Elektronik Yük Tasarımı (Yine, Yeniden...)

@ozkarah, esp32 tcp ip server veya client olarak çalışabilir mi? Mümkün olursa pc USB bağlantısı için alternatif olmuş olur. Hem usb hemde ağ üzerinden bağlantı seçeneği olur.

Ben tümleşik wifi ve Bluetooth nedeni ile oyumu esp 32 den yana kullanıyorum.

O zaman harici ADC ve DAC şart olacak. Yoksa ESP nin içindeki 8 bit DAC ile bu yük gerçekten çok kaba saba olur. 200 mA çözünürlük :katil2:

O zaman harici ADC ve DAC şart olacak. Yoksa ESP nin içindeki 8 bit DAC ile bu yük gerçekten çok kaba saba olur. 200 mA çözünürlük :katil2:
Evet harici olmalı. Gerçi hibrit yöntem var ama denemedim hiç. R-2r nin bir bacağını 8 bit dactan veriliyor. Yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde dac a 1 io eklenirse ise çözünürlük katlanıyor.

Analog modülü bence mümkün olduğunca ucuz tutmamız lazım. En ideali, Arduino IDE ile programlanabilecek en ucuz işlemciyi kullanmak. Mesela analog modülün üzerine at bir Atmega328P (DIP paketinde) o analog modülün bütün ihtiyacını sağlar. Sonradan birisi web arayüzü, bluetooth, parmak izi tanıma şu bu artık ne istiyorsa, ona uygun bir geliştirme kartı alır kullanır.

Analog modülü bence mümkün olduğunca ucuz tutmamız lazım. En ideali, Arduino IDE ile programlanabilecek en ucuz işlemciyi kullanmak. Mesela analog modülün üzerine at bir Atmega328P (DIP paketinde) o analog modülün bütün ihtiyacını sağlar. Sonradan birisi web arayüzü, bluetooth, parmak izi tanıma şu bu artık ne istiyorsa, ona uygun bir geliştirme kartı alır kullanır.
atmega8 veya 88

STM32F051R8​

Scullcom Hobby Electronics isimli youtube kanalinda bir tane elektronik yuk projesi buldum. Arduino Nano kontrollu, 12 bit cozunurluklu, 20x4 LCD ekran, termik korumali. Block diagram, schematic, PCB layout ve software acik kod olarak paylasilmis. Onu inceliyorum.
Kanalin Youtube ana sayfasi :

Projenin Youtube linkleri :

Bitmis urunun resmi eklendi.

Edit : LCD ekran bilgisini yanlis girmisim.

Ekler

• DC Load.jpg
    DC Load.jpg
    34.5 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
Scullcom Hobby Electronics isimli youtube kanalinda bir tane elektronik yuk projesi buldum. Arduino Nano kontrollu, 12 bit cozunurluklu, 20x12 LCD ekran, termik korumali. Block diagram, schematic, PCB layout ve software acik kod olarak paylasilmis. Onu inceliyorum.
Kanalin Youtube ana sayfasi :

Projenin Youtube linkleri :

Bitmis urunun resmi eklendi.
Maşallah amca anlatıyorda anlatıyor. İçimi baydı. :D

Herkesin yoğurt yiyişi faklı tasarımı inceledim. Mosfetleri balancer ile paralel kullanmış. Buda bir yöntem ama ben ayrı sürmek istiyorum. Böyle olunca başka seri mosfetleri karışık taksan bile sorun çıkmaz. Ancak amcanın transistör ekleme fikri hoşuma gitti.

Maşallah amca anlatıyorda anlatıyor. İçimi baydı. :D

Herkesin yoğurt yiyişi faklı tasarımı inceledim. Mosfetleri balancer ile paralel kullanmış. Buda bir yöntem ama ben ayrı sürmek istiyorum. Böyle olunca başka seri mosfetleri karışık taksan bile sorun çıkmaz. Ancak amcanın transistör ekleme fikri hoşuma gitti.
Oyle, seviyor uzun uzun anlatmayi. :) Bu videodan 10 tane var toplamda. :dans1:

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back