Ev kullanımına uygun, sessiz kompresör tavsiyesi

Son olarak videolar çektim onları da paylaşayım.

Tank boş iken vana ardına kadar açtım ve hava akışı gayet başarılı ama ne kadar olduğunu söylemem, ölçüm yapma imkanım yok:

Tankın sıfırdan tamamen dolması yaklaşık 1 dk sürüyor:

Bu ise 6 bar'dan tamamen dolumuna ilişkin video, yaklaşık 15-18 sn sürüyor:

Tankın sıfırdan tamamen dolması yaklaşık 1 dk sürüyor. Videosu var ama paylaşamıyorum, sanıyorum limitlere takıldı.

Bu ise 6 bar'dan tamamen dolumuna ilişkin video, yaklaşık 15-18 sn sürüyor:

15901 eklentisine bak
Çift kafa olduğundan 1 dk gibi kısa bir sürede tank doluyor dur.
24 lt kuletaş ta sıfırdan 2:20 dk tank dolum süresi var.
Bence bu süre doğru bir ölçüm değil.
8 bardan 6 bara düşünce kompresör çalışmaya başlıyor. 20-25 sn gibi bir sürede kompresör çalışmasını durduruyor. Bu süre doğru. Devamlı boş tankla çalışmadığım için 8 barla 6 bar arası çalışma süresinin alınması daha doğru olacaktır.
Premium modelde bu dolum süresi çok daha kısadır.

Premium modelin 24 lt olanı da 1 dk gibi bir sürede doluyor. Normallere göre motoru iki kat hızlı devir çeviriyor. Sanıyorum normaller dakikada 1650 devir iken bunlar 2800 devir. Bu motorların beygir gücü de farklı. Normaller 1 beygir iken bunlar 2 beygir güç üretiyor.

Diğer her şey lineer olarak artıyor. Tank 24 yerine 50 lt motor 1 adet yerine 2 adet.

Bu arada limitler güncellenince, sıfırdan dolum videosunu da ekledim.

9 lt / 24 lt.kompresör vidalama da yeterli de...
Pro işler için 50 lt./100 lt. şart

9 lt / 24 lt.kompresör vidalama da yeterli de...
Pro işler için 50 lt./100 lt. şart

Yüksek ve sürekli hava akışı gereksinimi için motor gücü ve silindir hacmi önemli.

Videodaki çivi çakma makinası. Bunları en küçük kompresör bile rahat çalıştırır, hava ihtiyacı azdır. Ama vidalamada durum farklı. Havalı bir tornavidanın hava ihtiyacı fazladır, böyle küçük motorlu kompresörler yeterli gelmez. Tornavida döner, ama yeterince tork alamazsın.

Kompresörün hava tankında biriken su, ne kadar sürede boşaltılmalı?
Rutin bir süresi var mı?

Son düzenleme:
Bence ortam ve kullanıma bağlı olarak sıklığı değişir. Dolayısıyla zarar görmesini istemiyorsan her aklına geldiğinde kontrol etmek faydalı olabilir.

Normalde her kullanım(dolum) sonrası derler. Lakin benimkinde su sallayınca şakır şukur sallanıyor yine uğraşamıyorum. Çünkü dışarı çıkarmak gerekiyor vs. Aslında bu hava ve su boşaltma işinin otomatikleşmesi lazım. Yani alta çıkışına elektronik bir valf konsa, cihazı kapatma moduna içindeki sıvı+hava(alttaki anahtarlı tahliyeden) borudan gidere tahliye edilse,

Video 1:40 da kazan suyunun tahliyesi için vana hortum ilavesi yapılmış. Kolaylık

Benim kompresör de vana var. Sanıyorum yeniler öyle artık.

Premium modeller de olabilir.
bizdeki model de sadece elle açılıp kapatılan civata var.
5a55be3bc8140.jpg

bizdeki model de sadece elle açılıp kapatılan civata var.
5a55be3bc8140.jpg

O civata yerine sibop konabilir aslında. Ama ev ortamında tankta su birikeceğini hiç sanmıyorum.

Premium modelin farkı sadece motor. Bununla beraber fiyatı düşük tutmak için normallerde kullanılan su tutucu bile yok doğrudan çıkış vermişler.

Bendekinin su tahliye musluğu normal vana.

IMG_20220313_171155.jpg

Evdeki bağıl nem oranı belirleyici burada. Birçok evde bağıl nem %60 larda olur, yani hava nispeten kurudur ve tankta su birikmesi çok uzun zaman alır. Ama evin içerisi banyo gibi ise tabi çabuk dolar :)

Şu an burada nem oranı %33. Nemlensin diye sürekli kuru buhar cihazı çalışıyor ama kapalı bir oda olmadığı için genede fayda etmiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back