Elvis Gitar Amplifikatörü Tamir Ve Restorasyonu

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
50 TL ye aldığım bu amplinin içini açtığımda bütün kabloları kopmuştu. Hoparlörü çalışsa verdiğim paraya acımam demiştim ancak hoparlörün de içeriden kablosu kopmuştu. Neredeyse çöp durumda olan bu cihazı @taydin Ve @Mr_YAMYAM abilerimin yardımları sayesinde toparlamayı başardım.

20191116_165754.jpg

Eski, yırtık ve çürümeye yüz tutmuş deri kaplamasını, ufanmış ön ve arka kapaklarını değiştirdim. İşte karşınız da yeniden doğmuş bir Gitar Amplifikaötrü.

Son düzenleme:
İlk iş güzelce herşeyin resimlerini çekmek, sonra da herşeyi söküp temizlemek. Potları çevirip temiz bir şekilde değiştiğinden emin ol. Hoparlörün kağıdını ortadan dikkatlice ileri bastırıp sürtmediğinden emin ol.

Diğer tarafın resmi yok ama sanırım sağ üstteki iki tane TS jack görünüyor. Herhalde birine gitarı diğerine mikrofonu takıyorsun. Bir tane de gariban mikseri var orada :D (oradaki potansiyometre ile gitar ve mikrofon sinyalini topluyor).

Pil desteğini iptal edip 220V besleme trafosu koymuş. Ama bir regülatör göremiyorum, o yüzden bu sürekli vınıltı yapar. Regülatör koymak lazım.

Diğer pot da volüm kontroldür. Aslında gerçekten birşey öğreneyim diyorsan o amfinin şemasını çıkar istersen :) Bozuksa, tamir ederken de büyük faydası olur.

Hmm aslında oradaki pot da olmayabilir. Belki de sadece bir lamba o. O zaman gitar ve mikrofon sinyali amfide toplanıyor.

Abi bunun şemasını çıkarıp devre kartını yeniden çizicem. Ama kablolar %90 kopuk. Hangisi nereye gidiyor belli değil. Kopuk olmasaydı işim çok kolaydı. Bunun orjinal şemasını bulmak lazım ama.
Üzerinde sadece elvis eleltronik yazıyor.

20191116_170408.jpg
20191116_171741.jpg

Boşver orijinal şemasını. PCB'nin üst ve altının da yüksek çözünürlüklü resmini çek buraya ekleyelim.

Ama foruma bir resim eklenince onun çözünürlüğünü düşürüyor otomatik olarak. Yüksek çözünürlük eklemek için resmi bir yere koymak lazım sonra da [IMG] bbcode ile linki eklemek lazım. Resmi koyacağın bir sunucu yoksa resimleri bana gönder ben ekleyeyim.

Aslında forum ayarlarında resmi aynen ekleme seçeneğini açabilirim, ama o zaman modern cep telefonu olan herkes 6 MByte'lık 8 MByte'lık resim ekleyecek ve çok yer gidecek. Bir şekilde, varsayılan olarak resmi küçülten, ama gerektiğinde de tam resmin yüklenebileceği bir imkan sunmak lazım.

Tamam abi. Çözünürlük işini hallederim. Şimdi dışarı çıkmam lazım. Yarın şu power işini toparlayıp sonra da buna girişicem. Tahminen bir 30 sayfa da bunu konuşuruz :D :D :D

Yamyam abin köteği hazırlamıştır kesin :D

Madem bulaştın senin yerinde olsam deri kaplamaları bile yeniler idim. :D

KÖTEK olayı tekniği öğretebilmek içindir.
Bu köteği ya okulda sabırla yiyerek öğrenirsin, ya da benim gibilere katlanmak suretiyle yersin.
Tekniğin ilk kuralı bir elektronik devrenin temel analizi ve olası bağlantılarını hayalinde kurabimekten geçer.
GESTAY kuralının ilk G'si olup GÖZLEMLE anlamındadır.
Sonraki kural ise ölçüm kuralı olmakla birlikte ilk ölçülecek yer besleme gerilimidir.
O cihazda basit olarak 4W civarı bir trafo bulunuyor. Bir de BD serileri ile yapılmış birkaç watt üretebilen bir ampli görülmektedir.
Her transistörlü tasarımda olduğu üzere BD türü çıkış transistörlerinin kollektör uçları genellikle ana besleme kaynağına bağlanmaktadır.
Yani ilk yapılacak iş o besleme kaynağından sağlıklı 12V gerilim elde edilebiliyor mu ve bu 12V her iki transistörün kollektörlerinde görülüyor mu?
Kabolar kopuk olduğuna göre besleme devresinin bağlantılarını öncelikle yapmalısın.
Ampliye besleme voltajı uygulandıktan sonra ampli giriş noktalarına elini değdirerek sinyal almaya çalışırsın.
Sinyal alamıyorsan muhtemel bozuk transistör aramalısın. İlk elemanlar çıkış transistörleri olup, girişe doğru sırasıyla transistörleri ölçmelisin.
Tüm transistörler sağlamsa giriş noktasına elini değdirdiğinde zaten hırıltı duyacaksın.
Değerli bilgiler içün teşekkür ederim abi.
Elle sinyal aramak çok mantıklı geldi. İşe giriştiğimde bakacağım.

