EXE uzantılı küçük bir program nasıl yapılır?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Merhaba.
Flight Simulatör Oynuyorum.
Yeni bir uçuş yapacağım zaman uçuş planını, navigasyon planını, hava alanı senaryoları gibi dosyaları uçuşa başlamadan önce oyunun ana diznine kopyalamam gerekiyor. Her seferinde bunu kopyala yapıştır yapmak ise bıkkınlık veriyor ve zaman kaybı oluyor.
Yolunu gösterdiğim dosyayı alıp yine önceden yolunu belirlediğim bir klasöre tek tık ile atacak bir exe yapmam gerekiyor. Kullanımı basit olan böyle bir program var mı?
(İnput, output gibi html komutlarına full hakimim. Ama C, C#, C++ derseniz o yok bende )

Merhaba.
Flight Simulatör Oynuyorum.
Yeni bir uçuş yapacağım zaman uçuş planını, navigasyon planını, hava alanı senaryoları gibi dosyaları uçuşa başlamadan önce oyunun ana diznine kopyalamam gerekiyor. Her seferinde bunu kopyala yapıştır yapmak ise bıkkınlık veriyor ve zaman kaybı oluyor.
Yolunu gösterdiğim dosyayı alıp yine önceden yolunu belirlediğim bir klasöre tek tık ile atacak bir exe yapmam gerekiyor. Kullanımı basit olan böyle bir program var mı?
(İnput, output gibi html komutlarına full hakimim. Ama C, C#, C++ derseniz o yok bende )

Bunu windows da yapmak için bir cmd script kullanmak en mantıklısı. BAT uzantılı "cmd batch files" araştırabilirsin.

Basit bir örnek vermek gerekirse. üç dosya koplayalan bir batch dosyası aşağıdaki gibi olabilir. Dosyanın adını örneğin KOPYALA.BAT yapabilirsin.

Kod:
copy c:\windows\system32\birdosya.dll c:\temp
copy c:\windows\system32\baskadosya.exe c:\temp
copy c:\windows\system32\sondosya.txt c:\temp

Bu BAT dosyasını masaütüne koyarsan, üzerine tıklayarak çalıştırılmasını sağlayabilirsin.

Mantıklı ama her seferinde bat dosyasını editlemek gerek. Benim istediğim küçük bir arayüzü olan 1-2 tık ile işimi halledecek program. Hatta arayüzünü ben yazabilirim ama exe olarak nasıl derleme yapacağımı bilmiyorum.

Böyle bir program için C/C++ kullanman hiç mantıklı olmaz. Grafik arayüzü programlarını C/C++ da yazmak kolay değil, ve bir avantajı da yok. C/C++ sadece çok yüksek işlem performansı gerektiğinde mantıklı.

Böyle bir grafik arayüzlü program için kolay yol Visual Basic .NET olur diye düşünüyorum.

Böyle bir program için C/C++ kullanman hiç mantıklı olmaz. Grafik arayüzü programlarını C/C++ da yazmak kolay değil, ve bir avantajı da yok. C/C++ sadece çok yüksek işlem performansı gerektiğinde mantıklı.

Böyle bir grafik arayüzlü program için kolay yol Visual Basic .NET olur diye düşünüyorum.
Tamam abi Visual Basic'i biraz kurcalayayım Teşekkürler.

Bu arada gerçekçilik açısından bu uçak simulatörlerinden hangisi iyi? Mesela gördüğüm kadarıyla Microsoft'un simulatörü gerçek yeryüzü haritasi kullanıyormuş. Veya F16 kokpitini tam olarak modelleyen simulatör var mı?

Bu arada gerçekçilik açısından bu uçak simulatörlerinden hangisi iyi? Mesela gördüğüm kadarıyla Microsoft'un simulatörü gerçek yeryüzü haritasi kullanıyormuş. Veya F16 kokpitini tam olarak modelleyen simulatör var mı?
Abi,
Microsoftun Flight Simulatör X'i var,
Lockheed Martinin Prepar3D V4'ü var,
Laminar Research'ın Xpalne-11 'i var.
Bu üçü birbirleriyle yarışıyor ve hangisinin iyi olduğu belli değil. Birinde uçak modellemesi iyi iken diğerinde yeryüzü senaryoları iyi oluyor.
Lockheed martin microsoft dan kaynak dosyalarını satın alığı için iki oyun aşağı yukarı aynı sayılır. Yanlız prepar3d sonradan derlendiği için daha güncel ve stabil. Ancak nvidia ekrankartlarındaki uyumsuzluğu nedeni ile ben ve benim gibi bazı nvidia sahipleri kullanamıyor.
Uçak modellemesi bakımından default olarak hiç bir uçak işe yaramaz. Bu oyunları oynayan herkes mutlaka özel firmaların ürettiği gerçeğine neredeyse bire bir yakın uçak eklentilerini yüklerler. Mesela PMDG firmasının ürettiği Boeing uçakları bu gün en yaygın kullanılanıdır. Neredeyse üzerin de çalışmayan düğme yoktur uçağın.
Bu simulatörü oynayanlar genelde Airbus, Boeing vs. gibi yolcu uçakları kullanırlar. F-16 tarzı savaş uçakları pek tercih edilmez çünkü simulatör de savaş ortamı yoktur. Hiç bir ateşleme yapılamaz uçaklar ile. Yine de uçağı kullanmayı öğrenmek isteyenler için eklenti şeklinde gerçeğine yakın modelleme vardır ama ben hiç merak etmediğim için araştırmadım. Ama kesin vardır.

