Elektrolitik Kondansatörün Ömrü

krancop

Üye
Merhaba,

SMD bir devre projesi üzerinde çalışıyorum. Bu devrede 100uf 50 V bir kondansatör kullanmam gerekiyor. SMD kondansatörle bu değeri sağlayamıyorum. Elektrolikit kondansatörün çalışma ömrü 5000 saat ve bu benim için yetersiz. Farklı bir yolu var mıdır acaba?

Eğer 105 ℃ lik elektrolitik alırsan ve ısı kaynaklarından uzak tutarsan, o elektrolitiğin ömrü çok uzun olur. Üreticinin verdiği ömürün hangi şartlar için verildiğine bakman lazım. Yoksa 5000 saat ömür demek, elektrolitik barındıran tüm cihazların yarım senede ölmesi demek :)

Bu devrede 100uf 50 V bir kondansatör kullanmam gerekiyor. SMD kondansatörle bu değeri sağlayamıyorum. Elektrolikit kondansatörün çalışma ömrü 5000 saat ve bu benim için yetersiz.
ben bu cümleden smd kondansatörün bir kondansatör çeşidi olduğunu anlıyorum. eğer doğru anladıysam bu yanlış. ayrıca 5000 saat ömür elektrolitik kondansatör için çok az. bir yanlışlık olmalı.

Son düzenleme:
Soruda kast edileni anlamadığım için yorum yapamam ama SMD devrede şunlar kullanılıyor:

belirtilen süre çalışırken belli ısı ve voltaj altındaki süre olmalı. ısı ve voltaj düşükse çok daha uzun olur. kondansatör voltajı daha yüksek seçilip 105 derecelik kandansatör kullanırsanız hatta düşük esr li kullanırsanız süre artacaktır.

Eğer 105 ℃ lik elektrolitik alırsan ve ısı kaynaklarından uzak tutarsan, o elektrolitiğin ömrü çok uzun olur. Üreticinin verdiği ömürün hangi şartlar için verildiğine bakman lazım. Yoksa 5000 saat ömür demek, elektrolitik barındıran tüm cihazların yarım senede ölmesi demek :)

belirtilen süre çalışırken belli ısı ve voltaj altındaki süre olmalı. ısı ve voltaj düşükse çok daha uzun olur. kondansatör voltajı daha yüksek seçilip 105 derecelik kandansatör kullanırsanız hatta düşük esr li kullanırsanız süre artacaktır.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Dediklerinizi düşünerek elektrolikit kondansatör kullanmaya karar verdim. Umarım üzün süre çalışırlar.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back