Elektronik işler için kaliteli gress

Kıdemli Üye
Elektronik mekanizmalar da(cihazlar da, fan 'lar da kullanılmak üzere kaliteli gress yağı öneriniz var mı?

Cihazlarda kullanılan mekanizmaya yapışan beyaz gress lerden arıyorum.
Araçlar da kullanilan gress le idare ediyorum. İyi bir gress yağı almak istiyorum.

Kullandığınız memnun kaldığınız, ürün var mı?

Ben genelde pc fanlarına makina yağı kullanıyordum.Beyaz gres i ilk defa duydum.
N11 de beyaz gres diye yazınca çıkıyor.Kilosu 16 TL gibi.
Aşağıdaki linkte hangi uygulama için hangi özelliklerdeki gress yağı seçilir falan diye başlık var.Genel olarak kullanılan ortamın sıcaklığı ve rulmanın dönme hızına göre seçilir diyor da pek kritik olacağını sanmıyorum.

https://www.machinerylubrication.com/Read/798/grease-selection

Fanlar da gress kullanın. İnce yağ kısa zamanda yine ses yapıyor.
Öneri için teşekkürler

Sarı amerikan gresin kalitelisi iş görür. Her beyaz olan gres iyi değil.(SKF ilan hariç). Özel rulmanların içi için, çok yüksek hızlarda çalışan makinalar için elbette bu lityum gres gerekli ama bilgisayar fanı vs..Yani öyle plastik parçalar filan değilse, demirse amerikan gres kullan.
Yazıcı, tarayıcı mekanizmalarında, Dişliler de...
Fanlar da kullanılmak üzere sürüldüğü yere yapışan gress arıyorum.
Fabrikasyon Cihazlar da beyaz gress kullanıldığını görüyorum.

Gürültü yapan fanı nasıl gresliyorsun? Ben kaç tane fan attım tırıldayıp duruyor diye. Fanın kullanım süresini biraz arttırsa bile kar kardır.

Üstad fanı söküp gresliyorsun.
Video da ince yağ kullanılıyor. Benim tercihim gres...

Pervane sabit oluyor benim kullandığım fanlarda. İmha etmeden çıkmıyor pervane ...

Tamam benim linux PC 7/24 sürekli açık, yakında gene gider CPU fanı. Greslemeyi deneyeceğim, fikir için teşekkürler!

Etiketin altında tapa vardır. Tapayı sökerseniz pervanenin yatağı(mili) ortaya çıkar

WD40, ince yağ, gres(tercihim) hepsi olur.
Kullanın ses kesilir...

Etiketin altındaki kısım yağlanıyor
beyaz gress.png

Etiketin altında tapa vardır, tapayı çıkartın. Pervanenin sekmanını çıkartın, pervane boşa çıkar. komple sökün
Fanın içini temizleyin, yağlayın, bakımını yapın. Fanı yeniden toplayın, sekmanı takın. tapayı kapatıp ve etiketi yapıştırın fan artık eskisi gibi yeniden sessiz çalışacaktır.

Pervane sabit oluyor benim kullandığım fanlarda. İmha etmeden çıkmıyor pervane ...
Etiketin altında tapa vardır, tapayı çıkartın. Pervanenin sekmanını çıkartın, pervane boşa çıkar. komple sökün
Fanın içini temizleyin, yağlayın, bakımını yapın. Fanı yeniden toplayın, sekmanı takın. tapayı kapatıp ve etiketi yapıştırın fan artık eskisi gibi yeniden sessiz çalışacaktır.

Geçen temizlemiştim bir tane fan. Keşke video çekseydim. Fanın sekmanı ne sert nede yumuşak bir plastikti. İlk defa böyle kolay söküp taktığım bir fan oldu. Noramlde demir sekmanlar adamı verem ediyor. Hatta çoğunlukla da takarken kırılıyor. Elinde yedek sekman yoksa at fanı çöpe.

Benim Dvd-Romun kapağını yağ yüzünden step motor açamıyordu. Arada bir açıp pamuk ile wd40 sürüyordum kısa bir süre idare edip tekrar bozuluyordu. Elimde gress tarzı yağ olmadığından bir abimizin tavsiyesi ile "Arko Krem" sürdüm motora. O gün bu gündür daha hiç teklemedi. Yani alın yağ olarak kullanın demiyorum ama acil ihtiyaç anında elinizin altında varsa sürün gitsin. İşe yarıyor. :D

Satıcıya elektronik mekanizmalar da, fan 'lar da kullanılacak gresi sormuştum.
"Beyaz renkli olanı tercih edin" yazdı.
Beyaz gres siparişi verdim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back