Bu oyunlar aslında eklentisiz bir hiçtir. Kendi başına pc de yaklaşık 20gb yer kaplayan bu oyunlar eklentiler ile 300-400gb'ı bulabilir. Ancak default halin de bile pcyi kasabilen bu oyunları aç gözlü bir eklenti canavarı olarak desteklersek sadece oyunun açılması yarım saati bulabilir. Ve herkesi temin ederim sizi uçmaktan nefret ettirir. Ben sadece 1kb lık uçuş planı ve gideceğim hava alanı senaryosunu yüklüyorum ve uçuşum bittiğinde siliyorum.

Default kara senaryoları genel de çöl yada köy üzerinden geçiyormuşcasına tarlalar şeklinde görünür. Ancak hava limanları ve yakın çevreleri modellenmiştir. Diğer yerlerin modellenmesi için Global Ftx adında bir eklenti varki kendisi 100gb filandı yanlış hatırlamıyorsam. Kuantum bilgisayarınız yoksa yüklemeyin derim

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu konular dışında aklına birşey takılan biri olursa yine yanıtlarım.
Boeing FMC programlama konusun da yardımcı olabilirim.

Baya ayrıntı varmış hakikaten. Bu kadar uğraşmaktansa başkasının uçmasını seyretmek daha mantıklı geldi şu anda :D

Baya ayrıntı varmış hakikaten. Bu kadar uğraşmaktansa başkasının uçmasını seyretmek daha mantıklı geldi şu anda :D
Çok zevklidir abi. Bayağı detaylıdır. Hiç bilmeyen biri istanbuldan kalkıp sadece joystick kullanarak ankaraya gidemez. Ama ayarları bilipte uçağın gereken yerlerine girdiğinde alır götürür seni. En zevkli yanı iniştir. Öyle joystick ile sağa sola yukarı aşağı yatırıp inemezsin. Hatta pisti bile tutturamazsın teker koymak için. Pisti karşılayıp teker koyduğun anda da gerekli prosedürleri yerine getirmediysen CRASH diye bir uyarı verip oyunu bitirir. Hele vor check etme diye bir yaklaşma prosedürü var mütiş zevkli. Havalimanı üzerinden geçip etrafında bir tur attıktan sonra inebiliyorsun. Daha neler neler var. Kendi başına bir derya. Bazıları buna oyun denmesinden hiç haz etmez.

Veya F16 kokpitini tam olarak modelleyen simulatör var mı?
HHO hocaları ile birlikte çalıştığım dönemden hatırladığım Falcon diye bir simülasyon var. Bununla F16 pilotları da eğitim görüyor.

Bence de bunlar oyun değil, eğitim aracı. O yüzden ya tam bir eğitim gibi yaklaşmak ya da uzaktan izlemek genelde en iyi iki seçenek.

Çok zevklidir abi. Bayağı detaylıdır. Hiç bilmeyen biri istanbuldan kalkıp sadece joystick kullanarak ankaraya gidemez. Ama ayarları bilipte uçağın gereken yerlerine girdiğinde alır götürür seni. En zevkli yanı iniştir. Öyle joystick ile sağa sola yukarı aşağı yatırıp inemezsin. Hatta pisti bile tutturamazsın teker koymak için. Pisti karşılayıp teker koyduğun anda da gerekli prosedürleri yerine getirmediysen CRASH diye bir uyarı verip oyunu bitirir. Hele vor check etme diye bir yaklaşma prosedürü var mütiş zevkli. Havalimanı üzerinden geçip etrafında bir tur attıktan sonra inebiliyorsun. Daha neler neler var. Kendi başına bir derya. Bazıları buna oyun denmesinden hiç haz etmez.

Bazan gerçek pilot videoları ve kaza raporları seyrediyorum youtube'da :)

En çok korkutan da siste kör iniş. Sadece göstergelerle iniyorsun. Benim gibi paranoyak birisi için kesinlikle yapılacak şey değil. Zaten uçağa binmeyi de sevmem ...

Bu İran'dan Türkiye'ye gelirken düşen özel jet vardı, ünlü bir iş adamının kızı ve arkadaşları vefat etmişti. Onun kaza raporunu ayrıntılı bir şekilde okudum. Çok üzücü birşey hakikaten, bizzat kazaya giden yarım saatte olanları bütün ayrıntısıyla anlatıyor. Adeta kendim de oradaymış gibi hissettim.

Bütün sınavlarda, sümulatörlerde eksiksiz olarak geçen pilot, gerçek kazadaki o ortamda yapılması gerekeni yapamamış. Herhalde iyi pilotu normal pilottan ayıran da bu olsa gerek. Ölümün soğuk nefesini ensende hissederken, soğukkanlı ve mantıklı bir şekilde yapılması gerekeni yapmak.

