Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Encodere neden direnç takılır?
A ve C bacaklarına 10k lık dirençler takılıyor. Neden?
Sw bacağına 10k direnç pullup veya pulldown olarak takılıyor. Ne demek bu pull-up, pull-down?
Bu dirençler encoderin gönderdiği sinyalleri yavaşlatır mı?
Bu gün panel için kullanacağım encoderi test ediyordum. Uçağın displayine bağlayıp çevirdim. 1'er attırarak çevirdiğim de işlev normaldi ama encoderi hızla çevirince 10 attırdıysam displayde 4 rakam oynadı. Hal böyle olunca bende dirençlere taktım kafayı. Bunun mantıklı cevabı pals kaçırma sanırsam. Peki neden? Ne yapılabilir?

20200605_235249.png

Programlarken soyle dusunulur. Giristeki sinyal durumu ya ( + ) dir yada ( - )

Soyle dusun bir buton ile giris pinine (+) sinyal verdin. Programlarken ke if buton==HIGH {....
yazdin. Buraya kadar tamam ancak butonu biraktigin an giris sinyali ne oldu? Bacak (-) ye baglimi hayir. (+) Ya baglimi hayir... Bu durumda kararsizlik durumlari yasanabilir. Giris sinyali hic bir yere bagli degilken havadan nem :cheeky3: kapar ve durumu +/- gider gelir....

olmasi gereken butonu birakinca uygulanan sinyalin tersini giris pinine uygulamak. Bu nedenle + sinyal veriyorsan pulldown - sinyal veriyorsan pullup direncleri kullanilir. Verdigin sinyale gore ters sinyal ileten direncler. Genellikle 10k gibi bir direnc uzerinden giris pinine zayif bir akim akitilir. Ancak bu kararsizlik olusmamasi icin yeterlidir. Sen butona basarak kendi sinyalini uyguladiginda pull up/down sinyali yok olur...

İsin ozu direncler seni yavaslatmaz. Encoder de bir sorun yoksa (zayif ihtimal) pals kaciriyorsun. Bu durumda programlaman ile alakali. Sadece pals sayacak bir kod yaz. Hizli cevirme testi yap. İstedigin tepkiyi aliyormusun kontrol et. Sonrasina bakalim...

Yarın bir tanesini delikli pertinax a lehimleyeyim bari. Belkide breadboard üzerinde temassızlık yapıyordur. İki yoldan test etmiş olurum.

Bu pull up/down direncini iki tane yapıp hem artıya hem eksiye lehimleyeyim mi? Yoksa bir tane yeterli mi?

hem artı hem eksi olmaz. yukardaki bağlatıyı kullanıyorsan ordaki dirençler yeterli. bağlantıda pullup var yani esas sinyal eksi. yazılımda low sinyalleri sayacaksın.

Ama sw bacağına da direnç koymamı söylemişti bir arkadaş. Ben sw bacağından gnd ye de bir 10k direnç koymuştum. Ondan mı oldu yoksa? :cheeky3:

Şuan pull up/down konusunda kesinlik le aydınlandım. O zaman a ve b bacağındakiler pull up direnci. Peki sw ne olacak? o boşta. İki bacağı pull up yaptığımız için ona gerek kalmadı mı?

Buton encoderden ayrı calışıyor oda onun bir özelliği butona basman veya basmaman , SW kanalnı kullanıp kullanmaman encoder değerinde birşey değiştirmez o kendi başına bir yapı. onada PULL-UP yap mesela. bu sefer okurken SW durumunu LOW mu diye kontrol etmen gerekecek. PULL-DOWN yapsaydın HIGH mı diye kontrol etmen gerekecekti.

Bana kalırsa PULL-UP koyman daha iyi olur. parazitlerden etkilenme durumu az olur hatta butona yani SW ye koyacağın pull-up direncine paralel 100nF kondansatör de atabilirsin. yine iş görür. ama sakın encodere koyma cünkü hızlı cevirme de sinyali tutabilir buda okumada sorun yaratır.

Buton encoderden ayrı calışıyor oda onun bir özelliği butona basman veya basmaman , SW kanalnı kullanıp kullanmaman encoder değerinde birşey değiştirmez o kendi başına bir yapı. onada PULL-UP yap mesela. bu sefer okurken SW durumunu LOW mu diye kontrol etmen gerekecek. PULL-DOWN yapsaydın HIGH mı diye kontrol etmen gerekecekti.

Bana kalırsa PULL-UP koyman daha iyi olur. parazitlerden etkilenme durumu az olur hatta butona yani SW ye koyacağın pull-up direncine paralel 100nF kondansatör de atabilirsin. yine iş görür. ama sakın encodere koyma cünkü hızlı cevirme de sinyali tutabilir buda okumada sorun yaratır.
Haa tamam yav. Şimdi jeton düştü. Doğruya sw kafasına tıkladığımızda çalışan buton. Bu projemde onunla hiç işim yok. Teşekkür ettim bilgi için. Umarım birdaha lazım olursa hatırlarım bunları. Benim kafa anlık çalışıyor. Yarın birgün aynı durum da kalsam hatırlamaya bilirm. :D

Youtube dan izlediğim bir encoder testinin aynısını yaptım.
Encoder eksiye doğru otomatik akıyor. Kodda gözünüze çarpan bir hata var mı?

rotary hata.png

Koda gore Pinclk ta sinyal degisimi olamdigi surece +/- degisim olmami. Encodere dokunmadan saymamasi lazim. Sayiyorsa pulldown pullup direncleri gozden gecir

Bakıyorum ama bir hata bulamadım.

20200606_165934.jpg

kodun en başında anlamsız birkaç satır çıkıyor.
Kodda bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Encoderi taksam da takmasam da görüntüleme ekranında sayı otomatik eksiye doğru akıyor.

rotary hata2.png

Son düzenleme:
Kodda bir sıkıntı gözükmüyor hocam. Makine dt pininden sürekli farklı veriler okuyor. Sistemi kurayım dedim ama encoderim yokmuş. Dirençleri kısa devre yapıp deneme şansınız var mıdır?

Kodda bir sıkıntı gözükmüyor hocam. Makine dt pininden sürekli farklı veriler okuyor. Sistemi kurayım dedim ama encoderim yokmuş. Dirençleri kısa devre yapıp deneme şansınız var mıdır?
Birazdan deneyeyim

Serial kütüphanesini bu iş için kullanmak bana çok tuhaf geldi. Bir UART veri akışından veri okuma yapılmıyor ki :) Tam olarak bu Serial kütüphanesi ile nasıl çalışması gerekiyor?

Ben olsam bunu ya ana döngüde sürekli enkoderi okuyarak yaparım yada kesme kullanırım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back