Esman EMS 420E Stereo Mikroskop için analog kamera kurulumu

Sercan

--
Malum günümüz elektronik kart ve kompanentler artık çok küçük ebatlı üretiliyor ve bunlarla çıplak göz ile çalışmak çok zor. Labratuarımda çok uzun zamandır mikroskop eksikliği hissediyordum. Bir arkadaşım ile yaptığım takastan elime Esman EMS 420E Stereo Büyütmeli Mikroskop geçti.

Mikroskopun stand ve kamerası yok. Fakat şanslıyım ki CCTV analog kamera bağlamak için aparatı var.

Yaklaşık 1 yıl evvel TFT LCD COLOR Monitör Voltaj Regülatör Arızası konusunda bahsettiğim gibi bende hem küçük bir monitör hem de Samsung SCB-3001 analog kamera var.

Mikroskop ile kamera ve ekranı bir araya getirdim. Bu düzenek ile fotoğraf çekmek ya da video kaydetmek mümkün değil. Görüntü kalitesi de çok iyi değil ama işimi göreceği kesin. Sonuçta kamerayı burada kullanmamın amacı PCB üzerinde her şeyin yerli yerinde doğru monte edilmiş olduğunu filan gözlemlemek.

Şimdi biraz ağır olan bu düzenek için iyi bir mikroskop standı almam gerekiyor. Bunun dışında her şey yerinde gibi duruyor. Bu işlem sayesinde bir mikroskop bir kamera ve TFT ekran ekonomiye kazandırılmış oldu!

IMG_20210606_025651.jpg

İşleme önce kameranın lensini ve mikroskopun kamera montaj parçalarını sökere başladım.

IMG_20210606_024949.jpg

Daha sonra kamera adaptörünü ayrıştırıp ilgili bölümlerini kamera ve mikroskopa bağladım ve bir araya getirdim.

IMG_20210606_024727.jpg

IMG_20210606_021422.jpg

Hepsi bir arada iken bir kaç deneme sonucunda ilk görüntüyü almayı aldım.

IMG_20210606_021416.jpg

Kameranın çalışma mesafesi şimdilik 8.5 cm fakat bunu uzatabilmek için 0.75 mm ve 0.3 mm lensler var. İkisi birlikte 13 cm'e kadar çalışma mesafemi uzatıyor ki bu da yeterli bir uzaklık.

Aşağıda 8.5 cm mesafeyi görüyorsunuz.

IMG_20210606_021428.jpg

Son olarak çektiğim bazı fotoğrafları paylaşayım.

IMG_20210606_022834.jpg

IMG_20210606_022211.jpg

IMG_20210606_022224.jpg

IMG_20210606_021751.jpg

Bu arada ekranda gördüğünüz kondansatör 0603 (.80 x 1.60 mm) paketinde. Ekran ise 7' (inç) diye hatırlıyorum.

Mikroskop için stand fiyatlarına bakıyorum ve adamlar her defasında içinde ne olduğuna bakmadan aynı parayı istiyormuş gibi bir hisse kapıldım. Herhalde kilo ile satış yapıyorlar. 2000 TL'ye mikroskop ile birlikte satılan stand, tek başına 1500-1700 TL! Demir çubuk bile tek başına 300 TL filan...

Bir tek uygun fiyatlı diyebileceğim kafa tutacağı bulabildim. O da önemli bir parça, bugünki sinirle pintilik edip almazsam ilerde dünyanın parası tutar. :D

Sanıyorum bu işi kendin yap bir çözüm ile sonuçlandırmam gerekecek. Neyse ki bazı parçaları biriktirmiştim. Aşağıda yazıcılardan filan söktüğüm miller var. Bunların en kalını 16 mm çapa sahip iken uzunlukları 30 ile 50 cm arasında.

Bunlarla nasıl bir çözüm olabilir? :rolleyes:

IMG_20210607_152828.jpg

Banggood'da 200 TL civarı usb miskroskoplar için alüminyum alaşım standlar var. Bunlara senin mikroskoplara uygun bir başlık uydurursan ucuza halledebilirsin gibi. Gerçi kafa tutacağını bulmuşsun o bunlara uyarsa sorunun çözülür.

stand.png

Set olarak olarak banggood'da şöyle bir şey var. Herşey dahil 1250'e geliyor.

mikroskop.png

Banggood'da 200 TL civarı usb miskroskoplar için alüminyum alaşım standlar var. Bunlara senin mikroskoplara uygun bir başlık uydurursan ucuza halledebilirsin gibi. Gerçi kafa tutacağını bulmuşsun o bunlara uyarsa sorunun çözülür.

10983 eklentisine bak
Bunlar kamera şeklindeki mikroskoplar için. Bendekini bütün aksesuarlaları ile birlikte 3 kg olarak tarttım. Yani bu hiç bir şekilde taşımaz eklem yerleri plastik filan.

Set olarak olarak banggood'da şöyle bir şey var. Herşey dahil 1250'e geliyor.

10984 eklentisine bak
Kafa tutacağı kargo dahil 400 TL'ye Türkiye de satan birini buldum. Bunu alırsam 850 TL fazladan harcamış olurum.

Bir de plastik aksamlar filan gene pek güven vermedi bana. Onun yerine sanayiden alüminyum parça alıp çok daha sağlam yapabilirim. Zaten bir de termal kamera almak istiyorum. O yüzden şu an her kuruş olduğundan daha da kıymetli. :cheeky1:

Nereden buldun ? Link verirsen ileride almayı düşünenlere faydası olur benim gibi :D .

Şimdi incelerden fark ettim halen satışta ürün varmış. Ben 405 TL ye aldım bu da 415 TL diyor.

Şimdi incelerden fark ettim halen satışta ürün varmış. Ben 405 TL ye aldım bu da 415 TL diyor.

Bu sadece kafa kısmını tutuyor kalan kısmı nasıl halledeceğiz. Yani ucuza nasıl halledeceğiz.

Aslında benim aklımdaki stand şöyle birşey ama bunlar mikroskop parasına hatta mikroskobuna göre mikroskoptan pahalı.

stand.png

Bu kafa kısmı için sabit bir noktada 5 cm hareket etmesini sağlıyor. Bu hareket de odaklanmaya yardımcı olmak için. Bunun başka bir olayı yok.

Geri kalanı için bir metal plakadan taban (masaya vidalı ya da yukarıdan sarkıtmalı filan olabilir) ve alüminyum parçalardan elimdeki metal çubuklarda hareket edebilecek bir yuva yapmayı düşünüyorum.

Hatta bu tutucuyu mafsallı bir aparata bağlayabilirim. Şu an bende emin değilim.

Aslında bütün bunların yerine sigma profil kulanıp step motorlu bir devre ile yükseklik ayarı filan yapan bir mekanizma mı yapsaydım. Hantal bir cihaz olurdu ama hem ucuz hem de güzel bir proje olurdu.

Yapının çok rijit olması lazım, yoksa büyütme/fokus yapamazsın. Özellikle de büyütme faktörü maksimumda ise, tekerleklere dokunduğun anda bile fokus bozulur.

Mikroskop için şu parçayı sipariş ettim. O nedenle sigmalar üzerinde odaklamaya gerek yok. Kabaca yükseklik ayarı yapacak bir düzenek lazım.

680264849_tn50_1.jpg

Mikroskopu buna monte edeceğim. Bunu da sigma profiller ile masaya bir şekilde monte edeceğim. Bu tutucunun yüksekliğini sonsuz dişli kullanıp ayarlayacak bir düzenek olabilir mi acaba diye sesli düşündüm bir an.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back