HHO hocaları ile birlikte çalıştığım dönemden hatırladığım Falcon diye bir simülasyon var. Bununla F16 pilotları da eğitim görüyor.

Bence de bunlar oyun değil, eğitim aracı. O yüzden ya tam bir eğitim gibi yaklaşmak ya da uzaktan izlemek genelde en iyi iki seçenek.

HHO nedir abi?

Bizim pilotlar artisttir, o yüzden simulatörde disiplini sağlamak zor oluyordur :) Kesin ilk yaptığı iş gazı sonuna kadar köklemek ve öyle uçmaya çalışmak :D

Evet o simulasyon da var ben de. Onun da birçok kullanıcısı var ancak bildiğim kadarıyla çok eski kaldı. Yeni sürümünü çıkarmadılar. Grafikler neredeyse mine craft seviyesinde kaldı.

Evet o simulasyon da var ben de. Onun da birçok kullanıcısı var ancak bildiğim kadarıyla çok eski kaldı. Yeni sürümünü çıkarmadılar. Grafikler neredeyse mine craft seviyesinde kaldı.
Bahsettiğim yıllar 2005-2007 civarı... Bir de eğitimde grafik o kadar aranan bir özellik değildir sanıyorum, kokpit klonu vs bir birine bağlı çok şey var.

Bahsettiğim yıllar 2005-2007 civarı... Bir de eğitimde grafik o kadar aranan bir özellik değildir sanıyorum, kokpit klonu vs bir birine bağlı çok şey var.
Evet o zamanlar meşhurdu. Ben de hatırlıyorum. Hatta flight simulatör yokken onunla oynamışlığım çoktur.
Sanırım şimdiler de Prepar3D savaş uçakları bakımından daha gelişmiş. Her ne kadar ateşleme yapılamasa da simulesi iyi. Akademik lisansı sanırım 2000$'a satılıyordu.

Dosyaları tuttuğun klasör ve kopyalamak istediğin hedef klasörün yolunu yazarsan sana basit bir exe atabilirim. Çalıştırdığın zaman belirttiğin klasördeki tüm dosyaları fsx klasörüne gönderecek.

Kaynak: C:\Users\goko\Downloads\pmdg_plan
Hedef: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\FSX\PMDG\FLIGHTPLANS\NGX

Kaynak: C:\Users\goko\Downloads\fsx_plan
Hedef: C:\Users\goko\Documents\Flight Simulator X Files

Kaynak: C:\Users\goko\Downloads\fsx_senaryo
Hedef: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\FSX\Addon Scenery

Bu 3 farklı kaynağın 3 farklı hedefe göndermem gerek. Eğer hedefte aynı dosya varsa eskisini silip yeni gönderdiğimi koymalı.
Ve mümkünse kaynak dosyalarını da yollarsanız daha sonra bende örnek alarak farklı işlerim de kullanabilirim.

Çocuğu uyutacağım derken kendim uyumuşum :D Ekteki gibi bir şey işini görüyor sanırım?

/**
* Ucus_Kulesi_v1.0.exe
*
* Bu program kendisi ile aynı klasör içindeki parametre.txt dosyasında belirtilen kaynak ve hedeflere ilgili dosyaları kopyalar.
*
* @category Kopyala-Yapıştır
* @package 32Bit
* @author Sercan Uzun
* @copyright 2019-11-01
* @version 1.0
*/

v1.0
- Program hedef ve kaynakları kontrol etmez. Yazım hatalarına dikkat edilmeli.
- Kopyalama işlemlerinden birine hayır cevabı verildiğinde, sonraki tüm kopyalamalar da iptal edilir.
- Dosyalar hedefte mevcut ise üzerine yazar.
- parametre.txt boş satır (son satır dahil) içermemelidir.
* Son satırda boşluk olduğunda, işlem bitiminde son satırı okumaya çalışır ve "Hata: 1.kaynağı okuyamıyorum" hatasını verir.
- parametre.txt içerisine tanımlanan her iki satır için bir döngü oluşur. Birinci satır kaynağı ikinci satır ise hedefi belirtir.
* Birinci satıra kaynak yolunu dosya uzantısı ile birlikte belirtin. (Örn: C:\bunu_kopyala.exe)
* İkinci satıra hedef yolunu klasör ya da dosya olarak belirtilebilir. (Örn: C:\buraya kopyala, C:\buraya kopyala\ayni isim.exe, C:\buraya kopyala\yeni isim.exe)
- parametre.txt içinde alt alta yazılan işlem sayısına göre otomatik olarak istenildiği kadar döngü çalıştırılabilir.
- parametre.txt dosya isimleri için Türkçe karakterleri desteklemez! Boşluk kullanılabilir.
- parametre.txt mevcut dosyası değil ise program bilgi verir ve işlem yapmaz.

Ekler

• Ucus_Kulesi_v1.0.zip
    440.8 KB · Görüntüleme: 246
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back