Ender 3 Pro'da OctoPrint Kullanmak için Tümleşik Besleme ve Soğutmalı Kasa

Sercan

--
3D yazıcınızın çizimleri bulundurduğunuz bilgisayara kablosuz ya da kablolu erişim mümkün değilse, SD Kart sök tak işlemi bir süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Bir de benim gibi yazıcınız doğrudan görsel bir temasınız olmayan bir ortamda bulunuyor ya da uzun süreli baskıda aynı zamanda yazıcının baskısını izlemeye de ihtiyacınız oluyor.

Hal böyleyken imdadımıza OctoPrint yetişiyor. OctoPrint Cura'dan çatallanmış açık kaynaklı 3D baskı denetleyici uygulamadır. OctoPrint'e web arayüzü ile komut gönderir/izlersiniz. Böylelikle nozzle, yatak sıcaklığı, eksen hareketi, terminal ile G-kodu izleme ve gönderimi, kameranız bağlıysa zaman atlamalı fotoğraf (timelapse) ayarlaması gibi yazıcı ile ilgili bütün işlevsel özelliklere erişiminizi olur ve kafa ayarında bir yazılım özelliği olan otomatik kafa konumu gibi (mesela Ender 3 Pro da bulunmayan) gibi özellikler kazandırabilirsiniz.

OctoPrint çeşitli sistemlerde çalışabilir, ancak genellikle Raspberry Pi üzerinde çalıştırılır.
Not: OctoPrint, Raspberry Pi 3B'nin kullanılmasını önerir ve gözlemlenen ciddi performans sorunları nedeniyle özellikle Raspberry Pi Zero W kullanılması tavsiye edilmez.

Bu kadar ön bilgiden sonra uzatmadan konuya giriş yapayım.

OctoPrint kurmak için neler lazım?
  • Bir PC (ben Raspberry Pi 3B kullandım)
  • Hafıza (ben Raspberry Pi kullandığım için 16GB mikro SD kart kullandım)
  • Güç kaynağı (ben önce iPad adaptörü sonra ise LM2596 DC/DC düşürücü kullandım)
  • Bir Kamera (Ben Logitech 720p olan C270 kullandım)
  • Soğutma sistemi (Ben 40x40mm 5V fan ve Raspberry Pi için hurda kartlardan çıkma mini soğutucu ve pedleri kullandım)
İlk kurulumda Raspberry Pi'yi (Orijinal iPad) şarj aleti ile besledim. Kaliteli ve güçlü bir şarj aleti olmasına rağmen yetersiz güç uyarısı ile uğraştım. İlk etapta akımın yetersiz olduğunu düşündüm ve ayarlı güç kaynağına bağladım. Şarj aleti Raspberry Pi'nin çektiği akımın 3-4 katı güç verebiliyor. Uyarının sebebi ise kullanılan kablonun mesafesi! Kısa bir kablo kullanırsanız bu uyarıları almıyorsunuz. Standart 1-1,5 metre kabloda ise bu uyarı oluşuyor. Kablodaki direnç sebebi ile yaşanan gerilim düşüşü bu uyarıya sebep oluyor. Kısa kablo kullanmayı ya da 5.1V bir güç kaynağı kullanmayı deneyebilirsiniz, çözüm size kalmış...

Ben yukarıdaki ihtiyaç listesinde yer alan Raspberry Pi ve LM2596 dışındaki (onları da çok öncelerden toplu almıştım) hiçbirini sıfır alıp doğru düzgün para harcamadım. O nedenle tam maliyet hakkında fikir veremem. Ayrıca bunlar yerine elinizde, çevrenizde kullanmadıkları eski atom işlemcili netbook filan varsa onu da kullanabilirsiniz...

Nasıl Kurulur?

Özellikle Raspberry Pi için kurulum çok basit. OctoPrint sitesine gidin, güncel OctoPi (https://octoprint.org/download/) imaj dosyasını indirin. Bunu Refus (https://rufus.ie/) gibi imaj yazan bir program ile SD karta atın ve Raspberry Pi üzerinde SSH ya da klavye monitör ile Network ve varsa kamera ayarlarını yapın. Sistemi güncelleyin. Yazıcıyı USB kablo ile bağlayın ve Raspberry Pi ip adresinden sisteme erişin. Hepsi bu kadar. Daha sonra isterseniz eklentiler kurabilirsiniz. Mesela Cura ile doğrudan yazıcıya gönderebilir ya da Bed Leveling Wizard ile yarı otomatik ayar yapabilir ya da Printer Display ile kaçıncı katmanda olduğunu yazıcının LCD ekranında görüntüleyeceğiniz gibi 3D yazım deneyiminizi arttıran daha fazla eklenti bulabilirsiniz.

