esp8266 pil bağlantısı

hakan başar

Yeni Üye
merhabalar

bu işlerde yeniyim. bir akıllı kapı projem var. esp8266 kart ile servo motor ve rf alıcı ve verici kullanacagım . Kapı üzerinde duracağından pil ile çalışması gerekecek. bir sürü araştırma yaptım ama sonuç bulamadım.
esp8266 data sheet dosyasında kart 3.3 volt ile çalıştığını söylüyor ama lion 18650 gibi piller tam şarjda 4.2 volt veriyor. ayrıca servo motor tam performansı 4 ile 6 volt arasında görünüyor. Hem servo motoru hemde esp8266 kartı destekleyecek uzun kullanım süresi güç sağlama istiyorum. kartın bağlantı şemasını ek olarak ekliyorum. konu hakkında yardımcı olacak arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

Pilin gerilimi direkt servoya verebilirsin.
esp ve diğerlerinin çalışması için
şöyle --->https://www.pololu.com/product/2120
Bir modül kullanabilirsin bu modül küçük voltaj aralıklarıda regülasyon yapıyor.
Ahmet bey yorumunuz için teşekkürler.
aslında şemada gerilim direkt servoda ama gelen akım yine 3.3 üzerinde. regülasyon kartı taktığımda cihaz boştayken akım tüketmeye devam edecekir. Buda şarjının çabuk bitmesi anlamına gelmez mi?

Pardon kapıymış zaten .O zaman apartman otomatlarındaki gibi kişi yaklaştığında beslemeyi açsın.
Aslında MCU larin Stand-by konumu ve sonra uyandırma işlemi falan vardır onu 2.versiyonunda yaparsınız

Pardon kapıymış zaten .O zaman apartman otomatlarındaki gibi kişi yaklaştığında beslemeyi açsın.
Aslında MCU larin Stand-by konumu ve sonra uyandırma işlemi falan vardır onu 2.versiyonunda yaparsınız
Aslında derin uyku modu cihazın 3.3 volt almasıyla ilgili değil ama pilin daha uzun süre aktif kalması için bende düşündüm ama . sonuç olarak wii üzerinden yayın yapıyor ayrıca bu iç kapı alanında olacağından uykudan uyandırmak için bir tuşun dışarı konulması hem kablolama hem de kullanılabilirlik açısından mantıklı gelmedi bana.

Aslında bu projede istedigim hem kartı hemde servo motoru çalıştıracak uzun ömürlü olacak pil nasıl koyabilirim.

3000mAh lityum polimer batarya sizi epey götürür.
esp8266'yı ledlerini sökerek 2-3mA seviyesine indirebilirisiniz.
uA seviyesine de düşer ama bu sefer dışarıdan bir interupt ile uyandırmak gerekir.
buck regülatör evet tüketim yapar ama verimi lineer regülatörden çok daha yüksektir.

pili sonsuza kadar götürmeniz mümkün değil zaten ben bu sistemde ne sıkıkla kullanılacak bilmesem de ayda 1 pil şarj edilmeli diye yorumluyorum.

Uyku modunda sistem çalışır ancak çok akım çekmez nanoamperler yada o civarlarda sonuçta sistemi birşeyle aktif hale getirecek tetikleyeceksiniz oda birisi yaklaştığında olacak ,1 usd lik algılaıcıyı takınca 1-2 mt yaklaşıncada kapı açılacak.
Bağlayın bir tane akü servo için olsun bitsin adamın girmesi için kapı varsa 5-10 Ah saatlik aküyede yer olur

3000mAh lityum polimer batarya sizi epey götürür.
esp8266'yı ledlerini sökerek 2-3mA seviyesine indirebilirisiniz.
uA seviyesine de düşer ama bu sefer dışarıdan bir interupt ile uyandırmak gerekir.
buck regülatör evet tüketim yapar ama verimi lineer regülatörden çok daha yüksektir.

