Elektronik atölyesi kuruyoruz

Ben bu güne kadar hiç kullanmadım. Hiçte ihtiyaç duymadım. Bu smd olayında lazım olur gibime geliyor. O yüzden alasım geldi.

Lehim emme teline tamirde ihtiyaç oluyor. Mesela eski SMD entegreyi söktün, padlerde hala kurşunsuz lehim var. O kurşunsuz lehimi uzaklaştırman lazım ki yeni entegreyi takarkan kullanacağın kurşunlu lehim güzel olsun. Bir de yeni bir SMD entegreyi veya konnektörü yerine lehimledikten sonra bacaklar arası bazan inatçı köprüler oluşuyor. O köprüleri gidermek için de lehim emme teli şart.

Vay anasını, ERSA da 50 TL olmuş, bu ne lan? :mad: Yuh, Weller 88 TL olmuş! Herhalde ben de 5 TL lik olanları tekrar bir deneyeceğim ...
Dene tabi abi. Ne alacağımızı bilemiyoruz. Senin öncü olman lazım :D

Bir de zaten 3, 4 senede bir yenisini almam gerekiyor. Harıl harıl çip söküp takmadığım için iyisini alıp uzun süre kullanmam bana daha ucuza geliyor. Ama tamirat yapan birisi olsam çok çabuk biterdi ve tüm seçenekleri araştırıp değerlendirirdim.

Şu kartın masaya vurularak fazla lehimin uzaklaştırılma tekniği yokmu candır can. :D :D :D

Karti vurma huyum yok ama havyanin ucundaki lehimi atmak icin havyaya hasin davrandigim dogrudur.

Birde birgun bir delikteki lehimi temizleyemedim. Hicbir turlu pompa cekemedi. Gnd plane uzerinde delik. İsi hemen dagiliyor. En son bir elimde havya bir elimde hava tabancasi, basincli hava ile actim deligi. Vakum yerine ufleme...

Bu nr olaki? İlk defa görüyorum. Benim havya ucu ile başım dertte. Bir süre sonra lehim tutmuyor. İşin bitince ucu lehimle kapla öyle bırak diyorlar. Benim işim bitince ne yapsam havya ucunu lehim kaplatamıyorum.
20200610_224246.png

Birde birgun bir delikteki lehimi temizleyemedim. Hicbir turlu pompa cekemedi. Gnd plane uzerinde delik. İsi hemen dagiliyor. En son bir elimde havya bir elimde hava tabancasi, basincli hava ile actim deligi. Vakum yerine ufleme...

Kompresör ile parça söken tamirciler biliyorum. Ama bu riskli birşey, kartın her tarafına lehim topu saçıyorsun.

Bir de kompesör yağlı ise bütün padleri yağlıyorsun ve lehimden önce temizlemen gerekiyor. Yağsız kompresör ve dişçi kompresörleri temiz hava veriyor.

Bu nr olaki? İlk defa görüyorum. Benim havya ucu ile başım dertte. Bir süre sonra lehim tutmuyor. İşin bitince ucu lehimle kapla öyle bırak diyorlar. Benim işim bitince ne yapsam havya ucunu lehim kaplatamıyorum.
4144 eklentisine bak

Lehimle kaplı bırakmak iyi bir alışkanlık. Ama asıl uçları çabuk öldüren şey havyayı sabahtan açıp akşam kapatmak. Havyayı sadece kullanacağın zaman fişe tak.

Lehimle kaplı bırakmak iyi bir alışkanlık. Ama asıl uçları çabuk öldüren şey havyayı sabahtan açıp akşam kapatmak. Havyayı sadece kullanacağın zaman fişe tak.
Biz bunları konuşurken misafirlikteydim. Eve geldim bir baktım ki havyayı fişe takılı bırakmışım. Tam da konuştuğumuz olay.
Bu durumun önüne geçmenin en iyi yolu, havyayı yerine koyduğunda otomatik kapanan bir istasyon. Listemde var ama cebimde yok :D
Aslında şu bilgisayar muhabbeti olmasaydı osiloskopdan sinyal jeneratörüne kadar bütün atölye ekipmanımı alabilirdim. Her zaman bir ekstra durum çıkıyor işte :D
Bu arada son parça olan anakartım yarın geliyor. Bir bilgisayar toplama videosu çekeceğim.

Ben reçineden yaptığım pastayı kullanıyorum. Yapış yapış oluyor bazen. Temizlemesi zor oluyor.

Temizleme için tavsiye ettiğiniz alkol ürünü var mı? Şurdan alıyorum dediğiniz.

İçine 1-2 damla asit koysam oluşan lehim kalitesinde daha iyi sonuç alırmıyım? Ne asidi konulabilir ki?

