Elo Elektronik Dergisi

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Elimde Elo Elektronik dergisinin neredeyse tüm sayıları mevcut. Hepsini tarayıp paylaşmak için hem yayıncıdan izin almak gerekir hem de çok zamanımı alır. Ancak herhangi bir sayıdan herhangi bir bilgiye ulaşmak isterseniz. İlgili sayfaları paylaşabilirim.

1631438352247.png

Dergi yayıncı tarafından dijital olarak dağıtılsa memlekete faydası olur. Bu şekilde silinip gidiyorlar.

Benim okuduğum ders kitaplarındaki bazı konularda kaynak olarak elo elektronik dergisi gösterilirdi. Bugun aynı sayıları bil yeniden yayınlasalar yine satılacağını düşünüyorum. Diğer yandan 40 yaşına girmiş bir seriden bahsediyoruz. Yayıncının kendi elinde bile sayılar olmayabilir.

Bu arada derginin yayıncısı : http://www.yuceyayim.com.tr/about_us

İsteseler bulup buluştururlar. İnternette elinde eksiksiz set olanlar var diye okumuştum.

Bu tarz yayınların bugün gençler tarafından erişilebilir olması, içeriklerinden ziyade kültür aktarımı bakımından çok daha önemli.

Aslında aklıma bir fikir geldi. Hepimizin öyle yada böyle bir bilgi birikimi var. Bu bilgiyi gençlere, gelecek nesillere aktarmak adına kendi içimizde bir çalıştay kurup, belli bir format belirleyerek dijital bir yayın hazırlayabiliriz. Temel konulardan başlayarak adım adım elektrik, elektronik, ditijal elektronik ve yazılım konusunda bir kaynak hazırlayabiliriz. Hem birbirimizin eksiklerini tamamlar hem de ortaya bir yayın çıkarmış oluruz...

Fikir çok güzel.

6 yıl kadar donanım editörü olarak içerik ürettim. Moral bozmak istemem, amacım gerçekçi olmak. Benim tecrübelerime göre bu fikrin güzelliğine kapılıp palas pandras işe girişilirse başarısız olunur.

Çünkü neticede bu ciddi zaman isteyen profesyonel bir iş. Kimse -milyon vaad edilse- gelir getirmeyen bir işe haddinden fazla zaman ayıramaz. Gerçekte, hepimizin çorbasının kaynaması gerek...

Çok iyi bir organizayson ile işi küçük parçalara ayırıp, bu parçalar birleştirilirse ancak o zaman bu amaca ilerlemek mümkün olur. Bu da iyi bir disiplin ister. Öyle mükkemelliyeçi filan olalım diye bir 22 bin karakter 4-5 tane yazı gönder filan denirse bu da gerçekçi bir hedef olamaz.

Özetle yayın kurulu kurup, doğru kişilere doğru işleri taksim edip, kimseyi yormayan ama disiplinli şekilde ilerlenirse ancak o zaman güzel netice alınır.

Elimde Elo Elektronik dergisinin neredeyse tüm sayıları mevcut. Hepsini tarayıp paylaşmak için hem yayıncıdan izin almak gerekir hem de çok zamanımı alır. Ancak herhangi bir sayıdan herhangi bir bilgiye ulaşmak isterseniz. İlgili sayfaları paylaşabilirim.

13394 eklentisine bak
Merhabalar, lütfen sayı 73'de ki 1 GHz frekans sayıcıyı paylaşırmısınız.

Bu elektor dergilerini indirip bizim forum sunucusuna koysak telif hakkı açısından sorun olur mu acaba? Olmazsa indirip bir kaynak olarak erişim vereyim.

Bu elektor dergilerini indirip bizim forum sunucusuna koysak telif hakkı açısından sorun olur mu acaba? Olmazsa indirip bir kaynak olarak erişim vereyim.
Olsa archive.org'un koaycağını sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla telif hakkı olan materyalleri paylaşmıyorlar.

Umarım yararlı olur dediğin mesajda bir eklenti yok.

Elektor sayılarını indirmeye başladım bakalım :)

bende 1970den 2018e kadar bütün elektirk elektronik dergilerin pdfsi var okuması güzel pratik bilgiler akılda kalırsa güzel oluyor

Tek şikayetim detay istediğin yerde detaya erişeceğin yer yok

Elektor dergisine yazdım. archive.org tarafından dergilerinin yayınlanmasına verdikleri bir iznin olmadığını belirttiler. Konuyla ilgili geniş çaplı tartışma var internette. Telif hakları ile ilgili dernekler, archive.org un korsanlık yaptığını düşünüyor. archive.org is aynı fiziksek kitap bulunduran bir kütüphane gibi dijital materyalleri ödünç verdiklerini söylüyor. Nasıl ödünç vermekse ... Torrent kullanarak 285 sayının tamamını indirebilirim. Ben indirdim diye başkasının bu dergilere erişimi kalkacak mı? Hayır. O zaman fiziksek kütüphane ile archive.org un karşılaştırılması mümkün değil.

Neyse, dergiler archive.org da duruyor. Isteyen kütüphane gibi düşünüp indirsin. İsteyen tamamını indirsin :) Ama forum sunucusuna koymamız sözkonusu değil malesef.

13394 eklentisine bak
ELO Elektronik'in sayılarını arıyorum. PDF olursa çok makbule geçer.
Şimdiden teşekkürler.

Bu gayet anlaşılabilir bir şey. Elektor'un dijital kopyaların yayınlanması ile ilgili insiyatif sahibi olması lazım. Ama işin bir de farklı boyutu var. Bende fiziki baskılar varsa bunları başka biriyle paylaşmamda sorun yok. Bu baskının fotoğrafını çekmek de yasak değil.
Diyelim ki dergilerin deformasyonuna karşı önlem olarak bunları tarayıp dijital olarak sakladım, bu yasak mı acaba?
Bu dijital arşivin mülkiyeti yasal olarak arşivleyende mi? Veya dijital arşivleme bir hak ihlali mi oluyor?
Dijital arşive başka birinin erişimine izin verme hakkım var mı? Diyelim ki erişim izni verme hakkım var, erişimi yapan kişi kendisi için bir ekran görüntüsü aldı bu ekran görüntüsünü dağıtıma açmadı, bu durumda suçlu mu?

Telif yasaları zamana pek ayak uyduramıyor gibi. Eserlerin korunmasıyla ilgili - patentlerde olduğu gibi - bir süre sınırlaması olmalı. Derginin 15 yıl önceki halka açık baskısından elde edilecek ticari geliri hala elde edemediyse artık halka mal olmalı bu eser. Bir bestekarın eseri herkesin dilinde, adam göçmüş gitmiş, eserle ve sanatçının hakkıyla ilgili en ufak külfete katlanmamış mirasçısı dilerse uçuk kaçık taleplerle yayınlanmasını ve kullanılmasını önleyebiliyor. Bence garip, yayınlanmamış eserler ile yayınlanmış eserler arasında bile bir fark olmalı bu durumda.

Forum istatistikleri

Konular
5,819
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back