pili sonsuza kadar götürmeniz mümkün değil zaten ben bu sistemde ne sıkıkla kullanılacak bilmesem de ayda 1 pil şarj edilmeli diye yorumluyorum.
Bu projşeyi çelik kapı barelini açmak için kullanacağım. Rf okuyucuya yada blink üzerinden komut geldiğinde kapının kilidini açacak. yani günde en fazla 10 kez aktif hale gelecek. her aktif hale geldiğinde servo motor 5 saniye çalışacak.

elimde 4000mAh lityum polimer pil var fakat full şarjda 4.2 volt gösteriyor. bunu servo ve esp nasıl bağlamam gerekli. Şemadaki şekilde Esp zarar görebilir diye bağlamadım. Şemdaki bağlantıyla bağlaya bilimiyim

Uyku modunda sistem çalışır ancak çok akım çekmez nanoamperler yada o civarlarda sonuçta sistemi birşeyle aktif hale getirecek tetikleyeceksiniz oda birisi yaklaştığında olacak ,1 usd lik algılaıcıyı takınca 1-2 mt yaklaşıncada kapı açılacak.
Bağlayın bir tane akü servo için olsun bitsin adamın girmesi için kapı varsa 5-10 Ah saatlik aküyede yer olur
Proje ev için yapılacak her gelen eve mi girsin :)

Projeyi tam açıklamadım benim hatam çelik kapı üzerinde bulanan bareli kumanda yada uygulama üzerinden açamk için yapmaya çalıştığım bir proje.

Siz kapıyı açacak derseniz bizde marketlerdeki kapı gibi düşünürüz.Ama adam kapıda ismini söyleyecek,kart okutacak,iris sensöre bakacak bilgi veritabanından kişiyi tanıyıp kapıyı açacak derseniz ona göre tavsiyede bulunuruz :)

IR sensör hareketi algılacak role sisteme voltajı verecek.adamda bu sırada kapının önüne gelecek.Herşey okeyse sistem kayıyı açacak programın içindeki timer 5 saniye çalıştıracak kapı tamamen açıkken limit switchler kapı tamammen açıldı sinyali verecek karşıdaki kişi içeri girdiysse yine içerdeki sensör kapıdan geçiş oldu sinyali verecek atıyorum 2 saniye sonra kapıyı kapatacak ,bu sefer kapı tam kapandı limit switchi sinyal gönderecek falan .
Bu arada sistem arada aküleri konrol edecek sınırdaysa aküyü şarz edecek falan

Siz kapıyı açacak derseniz bizde marketlerdeki kapı gibi düşünürüz.Ama adam kapıda ismini söyleyecek,kart okutacak,iris sensöre bakacak bilgi veritabanından kişiyi tanıyıp kapıyı açacak derseniz ona göre tavsiyede bulunuruz :)

IR sensör hareketi algılacak role sisteme voltajı verecek.adamda bu sırada kapının önüne gelecek.Herşey okeyse sistem kayıyı açacak programın içindeki timer 5 saniye çalıştıracak kapı tamamen açıkken limit switchler kapı tamammen açıldı sinyali verecek karşıdaki kişi içeri girdiysse yine içerdeki sensör kapıdan geçiş oldu sinyali verecek atıyorum 2 saniye sonra kapıyı kapatacak ,bu sefer kapı tam kapandı limit switchi sinyal gönderecek falan .
Bu arada sistem arada aküleri konrol edecek sınırdaysa aküyü şarz edecek falan
aslında benim düşüncemde sensör vs yoktu. Düşünce güzel ama benim için baya meşekatli olur :) . Benim düşüncem kişi gelecek kumanda da aç komutunu verecek verici alıcadan bilgiyi okuyup servro motoru 3 tur döndürecek kilit açılacak. 1 dakika sonra tekrar kilitleme yapacak.

Basit bir diyotla voltajı düşürerek de yapabilirsiniz. Ben daha önce bener birşey yapmıştım. ESP8266 2.8V seviyesinekadar çalışmaya devam edebilir.

Ancak daha önemli sorun şu: Diyot vb yöntem de kullansanız, regülatör de kullansanız pilin gerilimini takip edip belli bir gerilimin altına düşünce akımı kesecek bir koruma yöntemi olması gerekir. Yoksa piliniz kısa zamanda ölecektir. Regülatörde bu daha hızlı olacaktır.

