Entegre

ahmt233

Yeni Üye
Çıkış entregresi yanık teyibimiz var

Teyp markasi kingwin kW 3000
Entegre yanık olduğu için entegre numarai teypte gozukmemekte

Numarasını nasıl bulabilirim??
IMG-20230314-WA0001.jpg

Ya kartın şemasını bulacaksınız yada yada varsa tamir videosundan bulmaya çalışacaksınız. Benim aklıma ilk gelenler bunlar. Yada çalışma prensibini biliyorsanız karttaki komponentleri takip ederek o parçanın ne olabileceğini tahmin edeceksiniz.

Yanan ürün çıkış entegresi kartın şemasını nerden bulabilirim

Elektrotanya sitesinde birçok cihazın şeması bulunabiliyor. Oraya bakabilirsin. Her türlü cihazin şemasının garantili bir şekilde bulunabildiği bir yer yok. Elektrotanya'da yoksa, artık google'da, yandex'te aratıp bulmaya çalışman lazım.

Teyp semasini burdan bulamadım burası forumda burda nerde bulacağım

Çıkış entegresi derken eğer ses çıkış entegresinden bahsediyorsanız yanılıyorsunuz. Araç teybinde o kadar küçük ses entegresi bulunmaz. Ve soğutucusuz olmaz. Görünüşe göre üçüncü bacağı GND olan bir entegre bu. 8 bacaklılarda genelde 1-4-5-8. bacaklar VCC ve GND olur. Daha önce diğer bacakları GND olan bir entegre görmemiştim. Belki bundan yola çıkarak bile bir taminde bulunulabilir.

Evet o entegre bir buck convertere benziyor. Muhtemelen 12 V araba voltajını 5.5 V veya 3.3 V a düşürüyor teypteki dijital devreler için.

Teyp çalışmadığı için + - bağlarken yandığı için bu entegre yandi ve tamiri için entegre alicam ama yandığı için üstündeki numarası gözükmüyor bulmak için buraya yazdım

Marka seri no falan bulsam alcam entegresi arkadaş takacak

Entegrenin tam kodunu bulmaya gerek yok. Dikkatli bir takiple entegrenin beslediği entegre(leri) bulup besleme gerilimini öğreneceksiniz. Sonrasın büyük istimalle 5v veya 3.3v olacaktır. yerine giriş çıkış ve akım değerleri uyan bir BUCK converter alıp monte edersiniz.

Elektrikçi olmadığım için tam bilgim yok ama
Bı elektrikçiye abiye tamir ettircem ona okutayım

@ahmt233 hocam sen yanmış diyorsun ama sanki lazerle de daha önce kazınmış gibi. Bulma ihtimalin varsa aynı teypden bulup aynı yerine bakacaksın. eğerki markalama duruyorsa ne mutlu, eğer ki lazerle silinmiş ise yapacak birşey yok. ustaların bakması gerek.

@ahmt233 hocam sen yanmış diyorsun ama sanki lazerle de daha önce kazınmış gibi. Bulma ihtimalin varsa aynı teypden bulup aynı yerine bakacaksın. eğerki markalama duruyorsa ne mutlu, eğer ki lazerle silinmiş ise yapacak birşey yok. ustaların bakması gerek.
Entegre direk patlamış. 3/4'ü görünmüyor. Kazıma izi belli olur ama bunun üstü biliğin 0.2 - 0.3mm içeri göçmüş. Yani entegre üzerinden ince bir tabaka patlamayla birlikte ayrılmış gibi duruyor. Benim tahminime göre 3 nolu bacak GND, 5 nolu bacak VCC gibi duruyor. Buck converter entegreleri araştırarak bu bacaklara uyan modeli bulmak lazım.

Ayrıca resimden anladığım kadarıyla bu kart çıkış katı değil ekran ve butonların olduğu ön kart gibi duruyor. O yüzden 5v veya 3.3v, veya her ikisi birlikte olan bir entegre olması yüksek ihtimal. İşi bilen birinin yolları takip edip nerelere gittiğini tesbit etmesi lazım. Yolların ulaştığı yerdeki ekran, buton vs.'nin kullandığı voltajı bulması gerek.

