMG_1573726613980.jpg

FB_IMG_1573726579589.jpg

FB_IMG_1573726585707.jpg

FB_IMG_1573726592248.jpg

Eline sağlık Gökhan. Balsa ağacına benziyor, öyle mi?

Eline sağlık Gökhan. Balsa ağacına benziyor, öyle mi?
Yok abi bildiğin 6mm ısı yalıtım da kullanılan köpük malzeme :D Balsa daha sarıya yakın bir renk.
Balsa dan uçağım var. Eve geçince resmini atarım

Bizimde yerli kuşumuz var abi :D

Yalnız Türkiyede Modelcilere şu ilk videoyu anlatsan öyle bir şey olmaz derler. ama öyle veya böyle ucmuş :D

Çok güzel bir çalışma olmuş. Gövde herhalde 3d yazıcı ile yapılmış gibi duruyor. Keşke böyle birşeylerle uğraşanlar artsa.

Bu arada stadyumun etrafındaki manzara da ömürlük. Neresi burası? :)

Yok abi bildiğin 6mm ısı yalıtım da kullanılan köpük malzeme :D Balsa daha sarıya yakın bir renk.
Balsa dan uçağım var. Eve geçince resmini atarım

Aslında gayet sert ve aynı zamanda da hafif bir malzeme o köpük. Tam da bir model uçak için gereken özellikler.

Çok güzel bir çalışma olmuş. Gövde herhalde 3d yazıcı ile yapılmış gibi duruyor. Keşke böyle birşeylerle uğraşanlar artsa.

Böyle işler ile uğraşanlar şuan kan ağlıyor abi. Birkaç sene öncesine kadar artış gösteriyordu.
Lipo piller, motorlar, esc ler(hız kontrol devreleri), kumandalar el yakıyor.

Aslında gayet sert ve aynı zamanda da hafif bir malzeme o köpük. Tam da bir model uçak için gereken özellikler.
Bu arada balsa çok hafif ve narin bir malzemedir. Tek başına uçak yapmak mantıklı olmaz. Hemen parçalanır. Ama iskeleti sağlam çıtadan yapılıp balsa ile kaporta misali kaplama yapılırsa çok ideal oluyor.

Böyle işler ile uğraşanlar şuan kan ağlıyor abi. Birkaç sene öncesine kadar artış gösteriyordu.
Lipo piller, motorlar, esc ler(hız kontrol devreleri), kumandalar el yakıyor.

Çocukluğum Almanya'da geçti benim. 15 yaşına kadar oradaydım. Semtteki RC model mağazasının önünden geçerken o camekanın önünde geçirdiğim zamanın haddi hesabı yok. Alacak para yok, öyle hayalimde uçuruyordum o uçakları helikopterleri :D Şimdi alacak para var, ama zaman yok ... RC model işi hem çok yapmak istediğim, ama bir türlü yapamadığım bir ukte olarak kaldı ...

Lipo pillerin bildiğim kadarıyla yerli üretimi yok, orada mecbur bayılacağız parayı. Servo motorlar da öyle. Ama ESC ve RC alıcı/vericilerinin pahalı olmasını aslında bir fırsata dönüştürmek lazım. Bunlar yapılamayacak devreler değil. İnşallah fırsatımız olur da böyle bir tasarım yaparız burada.

Çocukluğum Almanya'da geçti benim. 15 yaşına kadar oradaydım. Semtteki RC model mağazasının önünden geçerken o camekanın önünde geçirdiğim zamanın haddi hesabı yok. Alacak para yok, öyle hayalimde uçuruyordum o uçakları helikopterleri :D Şimdi alacak para var, ama zaman yok ... RC model işi hem çok yapmak istediğim, ama bir türlü yapamadığım bir ukte olarak kaldı ...

Lipo pillerin bildiğim kadarıyla yerli üretimi yok, orada mecbur bayılacağız parayı. Servo motorlar da öyle. Ama ESC ve RC alıcı/vericilerinin pahalı olmasını aslında bir fırsata dönüştürmek lazım. Bunlar yapılamayacak devreler değil. İnşallah fırsatımız olur da böyle bir tasarım yaparız burada.
Sonu yokki abi bunun. Elektronik gibi ucu açık. Ben önce köpükten yaptım. Sonra hazır balsa aldım. Sonra elektrikli benzinli derken bir ara drona geçtim. Sonra yine uçağa dönüp FPV denilen uzak mesafe olayına girdim. O arada maddiyat kısıtladı beni işte. Çünkü uzak mesafe dedin mi kumandaya ekstra uhf alıcı verici ekliyorsun. Tahmini 300-400 metreden sonra uçağı göremeyeceğin için kamera takıyorsun. Sonra o kameraya bağlı gözlük yada ekran ayarlıyorsun. Bu sayede 10km de gitsen uçağın içinde gibi her yeri görüyorsun.

