Elektronikte kullanılan Sprey, kimyasal ve solüsyonlar

TRON

Aktif Üye
Bu başlık altında, elektronik te kullandığımız ya da kullanıldığını duyduğumuz sprey, yağlama soğutma, yapıştırma, çözme ve diğerlerini paylaşıp tartışalım.

Ben şahsen pas çözmek ve paslanmaması için vida kutumuzun içerisine arada bir sıkmak için wd-40 öneririm.
Ama acilen almak zorunda kaldığım için MXS MS40 kullanıyorum
WD-40 gibi Tam randımanlı değil.

IMG_20201120_141649.jpg

Protolin reçine
Elektronik malzemeleri yapıştırmak için sanırım. sizlerin de başka yapıştırma çözümü varsa bilmek duymak isterim.

Gerçi ufak tefek devre komponetlerini yapıştırmak için vernik ya da oje kullananları duymuştum.

IMG_20201120_142301.jpg

YouTube'dan takip ettiğim Murat Şen kanalında gördüm ve çok hoşuma gitti.
Metal yüzeyler için temizleme cilası. Kullanılması dikkat ve özen istiyor.
Screenshot_2020-11-20-14-21-13-138_com.dmall.mfandroid.jpg

Lehim işinde sıkıntı çektiğim için kullandığım lehim pastasının görseli aşağıda.
Sıklıkla havya ucunu içine daldırdığım için, havya ucu bir iki yerinden eriyince ciddi miktarda asit içerdiğinin farkına vardım. Marka da çok fazla önemli değilmiş, onu anladım.
Not;
Metal kutusunu hafif paslandırdığından dolayı kullananlara cam kavanoz öneririm.Ben kullanımı için Plastik enjektör düşünüyorum.

Ayrıca havya ucu temizliği için çam reçinesi düşünüyor, sizlerin de önerilerini bekliyorum.
IMG_20201120_144802.jpg

Ayrıca havya ucu temizliği için çam reçinesi düşünüyor, sizlerin de önerilerini bekliyorum.

Bildiğimiz bulaşık telinin 3 tanesini promosyon bir USB belleğin kutusuna doldurdum. İçine daldırıp çıkartıyorum tertemiz oluyor. Herhangi bir kimyasal kullanmıyorum.

IMG_20201120_173752.jpg

Bildiğimiz bulaşık telinin 3 tanesini promosyon bir USB belleğin kutusuna doldurdum. İçine daldırıp çıkartıyorum tertemiz oluyor. Herhangi bir kimyasal kullanmıyorum.

6099 eklentisine bak
Aynı bulaşık telini bende parmak ıslatma zımbırtısının süngerini çıkartıp içine koyarak kullanıyorum. Bir zararını görmedim daha.

20201120_191634.jpg

Kenarlıklı kutu aklımda bulunsun. Marketlerde bazen gördüğüm minik çay kutuları da şimdi aklıma geldi.
Bu arada, Görselde sizin masada da bazı kimyasallar var. Merak ettim.
Forumda, lehim konuları içinde @taydin ın tavsiyeleri benim için iyi oldu. lehim pastasının havya ucunun dış kaplamasını deldiğini bilmiyordum. En iyi pastanın çam reçinesi ve izopropil alkol ile yapıldığını epeyce iyi inceledim. Bu karışımı hazırlayana kadar, havyanın ucunu taze lehim ile kaplayıp fişini öyle çekeceğim.

Forumda, lehim konuları içinde @taydin ın tavsiyeleri benim için iyi oldu. lehim pastasının havya ucunun dış kaplamasını deldiğini bilmiyordum. En iyi pastanın çam reçinesi ve izopropil alkol ile yapıldığını epeyce iyi inceledim. Bu karışımı hazırlayana kadar, havyanın ucunu taze lehim ile kaplayıp fişini öyle çekeceğim.
Reçine ipa (izoprobil alkol) karışımı iyi oluyor. Benim masadaki kimyasallar da bunlar. Bende sıvı sentetik flux da var (şişede eski etiket kalmış) reçine-ipa karışımı kullanıyorum. Bununla ilgili bir konu olmuştu:

Cihazlar aylak duruyor arkadaşlar, gelip işinizi görebilirsiniz ;)

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back