Entegre direk patlamış. 3/4'ü görünmüyor. Kazıma izi belli olur ama bunun üstü biliğin 0.2 - 0.3mm içeri göçmüş. Yani entegre üzerinden ince bir tabaka patlamayla birlikte ayrılmış gibi duruyor. Benim tahminime göre 3 nolu bacak GND, 5 nolu bacak VCC gibi duruyor. Buck converter entegreleri araştırarak bu bacaklara uyan modeli bulmak lazım.

Ayrıca resimden anladığım kadarıyla bu kart çıkış katı değil ekran ve butonların olduğu ön kart gibi duruyor. O yüzden 5v veya 3.3v, veya her ikisi birlikte olan bir entegre olması yüksek ihtimal. İşi bilen birinin yolları takip edip nerelere gittiğini tesbit etmesi lazım. Yolların ulaştığı yerdeki ekran, buton vs.'nin kullandığı voltajı bulması gerek.
Aklıma üni deki hocalar geldi. E artık gerisini de siz yapın diyecen sandım ama demedin :D

Aklıma üni deki hocalar geldi. E artık gerisini de siz yapın diyecen sandım ama demedin :D
Valla kart benim elimde olsa ben yapabilir miyim bilmiyorum. Yol takibi filan benim için sıkıntılı iş. Bir yerden sonra beyin yanıyor yol takip ederken.

yazmayacaktım ama o entegre durup dururken patlamaz.
mutlaka bir şey aşırı akım çekmiştir.
önce arıza takibi yapmak lazım sonra entegreyi bulup değiştirmek lazım.

mesela uC kısa devre oldu ve buck'ın patlamasına sebep olduysa tamiri çok zor hatta software elde yoksa mümkün değil astarı yüzünü geçer.

Entegreyi bulamıyoruz zaten sorun orda yandığı için seri numarası gozukmemekte gözükse zaten değiştirelecek

Ben bu entegreyi arıyorum zaten

Valla teybin sağlamını da bulsan o entegrenin ne olduğunu öğrenemeyeceksin. Üzerini kazımış Çinli. Eğer mutlaka tamir edilmesi gerekiyorsa, o entegrenin yakın çevresindeki devreyi analiz edip hangi voltajları veriyor tespit etmek, sonra da uygun alternatif bir buck converter konabilir. Veya gene yakın çevresinin şemasını çıkarıp sonra da mouser, digikey veya LCSC'ye gidersin, DIP8 kılıfındaki buck converter entegrelerini listeletirsin, sonra da datasheet'lerine sırayla bakıp pin yapısı mevcut devreye uyanı tespit edersin. Muhtemelen aynı entegre iş görecektir.

Bunların ikisi de sabır ve zaman gerektiren çözümler. Artık buna değer mi değmez mi sen karar vereceksin.

Aynı entegreyi kullanmak şart değil
Giriş ve çıkış gerilimleri belliyse, elde yapılan ufak bir devre üstten çirkin bir şekilde bağlanabilir. 330 bobine dikkat. Bu bir ipucudur.

Piyasada bolca bulunan şu hazır modüller de kullanılabilir. Stabil olanını tercih ediniz. Devreye bağlamadan önce ağır şartlarda deneyiniz

Ekler

• 1679042013179.png
    1679042013179.png
    176.6 KB · Görüntüleme: 53
Aynı entegreyi kullanmak şart değil
Giriş ve çıkış gerilimleri belliyse, elde yapılan ufak bir devre üstten çirkin bir şekilde bağlanabilir. 330 bobine dikkat. Bu bir ipucudur.

Piyasada bolca bulunan şu hazır modüller de kullanılabilir. Stabil olanını tercih ediniz. Devreye bağlamadan önce ağır şartlarda deneyiniz
buck converter kendi kendine gitmez birşey götürdü mutlaka.
önce kim götürdü bilmek lazım

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back