Ev kullanımına uygun, sessiz kompresör tavsiyesi

Sercan

--
Uzun bir zaman evvel bit pazarından 24 tl. bir kompresör almıştım. O zamandan beridir de sorunsuz kullanıyordum. Hafta sonu bizimkiler torun seveceğiz diye geldi ve kompresör ile birlikte gittiler.

Bu durumdan çok da şikayetçi değilim çünkü ev ortamında benim kompresör inanılmaz sesli çalışıyordu. Bazen fişini çekmeyi unuttuğumda, hava kaçağı olup da gece 3-4 de filan kendi kendine çalışınca hepimiz yataktan fırlıyorduk.

Aslında ben kompresörü çoğunlukla elektronik kartları filan temizlerken kullanıyorum. Bunun yanında Airbrush, boya tabancası, havalı çivi, tornavida ve belki zımpara işleri için filan da zaman zaman kullanıyorum. Hepsinin hava ile çalışan alet edevatını gerek hurdacı gerek ise bit pazarlarından toparladım.

Şimdi ev kullanımına uygun sessiz tip kompresör arayışım var. Ebatları bakımından 24-40 lt civarında olabilir. Bu sesiz tip kompresörlerde ısınma ciddi sorun olabiliyor diye duymuştum. Bakınırken Kuletaş'ın yeni bir Premium serisini gördüm, belirtilmemiş ama bunlarda ısınma sorunu yok gibi duruyor.

Açıkçası nasıl bir kompresör almalıyım, filtre olarak ne kullanmalıyım filan bu konularda cahil sayılırım. Bu noktada tavsiyelerinizi duymak isterim.

Emektar...

.jpg

Sessiz kompresör istiyorsan vidalı kompresör modellerine bakman lazım. Bunların bir bonusu da neredeyse sıfır yağlı hava veriyorlar.

Fazla bilgim yok.
Buzdolabı kompresörü ( motoru) bu işler için yeterli olur mu?
Bende kompresör almayı düşünüyorum
Yer müsait değil. Gürültü olmamalı.
Kart /kasa temizliği ve havalı çivi için kullanmak istiyorum.

Son düzenleme:
Bir de dişçilerin kullandığı kompresörler var. Ama tıbbi cihaz olduğu için fiyat otomatikman 5 katına çıkar :katil2:

Uzun bir zaman evvel bit pazarından 24 tl. bir kompresör almıştım. O zamandan beridir de sorunsuz kullanıyordum. Hafta sonu bizimkiler torun seveceğiz diye geldi ve kompresör ile birlikte gittiler.

Bu durumdan çok da şikayetçi değilim çünkü ev ortamında benim kompresör inanılmaz sesli çalışıyordu. Bazen fişini çekmeyi unuttuğumda, hava kaçağı olup da gece 3-4 de filan kendi kendine çalışınca hepimiz yataktan fırlıyorduk.

Aslında ben kompresörü çoğunlukla elektronik kartları filan temizlerken kullanıyorum. Bunun yanında Airbrush, boya tabancası, havalı çivi, tornavida ve belki zımpara işleri için filan da zaman zaman kullanıyorum. Hepsinin hava ile çalışan alet edevatını gerek hurdacı gerek ise bit pazarlarından toparladım.

Şimdi ev kullanımına uygun sessiz tip kompresör arayışım var. Ebatları bakımından 24-40 lt civarında olabilir. Bu sesiz tip kompresörlerde ısınma ciddi sorun olabiliyor diye duymuştum. Bakınırken Kuletaş'ın yeni bir Premium serisini gördüm, belirtilmemiş ama bunlarda ısınma sorunu yok gibi duruyor.

Açıkçası nasıl bir kompresör almalıyım, filtre olarak ne kullanmalıyım filan bu konularda cahil sayılırım. Bu noktada tavsiyelerinizi duymak isterim.

Emektar...

15337 eklentisine bak
Merhaba, size kaç bar lâzım.

Sessiz kompresör istiyorsan vidalı kompresör modellerine bakman lazım. Bunların bir bonusu da neredeyse sıfır yağlı hava veriyorlar.

Vidalı olunca istediğim ebat ve bütçede ürün göremedim. Piyasada sessiz diye satılan pistonlular var. Sessiz genel bir kavram tabi, sıfır ses olması şart değil, ev ortamında çalışmaya müsait olacak kadar gürültü yapabilir. Diğer türlü fiyatlar çok yükseliyor.

Fazla bilgim yok.
Buzdolabı motoru işler icin yeterli olur mu?
Bende kompresör almayı düşünüyorum
Yer müsait değil. Gürültü olmamalı.
Kart temizliği ve havalı çivi için kullanmak istiyorum.

Onlarla ilgili videoları izledim ama sanıyorum dolum kapasitesi çok yavaş. Dolayısıyla hazır bir ürün daha verimli olacak.

Merhaba, size kaç bar lâzım.

Standart 8 bar olan cihazlar işimi görür.

Aslında benim aklımda aşağıdaki gibi standart bir ürün var. Bir önceki emektarın daha az gürültü yapanı. Fakat konuya hakim olmadığımdan alınca pişman da olmak istemedim.

9767376420914.jpg

@Sercan
Sezginler makinaya sorabilirsiniz.
https://www.sezginlermakina.com.tr/tr/arama?q=kompresör
İlgili satıcıdır.
İnternet sitesini de inceleyebilirsiniz.
Karar verdiğiniz kompresör olursa inceleme/değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Şimdi araştırıyorum, yüksek ihtimalle önümüzdeki ay alabilirim. Gelişmeleri buradan paylaşırım. Tedarik ettiğim zaman ise eski kullandığıma göre farklarını tabi paylaşırım.