Hiç bir fikrim yok abi ama Ağrı olabilir. :D Facebookta grupta paylaşmışlar. bende dedim kesin ucmuyordur videoyu izleyince hakkını yemişiz arkadaşların biraz daha uğraşsalar fıstık gibi uçar o :D

@Gokrtl aslında burada bize ucak yapımını anlatsan hiç fena olmaz. :D projeleri nerdne indiriyorsun ne kullanıyorsun nasıl yapıyorsun filan.

Hiç bir fikrim yok abi ama Ağrı olabilir. :D Facebookta grupta paylaşmışlar. bende dedim kesin ucmuyordur videoyu izleyince hakkını yemişiz arkadaşların biraz daha uğraşsalar fıstık gibi uçar o :D

@Gokrtl aslında burada bize ucak yapımını anlatsan hiç fena olmaz. :D projeleri nerdne indiriyorsun ne kullanıyorsun nasıl yapıyorsun filan.

Gene az çok ucuyor :) Tabi elemanlar herhangi bir otomatik stabilizasyon sistemi koymamışlar, o yüzden full manuel olarak stabilize edilmesi gerekiyor, bu da çok zor. Ama uygun bir kontrol kartı ve yazılım ile kuş, stabil olarak belli bir yönde uçar. Sen kumanda ile sadece yön belirlersin. Böyle bir yazılımı geliştirmek de baya bir fırın ekmek tüketimi gerektirir :D

Hocam aslında güzel olurdu ama şuan aktif olarak ilgilenmediğim için angarya gelir o iş. Birde uçağı yapsam saklayacak yer yok. Evde zaten 2 tane var. Hatun kapıya koyacak yakında beni :D
Ama planları kaynak olarak eklerim. Eski resimlerden de bulduğum kadar paylaşıp anlatırım.

Benim bu yaptığım uçaklara uçmaz diyen çok oldu ama açıp videolarını izletince özür dilediler hep.
Birkeresin de model uçak ve ekipmanları satan bir mağazaya girdim. 2 tane Servo lazım dedim. Düşürdünmü uçağı? Markası ne? Modeli ne? Filan soruyor. Yok dedim sıfırdan yapıyorum. Direk uçmaz o dedi. Uçak yapmak öyle kolay mı dedi.
Bende kolay dedim açtım daha önce yaptığım uçağın videosunu. Sonra bir sessizlik oldu dükkanda. Ben o iki servoyu alıp çıkana kadar adam daha tek kelime etmedi. :D

Benim bu yaptığım uçaklara uçmaz diyen çok oldu ama açıp videolarını izletince özür dilediler hep.
Birkeresin de model uçak ve ekipmanları satan bir mağazaya girdim. 2 tane Servo lazım dedim. Düşürdünmü uçağı? Markası ne? Modeli ne? Filan soruyor. Yok dedim sıfırdan yapıyorum. Direk uçmaz o dedi. Uçak yapmak öyle kolay mı dedi.
Bende kolay dedim açtım daha önce yaptığım uçağın videosunu. Sonra bir sessizlik oldu dükkanda. Ben o iki servoyu alıp çıkana kadar adam daha tek kelime etmedi. :D

Zaten Türk'e en çok köstek olan gene Türk'tür. Onunla ilgili bir fıkra vardı.

Cehennemde her ülkenin bir kazanı varmış içinde sıcak kaynayan yağ olurmuş.
Günah işleyenler bu kazanlarda cezalandırılıyormuş. Kazandan kafasını çıkaranları
zebaniler kafasına vurarak geri kazana sokuyormuş.

baş zebani bir bakmış diğer kazanlarda herkes çıkmaya çalışıyor ama Türkiye'nin
kazanından kimse kafasını bile çıkarmıyor. Baş zebani zebanilerden birini çağırmış
ve sormuş niçin Türkiyenin kazanından kimse çıkmıyor yoksa orda günahkar yokmu?

Zebani: Olmazmı, ama çıkmaya çalışanı alttakiler geri çekiyor ...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back