OctoPrint ana sayfa:
1602328317943.png

Kurulumu yaparken bunu konu haline getirmeyi düşünmediğimden not da tutmadım. Bu nedenle süreçleri daha detaylı yazmayacağım. Kurmak isteyen birileri olursa daha detaylı yardımcı olurum.

Aşağıdaki kutu tasarımını https://www.thingiverse.com/thing:3191174 adresinden bulabilirsiniz. Benim kullandığım 40mm fanlı tasarımda LM2569'nın bağlantısı doğru olmadığından üst kapağını tekrar çizdim.

IMG_20201010_125554.jpg

IMG_20201010_125605.jpg

IMG_20201010_125609.jpg

IMG_20201010_125620.jpg

IMG_20201010_125637.jpg

OctoPi işletim sisteminde MDNS sunucusu çalışır vaziyette geldiği için, octoprint'e erişmek için tarayıcıya IP adres girmeye gerek yok. Tarayici adres satırına octopi.local yazmak yeterli.

OctoPi işletim sisteminde MDNS sunucusu çalışır vaziyette geldiği için, octoprint'e erişmek için tarayıcıya IP adres girmeye gerek yok. Tarayici adres satırına octopi.local yazmak yeterli.

Hmm sanırım bu sadece Firefox ile çalışıyor (Linux ve Windows). Linux altında Chromium ve Windows Google Chrome MDNS adres çözümlemesi yapamıyor. Microsoft Edge de yapamıyor (yapsaydı çok şaşırırdım zaten :katil2: Microsoft'un endüstri standartlarına uyma konusundaki sicili belli). Windows'da Chrome ve Edge ile çalışması için MDNS servisi kurulması gerekiyormuş (bırak dağınık kalsın).

Benim evde 7/24 sunucu çalışıyor. Sunucu üzerinde BIND DNS servisi de kurulu. Modem'in DNS adresini de bu sunucuya yönlendirdim. Dolayısı ile Bind üzerine tanımladığım tüm adreslere, evdeki bütün kullanıcıların erişmesi mümkün hale geliyor. Dahası proje için sunucuya açtığım tüm vhost'lar otomatik olarak Bind'e kaydediliyor ve evdeki bütün kullanıcılardan erişiyorum. Test aşamasında telefon ya da TV filan gibi cihazlarda görüntülemem gerektiğinde müthiş bir kolaylık sağlıyor.

Ben IP dağıtımını MAC adreslerine göre manuel yaptığım için sadece misafirler için dar bir alan otomatik dağılıyor. Raspberry Pi de sabit IP alıyor. Hal böyleyken istediğim ismi (mesela ender3.pro ya da 3d.com) tanımlayabilirim.

Bizler yaptığımız işler için gereklilikler nedeniyle bunları kullanırken, bütün bunlara rağmen sabit IP tüm kullanıcılar için en kolay ve garanti erişim imkanı sağlıyor.

Bu arada herhangi bir kurulum yapmadığım halde Windows 10 üzerinde Chrome tarayıcıdan http://octopi.local/ adresine erişebiliyorum. Sanıyorum benim sunucu çözüyor. Sistem kaynaklarını sömürmesinler diye Edge ve Internet Explorer kurulu olmadığı için test edemedim ama söylediğine göre Chrome erişiyorsa benim düzende onlarda erişebilir.

Ben de az önce octoprint için raspi b siparişi geçtim. Uyuduğum odadan başka odaya taşıyacağım yazıcıyı. Sizin yaptıklarınız üzerinden gitmeyi düşünüyorum @uyesercan hocam. Sizden farklı olarak yazıcı güç kaynağına röle ekleyip raspi üzerinden yazıcı gücünü açıp kapatacağım ama raspiyi harici beslemem gerekecek. Ayrıca niyeti bozdum yazıcı kartını ve ekranını dışarı alıp yazıcıyı kapatmayı düşünüyorum. Yazdıklarınız dışında herhangi bir tavsiye var mıdır? Yoksa bu yoldan yürüyorum ben de. :dans1:

