Elektronik Yük Yapım Notları

athenas0arrows

Aktif Üye
Merhaba bir süredir yazılan konuları takip ediyordum bende yazmaya karar verdim atölyeme kazandırmak istediğim elektronik yükü kendin yapmaya karar verdiğimde gözlemlediğim 2 tip akım çekme tekniğe var birincisi op-ampı comparator olarak kullanıp mosfeti kesime yada doyuma götürerek analog olarak akım çekmekti

lm358-dummy-load-irfp450.png

fakat bu şekilde mosfet daha fazla ısı üretiyordu 2.tip olan pwm ile mosfeti sürüp akım çekmeye karar verdim bunun için kullandığım devre
Screenshot_30.jpg

GreatScott'ın yapmış olduğu devre 30v 20A için kullanılabiliyor uygun bir soğutucu ile ( kendi yorumu bu şekilde ) kendimce üzerinde revizeler yaptım nano yerinde atmega 328 pu kullanıp içerisine uno bootloaderı yükledim akımı ölçmek için acs 712 nin tek bulabildiğim 30 amper olan akım sensörünü kullandım great scott'ın devresinden farklı olarak yazılımda akım sensörünün output gerilimi 30 amper modülde olan 66 mv/A olarak değiştirdim yaptığım çalışmada karşılaştığım sorunlar akım ayarladığım değerden bir miktar fazla çekiliyor yapmış olduğum kurum bu şekilde

WhatsApp Image 2021-08-14 at 21.50.32.jpeg

NOT:
1-) mosfet cihaza kutulanırken fanlı ekran kartı soğutucusuna monte edeceğim
2-) tesler sırasında yük uçlarından devreye 10v uyguladım
3-)fotoğrafta gözükmeyen devrenin yük bağlantı uçları arasına 470uf kondansatör ve 2,2 Ω direnç ile Rc snubber yaptım
4-)yüklemiş olduğum kod ektedir

WhatsApp Image 2021-08-14 at 21.51.35.jpeg

500mA ayarladığımda 720mA çekilyor

WhatsApp Image 2021-08-14 at 21.50.33 (2).jpeg

1A ayarldığımda ise 1,20A çekiyor

WhatsApp Image 2021-08-14 at 22.14.55.jpeg

mosfetin gate ucundaki sinyalde bu şekilde
sinyal fazla hareketli olduğu için hold etmek durumunda kaldım akımı ayarladığım şekilde kalması için yapılması gereken nedir ? devrede iyileştirme için forum sakinlerinin yorumlarına açığım

Ekler

• Elektronik Yük.ino
    2 KB · Görüntüleme: 103
Acs 712 çıkışı lineer değil. İşlemcinin bu akimi yüksek okumasi bundan dolayı olabilir.

Acs712 konusunda bende çok sıkıntı çektim. Üzeinde manyetik alandan etkilenebilecek hall effect sensörü var. Bundan başka bir sensör alayım desen çok pahalı. Şönt direnci ile ölçme yoluna gidilebilir.

Hall sensörleri hakkaten çok sıkıntı. Her ölçüm öncesi kalibrasyon gerekebilir. Şöyle örnek vereyim. Bende Fluke 376 FC model AC/DC pens ampermetre var. Bunu DC ölçüm kademesine aldığım anda, daha hiçbir yere bağlamadan 0.7 A gösteriyor. Her ölçüm öncesinde sıfırlama yapmak gerekiyor, ondan sonra doğru ölçüyor. Tabi doğru derken, gene tolerans oldukça yüksek.

ACS712 yerine orada bir şönt kullanmak çok daha hassas sonuç verir.

2. tip ile diğeri arasında şu durumda bir fark yok.
c3 kalkarsa devre pwm çalışır.
ancak öyle mosfet ısınmaz.

Merhaba bir süredir yazılan konuları takip ediyordum bende yazmaya karar verdim atölyeme kazandırmak istediğim elektronik yükü kendin yapmaya karar verdiğimde gözlemlediğim 2 tip akım çekme tekniğe var birincisi op-ampı comparator olarak kullanıp mosfeti kesime yada doyuma götürerek analog olarak akım çekmekti

12969 eklentisine bak

12978 eklentisine bak

mosfetin gate ucundaki sinyalde bu şekilde
sinyal fazla hareketli olduğu için hold etmek durumunda kaldım akımı ayarladığım şekilde kalması için yapılması gereken nedir ? devrede iyileştirme için forum sakinlerinin yorumlarına açığım
lm358 çıkışına low pass filtre eklemelisin, lm358 yavaş kalıp osilasyona girebilir gibi görünüyor. Bir de lm358 "+" girişine seramik kondansatör koymalısın, ve voltaj bölücüyü bir referans entegresiyle beslemelisin. Şu halde devre kendi bacağına sıkıyor. Akım azaldığında besleme gerilimi bir miktar yükseliyor voltaj bölücüyle lm358'e gelip "+" referans gerilimini yükseltiyor ve işler sarpa sarıyor.

düzenleme: yanlış anlama ve sazanlık.

Son düzenleme:
Şönt direnç ile akım ölçmek için elimde 0.10 Ω 11w direnç opamp olarak ise lm 358, ua741 var maksimum 10 amper ölçüp arduino ya bunu göndermek için op amp kazancını nasıl ayarlamam gerekiyor

Şönt direnç ile akım ölçmek için elimde 0.10 Ω 11w direnç opamp olarak ise lm 358, ua741 var maksimum 10 amper ölçüp arduino ya bunu göndermek için op amp kazancını nasıl ayarlamam gerekiyor

Bu şöntü kullanır ve kazancı 10 yaparsan, arduino 10 A akımda 1 V görür. Arduino ADC çözünürlüğü 10 bit, her bir bit 1 mV'a karşılık gelir, bu da 10 mA akım çözünürlüğü demek. Eğer 10 mA akım çözünürlüğü yeterli değil ise, o zaman kazancı 50 ye kadar yükseltebilirsin, ama bu durumda gürültü de aynı oranda yükselir, feedback döngüsünün kararlılığını sağlamak zorlaşır. En kötü ihtimalde devre osilasyona girer ve senin yük kaynağı kısa devre eder.

En iyisi 10 kazanç ile başla, kararlı çalıştığını gördükten sonra iyileştirmeye çalış.

@taydin hocam kazancı hesaplarken sönt dirençe düşen minimum mu yoksa maksimum voltaja göre mi op ampın giriş ve feed back dirençlerini belirliyicez

@taydin hocam kazancı hesaplarken sönt dirençe düşen minimum mu yoksa maksimum voltaja göre mi op ampın giriş ve feed back dirençlerini belirliyicez

Arduino'nun analog girişine gelen voltajın 0 - 5 V arasında olması lazım, bunlar kesin olarak aşılmaması gereken sınırlar. Ona göre şönt direnci ve kazanç belirlemen lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back