Elektronik Yük Projesi Dijital Bölüm

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Tasarımı devam eden Elektronik Yük Projesinin dijital ağırlıklı kontrol bölümü konusudur. Bu konu altında MCU kontrollü sistemin donanım kısmı değerlendirilecektir. Genel özellikleri, yazılımsal özellikleri, dijital elektronik konularını diğer elektronik yük başlıkları altında paylaşalım.

Ana Proje Konusu : https://mekatronik.org/forum/threads/elektronik-yuek-tasarimi-yine-yeniden.3110/
Analog Yük Katı : https://mekatronik.org/forum/threads/elektronik-yuek-projesi-analog-boeluem.3636/

Kafamda taslak olarak aşağıdaki gibi bir yapı var.

1672830613610.png

1672830259466.png

ESP32 Modül kullanmaya karar verdik. Daha önce Esp32 ve 3v3 ile çalışmadım. Bu yüzden bazı konularda desteğinize ihtiyacım var. Öncelikle Esp 32 nin temel devresini çizdim.

1672830379749.png

Temel devre bağlantılarımız doğru mu?

Edit : DevkitC nin şeması şurada verilmiş. Buna göre doğru gidiyoruz...

Son düzenleme:
Esp32 cahili olarak biraz bakındım. Geliştirme kartı olarak DevkitC modelinin yaygın olduğu kanısına vardım.

1672836382410.png

Wrover modelinin pin yapısının wroom modelinden farklı olması dikkatimi çekti. Espressif in dökümanlarını kurcaladım ve iki modelin pin yapılarını kıyasladım.

1672836597727.png

Modeller arasında aynı padlere denk gelen pinler bir biri ile uyumlu olarak tasarlanmış. Geliştirme kartına iki modelinde takılabildiği pad yapısında belli oluyor. Zaten opsiyonları tablo şeklinde yayınlamışlar.

1672836772629.png

Belki istisnası vardı ama gördüğüm kadarı ile esp32 modüllerinin alayı birbiri ile uyumlu tasarlanmış gibi duruyor. Ben esp32 wroom modeli kullanmayı planlıyorum ama @fide nin bende wrover modeli var demesi üzerine her iki modelide devkitc de olduğu gibi desteklecek bir pcb düşünüyorum (@Gokrtl duymasın. Kızıyor sonra...)

Son düzenleme:
Okudum ama yukardaki anlamadan aşağıdakileri yazmışım. Tekrar okuyunca farkettim. :kizgin3::kizgin3:

Wrover ve Wroom modelleri birbirinden farklı. Wroom modeller biraz daha ucuz ve 3 kenarda pad var. Wrover modeller biraz daha pahalı ve iki kenarda pad var.

1672837413679.png
vs
1672837434283.png

Hangisini seçelim konusunda @ozkarah dinleyelim derim çünkü bu konuda daha deneyimli.
Diğer taraftan Boot butona basılı tutarak esptool.py yardımıyla micropython firmware atılabiliyor ya da arduino arayüzünden library eklenip doğrudan rduino olarak programlanabiliyor. Bu açıkdan oldukça esnek. Bir de ESP-IDF var ama nedir hiç bilmiyorum.

1672837767092.png

@Endorfin35+ bahsettiğiniz ortak pad sanırım yukardaki çip üzerindeki çizim.

Diğer taraftan Boot butona basılı tutarak esptool.py yardımıyla micropython firmware atılabiliyor ya da arduino arayüzünden library eklenip doğrudan rduino olarak programlanabiliyor. Bu açıkdan oldukça esnek. Bir de ESP-IDF var ama nedir hiç bilmiyorum.

21534 eklentisine bak

Aynen boştaki padler wrover modeli için. Bu kart üzerinde harici bir programlama bağlantısı (arduino daki ICSP gibi) görünmüyor. Harici programlama için bir port düşünmelimiyiz. Nasıl olur, hangi programlayıcı ile programlanır, yoksa gereksizmidir... Bu konuyu netleştiremedim.

CH340G ye bağlanan RX ve TX portları programlama için kullanılıyor. Ayrıyeten bu portlar usb üzerinden bilgisayar ile habeleşmek için de kullanılabilir ama debug çıktıları durumu var. Yani gelen veri belirli bir fomatta ise al yoksa salla gitsin gibi bir durum var.

1672838838664.png

Açılışta bu şekilde bir post döküyor. Onun dışında rx-tx haberleşme ve program atmak için kullanılabilir ama ayrı bir rx-tx hattı daha olmalı. Asıl haberleşme oradan yapılırsa daha sağlıklı olur gibi geliyor bana. Şahsen GSM modül ile haberleşirken RX0 ve TX0 kullanmayı düşünmüyorum

Okudum ama yukardaki anlamadan aşağıdakileri yazmışım. Tekrar okuyunca farkettim. :kizgin3::kizgin3:

Wrover ve Wroom modelleri birbirinden farklı. Wroom modeller biraz daha ucuz ve 3 kenarda pad var. Wrover modeller biraz daha pahalı ve iki kenarda pad var.