Memnunum ama kaliteli flux benzeri bir şey mi alsam diyorum.

Ben Murat Şen'in videosunda gliserin koyduğunu gördüm. Hala tam olarak ne işe yaradığını bilmemekle beraber nette bulduğum şu bilgiden yola çıkarak fluxun yapışkanlığını azalttığını düşünmeye başladım.

"Gliserin, diğer adı "gliserol" de olan sıvı halde bulunan polar organik bir trihidroksi alkoldür. "

Gliserin, yapışkan yağımsı bişey. Kremlerde kullanılıyor benim bildiğim.

Zeytinyağında vs bulunuyor. Ayrıştırınca biodizel oluyor :)

Son düzenleme:
Evdeki İmkanlarim kisitli. havya nun ucu bir yildir oldu olecek... Uc aliyim diyorum unutuyorum. Sonra lehim yapmam gerekiyor. Havya kotu ama bu sekilde bir yil kullandim. Bir muhabbet olustu aramizda habi abim su lehimide yap soz uc alacam sana diye diye cok baglama cektim kendilerine :D

Neyse ucumuzu aldik. Artik rahatiz kankimle...

IMG_20200611_120222.jpg

Last edited by a moderator:
Evdeki İmkanlarim kisitli. havya nun ucu bir yildir oldu olecek... Uc aliyim diyorum unutuyorum. Sonra lehim yapmam gerekiyor. Havya kotu ama bu sekilde bir yil kullandim. Bir muhabbet olustu aramizda habi abim su lehimide yap soz uc alacam sana diye diye cok baglama cektim kendilerine :D

Neyse ucumuzu aldik. Artik rahatiz kankimle...
Havyanın ilk icadından kalma uç gibi duruyor :katil1:

Sıcak hava istasyonu tavsiyesi yok burada. Ben netten şunu buldum ama nasıl bir şeydir?

Wellhise WH-898D+.jpg

Wellhise WH-898D+ Havya İstasyonu Sıcak Hava ve Lehimleme İstasyonu

Özellikler:Wellhise WH-898D+ SMD sıcak demir Mini lehimleme İstasyonu:
1. Sıcak hava ve sıcak demir 2in1 rework lehimleme istasyonu
2. Son derece düşük gürültü ve yerden tasarruf tasarımı
3. Hassas sıcaklık göstermek için çift LCD dijital ekranlar
4. SAMSUNG mikrobilgisayar kontrolü için, ısınma-up rapaipai;
5. Sıcaklık kararlılığını artırmak için PID teknolojisi
6. Hava akışını ve sıcaklık kontrol dönüşünü kolayca ayarlayın
7. Istihbarat kendini algılama fonksiyonu güvenli kişisel operasyon özellikleri
8. Sıcaklık 70 ° c'den az olduğunda otomatik olarak rotasyonu durdurun
9. Isıtıcının ömrünü etkili bir şekilde uzatmak ve sıcak havayı korumak için otomatik soğutma fonksiyonu.

Özellikleri: Wellhise WH-898D+
1. Hassas bileşenleri korumak için havya ESD tasarımı
2. Rahat kullanım ve değişim için uluslararası standart ısıtıcı
3. Dayanıklı kullanım için yüksek kaliteli direnç
4. Sıcak hava tabancası yerleştirmek için plastik tutucu
5. Ütüyü yanıcı malzemelerden korumak için
6. SOIC, CHIP, QFP, PLCC, BGA ve sıcaklığa duyarlı bileşenler için uygundur
7. Isıtma shrink, kurutma, lake kaldırma, yapışkanlık kaldırma, buz-out, ön ısıtma ve tutkal lehimleme için uyar

Ana özellikleri
Ürün No.Wellhise WH-898D+
Voltaj220 V
Güç tüketimi700 W
Ağırlık2.5 KG
Sıcak hava tabancasıFırçasız Fan
Sıcaklık aralığı150 ~ 480° C
Hava akımı120L/M (max)
Sıcaklık kararlılığı±1℃/±2℃
RenkSiyah Beyaz Mavi
Gürültü<45Db
Sap uzunluğu120 cm
Havya
% Havya sıcaklık200-480 ℃

Bunun sadece sıcak hava tabancalı olanı varsa daha uygun fiyata o alınıp denenebilir. Bundaki havya iyi değildir o yüzden ona fazladan para vermiş olursun.

Bunun sadece sıcak hava tabancalı olanı varsa daha uygun fiyata o alınıp denenebilir. Bundaki havya iyi değildir o yüzden ona fazladan para vermiş olursun.
Tek üflemeli yok gibi bir şey abi. Olan 1-2 tane var onlarda bununla aynı fiyat. Hatta daha pahalı.
Tabanca olarak istemiyorum. İstasyon olmalı.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,759
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back