Vidalı olunca istediğim ebat ve bütçede ürün göremedim. Piyasada sessiz diye satılan pistonlular var. Sessiz genel bir kavram tabi, sıfır ses olması şart değil, ev ortamında çalışmaya müsait olacak kadar gürültü yapabilir. Diğer türlü fiyatlar çok yükseliyor.

Daha önce küçük vidalılar bolca vardı piyasada. Çin malı oldukları için fiyatlar da makul idi. Ama şimdi ben de bakınca hiç göremedim.

Geçen sene Kuletaş 24Lt almıştım. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ses konusu göreceli ama bence oldukça makul seviyede. Bu yağsız tip sessiz kompresörlerin hepsi aşağı yukarı aynı mal diye tahmin ediyorum.

Bu arada üzerinde basınç şalteri haricinde ana on-off anahtarı var. Fişten çekmek şart değil.

Yeni premium seri iddialı duruyor. Fiyat uçuk değil ise değerlendirilebilir.

Son düzenleme:

Emektar...

15337 eklentisine bak
Bence vaktin varsa kompresorün piston kısmını çıkart onun yerine bir buzdolabı kompresorü tak senin makine için ek bir parçayada gerek yok .Bey aynısını 3-4 sene evvel hurdacıdan almıştım çoğu parçasıda (çekvalf gibi ) yoktu uğraşıp montajını yapıp çaliştırmıştım çok sessiz calışıyor çalışıp çalışmadığı anlaşılmıyor ben max 6bar ayarladım çalışıp duruyor. dezavantajları; biraz geç doluyor 6bar 8-10 dakika ,soğuk havalarda motor kalkışta bazen zorlanıyor motorun yağını ara ara kontrol etmek lazım çünkü hava ile beraber dışarı yağda atabiliyor şimdi çatı arasına bır yere koydum orada duruyor.

Fotoğraftaki Kuletaş olanından kullanıyorum. Ama sanırım bu tip makinelerin hepsi aynı parçaları kullanıyor. Nalburda bunun kale olanları var, bendekinin aynısı gibi görünüyorlar.
Boya tabancası kullanırken sürekli çalışıyor ama regülatör çıkışındaki basınç düşmüyordu. Yağlı pistonlu olanlara göre çok daha az gürültülü. Yanında normal konuşma tonunda iletişim kurulabiliyor ama sessiz olduğu söylenemez. Çamaşır makinelerinin sıkmada çıkardığı sese benzetiyorum, belki biraz daha az.

Ben de iki çeşitten de var. Dinleyip siz karar verin :). Tabi ki hiç biri ekovat dönüşümlü kadar sessiz değil...

Şu an elimde hiç kompresör yok. Dolayısıyla ekovat motor dönüşümünü de yapamam. Eğer elime hurdalardan bir kompresör tankı geçerse ekovat motor dönüşümünü deneyebilirim.

Vidalı kompresörleri merak etsem de piyasada benim kullanımıma uygun bir model bulmak güç,

Şu an piyasada sessiz kompresörler @umk 'nın paylaştığı gibi 70 dB seviyesinde ses üretiyor. Sanıyorum bunlardan daha düşük bir ses seviyesi bulmak çok da mümkün değil.

Ben Kuletaş Premium modelini daha sessiz diye tahmin ediyordum ama bunun seviyesi de 70 dB seviyesinde görünüyor. 69 ya da 71 dB olabilir. Adamlar videoda bile tutarlı bir bilgi yazamamışlar ama "Premium" model diye neredeyse iki katı fiyata satıyorlar. Doğru düzgün datasheeti bile olmayan Premium ürün mü olur? Bilemedim.

Gene de bir şans verip uygun bir vakit bulduğumda Kuletaş İstanbul şubesine gideceğim. Aynı mahallede sayılırız, 5-10 dk mesafedeyim.

Sanıyorum şu manzarada en uygun fiyatlı ürünü alıp, partikül filtrelerini filan tamamlamak bu Premium üründen daha iyi olur.

1642442686595.png

Onlarla ilgili videoları izledim ama sanıyorum dolum kapasitesi çok yavaş. Dolayısıyla hazır bir ürün daha verimli olacak.

Standart 8 bar olan cihazlar işimi görür.

Aslında benim aklımda aşağıdaki gibi standart bir ürün var. Bir önceki emektarın daha az gürültü yapanı. Fakat konuya hakim olmadığımdan alınca pişman da olmak istemedim.

15338 eklentisine bak
Sanıyorum ideal olan böle birşey. Bende bir tane buzdolabı motorlu bir tanede resimdekine benzer olandan var. Buzdolabı motorlu olan daha çok ses çıkartıyor. Sessiz olan için ısınma konusuna gelince ben sürekli kompresörü zorluyorum nerdeyse sürekli çalışıyor ve ısınıyor. Ancak henüz bozulmadı ve evde süreki hava kullanmayacağını düşünerek sorun çıkarmayacağını tahmin ediyorum.

Sendeki cihazın daha yüksek sesli olması hava girişindeki filtreden kaynaklanıyor. Görebildiğim kadarıyla hava girişinde filtre yok. Dikkat edersen Kuletaş bu filtreye sahip.

Bu kuletaş sadece kompresör mü üretiyor? Bir videolarında arka planda manyetik matkap da gördüm, ama internet sitelerinde yok. Aratıyorum google'da sadece kompresör çıkıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back