21532 eklentisine bak vs 21533 eklentisine bak

Hangisini seçelim konusunda @ozkarah dinleyelim derim çünkü bu konuda daha deneyimli.

21534 eklentisine bak
Aslında WROOM ve WROVER modülün işlemci modeli kadar aynı zamanda bir kılıf formu gibi de kullanılıyor.

Ben ESP32 serisinde WROVER kullanmayı seviyorum. PSRAM özelliğinden dolayı. Ama bu proje için çok gerekli bir ihtiyaç değil.
Ancak daha önce yazdığım gibi ESP32-S3 serisinde WROOM kılıf formunu tercih ettiler ESP32 WRROM tipi modüller ile uyumluluk açısından. Dolayısıyla WROOM olarak tasarlayalım, böylece isteyen S3 de kullanabilsin (ADC çok daha başarılı) diye düşünüyorum.

Bu i2c için iş görür mü?

İ2c için logic level shift neden gerekli? Bunu kafamda oturtamadım.
Esp32 3.3v, kullanılacak ADC yada DAC de bu lojik seviyeyi kabul edecektir.

Tasarımı devam eden Elektronik Yük Projesinin dijital ağırlıklı kontrol bölümü konusudur. Bu konu altında MCU kontrollü sistemin donanım kısmı değerlendirilecektir. Genel özellikleri, yazılımsal özellikleri, dijital elektronik konularını diğer elektronik yük başlıkları altında paylaşalım.

Ana Proje Konusu : https://mekatronik.org/forum/threads/elektronik-yuek-tasarimi-yine-yeniden.3110/
Analog Yük Katı : https://mekatronik.org/forum/threads/elektronik-yuek-projesi-analog-boeluem.3636/

Kafamda taslak olarak aşağıdaki gibi bir yapı var.

21526 eklentisine bak

21524 eklentisine bak

ESP32 Modül kullanmaya karar verdik. Daha önce Esp32 ve 3v3 ile çalışmadım. Bu yüzden bazı konularda desteğinize ihtiyacım var. Öncelikle Esp 32 nin temel devresini çizdim.

21525 eklentisine bak
Temel devre bağlantılarımız doğru mu?

Edit : DevkitC nin şeması şurada verilmiş. Buna göre doğru gidiyoruz...

1672847817923.png

işaretlediğim yerdeki kapasitör sıkıntı olabiliyor. Oradaki statik yük ya da GPIO_00'ın boşta kalması LOW gibi görülüp ilk enerji verildiğinde işlemcinin boot loader modunda açılmasına sebep olabiliyor. Sıkıntı yaşamıştım. O yüzden kapasitörü kaldırmak ya da 10K bir pull up mantıklı olabilir.

Konu ile alakalı değil ama sensor VP ve sensor VN pinlerinin özel görevi var mı?

Konu ile alakalı değil ama sensor VP ve sensor VN pinlerinin özel görevi var mı?

Dahili Hall sensör ile ilgili olduklarını biliyorum ancak kullanmadım detayını bilmiyorum. Bu pinler normalde de sadece giriş olarak kullanılabiliyor. Bir kaynağa göre de eskiden bu pinler düşük voltajların (tc, load cell vb.) amfiye gerek olmadan ölçülmesi için kullanılabiliyormuş ancak sonradan bu özellik iptal edilmiş.

Veri dökümanında "29.4.3 Functional Description" kısmında biraz bilgi var:

İ2c için logic level shift neden gerekli? Bunu kafamda oturtamadım.
Esp32 3.3v, kullanılacak ADC yada DAC de bu lojik seviyeyi kabul edecektir.

Evet 5V lojik seviyede çalışan bir kısım olacak mı?

Kusura bakmayın atlamışım. Ekran olarak yaygın olması ve uygun fiyatı nedeni ile 128x64 oled ekranları düşünmüştüm. Anladığım kadarı ile bu ekranlar 5v ile çalışıyor. Esp ile bu ekranın bağlantısı nasıl yapılır diye google araması yaptığımda hem 3v3 ile hemde 5v ile yapılmış bağlantılar gördüm. @ozkarah sanki Esp nin 5v tolerasyonlu olabildiğinden bahsetmişti. Riske girmemek adına logic shifter bakıyordum...

Esp32 + oled ssd1206 kullandım. 3.3v ile i2c üzerinde çalışıyor. Herhangi ekstra birşeye gerek yok.

1672949283399.png

Bende böyle birşey var üzerinde ne model nede başka bir bilgi bulunmuyor. Bunlar belki de hem 3v3 hemde 5v desteklidir.

Ben de 3v3 ile çalışır diye düşünüyorum. Bazen 5V besleme gerektiren lcdlerde logic level 3v3 olduğu da oluyor. Bakmak lazım 5V ile besleyip osiloskopla.

Biraz daha ilerleyelim. İhtiyaç olan malzeler netleşince bir esp32 alayım artık. :) Tek tek ürün alınca kargoya daha çok para ödemek hoş olmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back