Diğer probleminiz ise günde 5-6 kere çalışacak bir sistem için sürekli akım çeken fazla sayıda komponentiniz olması (RF alıcı, ESP8266: deep sleep işe yaramaz çünkü komutun ne zaman geleceği belli değil). Düzenli şarj da etmek ayrı bir operasyonel iş. Kullanılabilirlik açısından bir şarj ile bir kaç gün/hafta çalışabilmesi lazım.

Bence pilli sistemlerde en verimli yol mosfet ile bir tetikleme (Latching) devresi yapıp sistemi onunla çalışır hale getirmek. Örneğin bir hareket sensörü düşünün. Çok çok düşük akımlarla çalışan hareket sensörleri var (AM312 8uA gibi). Kapıya birisi yaklaşınca sistemi tetikliyor ve ESP32+RF alıcı ayağa kalkıyor. Belli bir süre bekliyor. Komut gelirse (Bylink ya da RF) işlemi yapıyor, gelmezse belli bir süre sonra tekrar kapanıyor (dep sleep değil. tamamen kapanmak). Bu sayede sadece kapıya birileri yaklaşınca sistem akım tüketecek. Diğer durumlarda 10-15 mikroamper seviyesinde bir tüketimi olacak. Bu arada analog girişten de pil voltajını ölçüp belli bir seviyenin altındaysa uyarı gönderip (mail vb.) geri kapanacak pili korumak için.

ozkarahan yorumunuz için teşekkürler.

Sensör de şöyle bir sorun var. Sonuç olarak Ev için kullanılacak bir proje. Çelik kapı üzerinde duracağından bu çelik kapıya sensör için kablo çekilmesi gerekli. buda çelik kapı üzerinde kablolama olması anlamına geliyor. kablolama omaması gerekir. Kablolama olacak olsa 5 volt besleme kablosu çekilebilir mesela.

Peki esp wifi özelliğini devredışı bıraksam yada esp tamamen aradan kaldırsam sadece RF kullansam kumanda ile Servo motoru döndürsem. Güç tüketimi ine yüksek olur mu.

Esp kart olmadan RF vericiye gelen sinyali 3 saniye işlemesini nasıl öğreteceğim oda başka bir soru.

Kullanacağım pil 3,7 8400 mA

Sensör de şöyle bir sorun var. Sonuç olarak Ev için kullanılacak bir proje. Çelik kapı üzerinde duracağından bu çelik kapıya sensör için kablo çekilmesi gerekli. buda çelik kapı üzerinde kablolama olması anlamına geliyor. kablolama omaması gerekir. Kablolama olacak olsa 5 volt besleme kablosu çekilebilir mesela.
Sensörü mevcut pil ile besleyip asıl devreye montajlayacaksın. Böylece kablo sorunun olmayacak. Sanırım @ozkarah da bunu anlatmak istemiştir.

Bu işlerde yeni olduğunuza göre size tavsiyem öncelikle projenizi adım adım gerçekleştirin.
Bu şekilde ,hem projeyi tamamlamak için gereken motivasyonunuzda artar hemde adım adım öğrenerek ilerlersiniz.
Aksi takdirde başta oluşan sorunlarla kolayca başa çıkamayabilirsiniz.
Kolay Gelsin

Bu işlerde yeni olduğunuza göre size tavsiyem öncelikle projenizi adım adım gerçekleştirin.
Bu şekilde ,hem projeyi tamamlamak için gereken motivasyonunuzda artar hemde adım adım öğrenerek ilerlersiniz.
Aksi takdirde başta oluşan sorunlarla kolayca başa çıkamayabilirsiniz.
Kolay Gelsin
bencede öyle olacak sanırım. Verici ve laıcı tanıtmaya çalışyorum ama vericiyi bağladım kumandanın kodlarını bılup kod satırına eklemek istiyorum ama yapamıyorum. Bir sürü yer araştırdım hepsi ardinoda buluyorlar esp kartlarda kumandanın kodunu bulmanın bir yolu yok mu

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back