Emi Filtre Olan Yerde Varistör Kullanılır mı?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Güç kaynağı yaptığım devre de sigorta, varistör ve emi filtre gibi koruma elemanları kullanmak istiyorum. Bu elemanları incelerken varistör ve emi filtrelerin voltaj dalgalanmalarına karşı koruma sağladığını öğrendim. Bu durum da aynı devre üzerinde varistör ve emi filtre kullanılması gereksiz mi olur?

• Beğen
Reactions: fmy
Varistör voltaj yükseldiğinde kendini kısa devre eder. Önünde sigorta kullanılmalıdır. Sigortayı attırarak devreyi yüksek voltaja karşı korur.

Emi filtre ise bir filtredir.

Bence şebeke girişinde sigorta ardından varistör ve sonrasında emi filtre kullanılabilir. ikisinin kullanım amacı farklıdır.

Peki çok çıkışlı trafolarda bu elemanları trafonun primer girişine mi koymak lazım yoksa seconderdeki her çıkış için ayrı ayrı mı koymak lazım? Yada trafolu devrelerde bu elemanlara gerek yok mu? Ben bu elemanları çoğunlukla SMPS sistemlerde gördüm. Trafolarda gördüğüm en fazla yalın sigorta. Yine de gerekli ise koymak isterim.

Ntc soft start için devreye seri bağlanır. Kapasitorlerin ilk sarj anında sebekeden aşırı akim çekip köprü diyoru v.s. zorlamamak için.

Trafolu bir beslemede ntc ye gerek yok diye düşünüyorum.

Bu gün durduk yere, hiç çaba sarfetmeden hatta özellikle üstüne düşmediğim bir konuda çok kalıcı bir kaç şey öğrendim.
Ntc, Ptc, Varistör ve emi filtre.
Bunları öğrenince elimdeki arızalı olan ocak, tv ve kızımın bilgisayarının ekranını tekrar gözlemledim. Ocakta sadece emi filtre var, tv de hepsi var ama kötü görünen birşey yok. Ama kızımın bilgisayar ekranında NTC bildiğiniz patlamış. Daha önce hem bilgisizlikten, hem dikkatsizlikten göz kontrolü yapmamışım.
Direk sigortayı değiştirmiştim ve tekrar patlamıştı. Bu gün öğrendiklerimle bu devre elmanlarına yoğunlaştım. NTC patlamış, sigortanın da zaten patladığını biliyorum birtek bakacağım vatistör kaldı. Onu da kontrol edip arızalı olanları elimde varsa değiştirecsğim. Yoksa parça alacağım. Bu öğrendiklerimin üzerine bu uğraşla beraber bordu tamir etmeyi beceremesem bile SMPS'in ilk giriş kısmını bir daha unutmamak üzere öğrenmiş olacağım.

20210702_205104.jpg

Bu gün durduk yere, hiç çaba sarfetmeden hatta özellikle üstüne düşmediğim bir konuda çok kalıcı bir kaç şey öğrendim.
Ntc, Ptc, Varistör ve emi filtre.
Bunları öğrenince elimdeki arızalı olan ocak, tv ve kızımın bilgisayarının ekranını tekrar gözlemledim. Ocakta sadece emi filtre var, tv de hepsi var ama kötü görünen birşey yok. Ama kızımın bilgisayar ekranında NTC bildiğiniz patlamış. Daha önce hem bilgisizlikten, hem dikkatsizlikten göz kontrolü yapmamışım.
Direk sigortayı değiştirmiştim ve tekrar patlamıştı. Bu gün öğrendiklerimle bu devre elmanlarına yoğunlaştım. NTC patlamış, sigortanın da zaten patladığını biliyorum birtek bakacağım vatistör kaldı. Onu da kontrol edip arızalı olanları elimde varsa değiştirecsğim. Yoksa parça alacağım. Bu öğrendiklerimin üzerine bu uğraşla beraber bordu tamir etmeyi beceremesem bile SMPS'in ilk giriş kısmını bir daha unutmamak üzere öğrenmiş olacağım.

11659 eklentisine bak
Abi ntc bu sekild olmalı çalışırken geç cevap verdim kusura bakma lütfen.

Yani devre üzerinde olmalı soğutucuyu vs yapıştırmana gerek yok

Ntc bu şekle geldiyse ve sigorta attı ise,

Köprü diyot ve mosfet de kontrol edilmeli. Devre seri olduğu için köprü diyottanda aşırı akim geçmiştir. Bu arada ilk basta seri lamba ile deneme yapmakta fayda var.

Ntc bu şekle geldiyse ve sigorta attı ise,

Köprü diyot ve mosfet de kontrol edilmeli. Devre seri olduğu için köprü diyottanda aşırı akim geçmiştir. Bu arada ilk basta seri lamba ile deneme yapmakta fayda var.
Hava müsade etse bakacağım da :katil2:
Antalya da mısın? Yanıyor ortalık kaç gündür. Oda da 10dk dan fazla oturamıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back