Madem bulaştın senin yerinde olsam deri kaplamaları bile yeniler idim. :D
Eğer çalışır hale getirebilirsem. Derisini de yenileyeceğim. Öndeki siyah perdeyi de değiştireceğim. Tam bir yenileme olacak.

O cihazdaki en değerli parça hoparlördür.
Radyo panç firmasının fason olarak ürettiği, ama günümüzdeki çin işi ürünlere göre bir hayli kaliteli olan bu hoparlörün tarihi bir değeri bulunmaktadır.
O yıllarda hoparlör konusundaki en iyi üretim AFA hoparlörler idi.
Türk firmalarca bazı malzemeleri yurt dışından ve özellikle JAPONYA veya TAIWAN'dan getirtilerek üretilmekte idi.
Satan adama da dedim hoparlör çalışsın yeter. Gerisine acımam. Ama daha onu da deneyemedim. Dışarıdayım.

TS jack'leri de değiştirmek zorunda kalabilirsin. Korozyondan dolayı iyi temas sağlamayabilir.

Potansiyometreler de tozdan kirden kötü oluyor. Direnç ayarı çalışıyorken, çevirdikçe cızırtı üretebilir.

Bu ampli son derece güzel bir şekilde modifiye edilebilir.
Daha önceleri senin yapmış olduğun UPC li mikrofon pire ampli devresini bu amplide kullanabilirsin.
Ampli katını çalıştıramasan da sorun olmaz. Günümüz modern entegrelerle daha güzel ve sade bir çıkış katı yapabilirsin.
Bu çıkış katına ilave mikrofon pre amplisini ekleyebilir, mik devresinden bir tanesini LİNE seviyesi yani elektrogitar girişine uygun konfigüre edebilirsin.
Elektrogitar için pre ampli kazancın 20db kadar olsa fazlasıyla yeterli olacaktır. Mikrofon için de 50db ideal olur.
Böylece elinde harika çalışan özel tasarım bir gitar amplisi olur.
Ancak bir modifiye işlemi extra harcamalar gerektirmektedir.
Özellikle tekniğie uygun bir tasarım açısından ilave ekipmanlar ve özel tasarım şekli uygulayabilmelisin.
Abi o upc devresinde sıkıntı vardı. Beni elektronikten soğutmuştu. Devreyi yapmak istiyorum ama dilinden anlayacağım şekilde olmalı. Öncelikle kendi devdesine bir bakalım ne çıkacak...

TS jack'leri de değiştirmek zorunda kalabilirsin. Korozyondan dolayı iyi temas sağlamayabilir.

Potansiyometreler de tozdan kirden kötü oluyor. Direnç ayarı çalışıyorken, çevirdikçe cızırtı üretebilir.
Sorun potlar olsun abi hallederiz onları.

O devrede sorun yok. Sorun sende. :mad:
Aynı entegre ile ben Pikap pre amplisi yapıp piyasaya sürmüştüm.
Bizim @serkan_48 bizzat görmüştü.
Çok önemsiz gibi görünen bir detaydan dolayı o devreyi kopya edemediler :D
Sonra da gelip bana nasıl yaptın yaaf bunu dediler.
Sendeki hata tekniğin detaylarını bilmemenden kaynaklanıyor.
Basit bir entegre ile 60db kazançlı pre ampli yapıp ta iyi kalite S/N elde etmeyi umuyorsun. Teknikte böyle bir şey yoktur olamaz.
Aynı entegre ile imal ettiğim pikap pre amplisinin kazancı 40db den fazla olup gürültü seviyesi -72db dir.
0 db referans seviyesine göre devrenin çıkış seviyesini 10 db kadar artırsam, S/N neredeyse 82db olacaktı.
Bu değer de yabana atılabilecek bir değer değildir. Basit bir üretimle bu S/N değerine ulaşabilmenin zorluğunu sen anlayamazsın. Ancak bazı hilelerle bu değere ulaşabilirsin. Bu hileleri de açık etmeyeyim. Çünkü piyasada çok yamyam var.
Çok uğraştım geçen sene. Trafo bile bağlamıştım ama belkide çırpındıkça battım o devrede. Onu bıraktıktan sonra daha birşey yapmadım hatırlarsan. Ondan sonra ilk devrem bu power supp işte.

20191118_200154.jpg
20191118_200247.jpg
20191118_200337.jpg
20191118_200412.jpg
20191118_200420.jpg
20191118_200436.jpg
20191118_200514.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back