Benim tavsiyem harici güç kaynağı ile uğraşamaman. Röle bağlayacaksan da SMPS'den yazıcıya giden kabloya bağla. USB adaptörler Raspberry de sorun çıkartabiliyor ki ben orijinal iPod (iPhone değil!) güç kaynağı kullandığım bu sorunu yaşadım. Raspberry'nin giriş gerilimi 5V olsa da hafif üstünde (sanıyorum girişteki regülatörden kaynaklanıyor) 5.1V gibi bir gerilim uyguladığın zaman sorun ortadan kalkıyor. Bunu da en kolay DC-DC dönüştürücü ile yaparsın. SMPS güç çekmediğinde daha fazla elektrik harcamaz. Prizde iki cihaz bağlamaktan daha iyi tek kaynak kullanmak.

Bir de kameran var mı, mutlaka bir kamera bağlamanı tavsiye ederim çok büyük fayda sağlıyor.

Role ile istediğin kullanım tipi için uygun şemayı çizdim. Sormak istediğin bir konu olursa da yardımcı olmaya çalışırım. Kolaylıklar!

1605902558085.png

• Beğen
Reactions: 333
Benim tavsiyem harici güç kaynağı ile uğraşamaman. Röle bağlayacaksan da SMPS'den yazıcıya giden kabloya bağla. USB adaptörler Raspberry de sorun çıkartabiliyor ki ben orijinal iPod (iPhone değil!) güç kaynağı kullandığım bu sorunu yaşadım. Raspberry'nin giriş gerilimi 5V olsa da hafif üstünde (sanıyorum girişteki regülatörden kaynaklanıyor) 5.1V gibi bir gerilim uyguladığın zaman sorun ortadan kalkıyor. Bunu da en kolay DC-DC dönüştürücü ile yaparsın. SMPS güç çekmediğinde daha fazla elektrik harcamaz. Prizde iki cihaz bağlamaktan daha iyi tek kaynak kullanmak.

Bir de kameran var mı, mutlaka bir kamera bağlamanı tavsiye ederim çok büyük fayda sağlıyor.

Role ile istediğin kullanım tipi için uygun şemayı çizdim. Sormak istediğin bir konu olursa da yardımcı olmaya çalışırım. Kolaylıklar!

6103 eklentisine bak

Hmmm smpsin hor hor ses çıkartması sinirimi bozuyor ama uygun olan buysa dediğiniz gibi bu yönde hareket ederim. Evet hocam C310du yanlış hatırlamıyorsam bir webcamim var. Onu kullanmayı düşünüyorum. Umarım düşündüğüm gibi bir randıman alabilirim. Step down devresini bulabilirsem buradaki elektronikçilerden bakacağım. Bi raspi parası isterler herhalde. :kizgin4:

Ürünün ederi 4-8 TL aralığında. Bulunduğun yerini neresi olduğunu bilmem ama kargo ücreti de düşünürsen 10-15TL'ye kadar alınabilir. Ben internetten elektronik siparişi verdiğimde mutlaka 1-2 tane böyle ucuz ürün atıyorum içine sonra lazım olduğunda kargo ücreti can sıkıcı oluyor.

• Beğen
Reactions: 333
Tekirdağ'da oturuyorum hocam. Buradaki esnafların dur durağı yok maalesef. 1 adet .25W direnç alsanız bile taksi gibi minimum 10 lira çekerler. :D Kargo parası dahil daha ucuza geliyor her şey. Bakalım bir raspi gelsin en kötü uzaktan açıp kapatma işini 1-2 hafta sonra yaparım.

6103 eklentisine bak
Sercan hocam düşük voltaj sorununa değişik bir çözüm videonun 5. dakikasından sonra

Hocam bir ekleme daha yapayım , daha önce LM2596 DC-DC nin peşine sıradan bir mikro USB kablosunu ortadan keserek lehimlemiştim ve Raspberry yi böyle besliyordum fakat 5Volt verdiğim halde devamlı düşük voltaj mesajı alıyordum , ilk başta kestiğim USB kablo kalınlığı beni pek sarmadığından 2.5A için kablo kesitinin ne olduğuna bir göz atmıştım , bu hafta sonu bir mikro USB soketine 18AWG kablo lehimlediğimde problem çözüldü , besleme gerilimim 5.0V .

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back