Fan niye iyi üflemiyor?

taydin

Timur Aydın
Staff member
200 mm lik bir PC fan için ABS'den ayaklar yaptım ve sonra da monte edip 12V verdim.

IMG_20200516_225825.jpg

IMG_20200517_211905.jpg

IMG_20200517_211856.jpg

Ayaklar fanı 30 mm yukarıda tutuyor. Ama nedense yukarıya doğru hava akışı kötü. Eğer fanı şöyle 100 mm falan havaya kaldırırsam hava akışı baya bir düzeliyor. Çok tuhaf gerçekten.

Hatta bu şekilde 30 mm yüksekteyken, yana doğru daha çok hava akışı var :cheeky2: Nasıl oluyor bu yav? Alttan hava girişi olduğu halde niye yukarı doğru iyi üfleyemiyor bu?

Vortex falan olusuyor olabilir. Olurmu bilmem ama Bunu bozmadan altina x seklinde kartondan bir parca ile deneyebilirsin. ise yararsa karton yerine duzgun birseyler eklersin. Her ceyrek daire havayi ayri yerden ceksin. :cheeky2:

Fanın ayakları yukarı bakarken ,masadan 3-4 cm yukarıda tutunca dahamı fazla üflüyor?

Fanın yeri sabit değil yav :) Nerede lazımsa oraya gidecek bu. 10 cm lik ayak yapsam çözülecek de, olayın fiziksel açıklaması ne onu merak ettim.

Bu durum helikopterler için çok tehlikeliymiş. ilk havalanmada ve yere konarken yeterli hava akımı olmadığı için vortex etkisi denen bir olaydan dolayı çok kaza oluyormuş.

Alttaki hava ile fan ile aynı yönde dönmeye başlıyor bu nedenle hava kanatçıklara daha az hızla çarpıyor.
Endorfin35+ dediği gibi dönmeyi engelleyen dikine karton konulabilir.

Bu durum helikopterler için çok tehlikeliymiş. ilk havalanmada ve yere konarken yeterli hava akımı olmadığı için vortex etkisi denen bir olaydan dolayı çok kaza oluyormuş.

Ama helikopterde hava aşağıya üflüyor. Benim fan yukarı üflüyor.

Alttaki hava ile fan ile aynı yönde dönmeye başlıyor bu nedenle hava kanatçıklara daha az hızla çarpıyor.
Endorfin35+ dediği gibi dönmeyi engelleyen dikine karton konulabilir.

Dikine karton koyunca çok hafif hava akışı arttı.

IMG_20200517_221705.jpg

Ama tabi o kartonlar tam olarak fanın bıçaklarına sıfır değil. Arada gene 5 mm falan bir boşluk var ve bu da belki yetiyor gene vorteks oluşmaya.

Biz buna kavitasyon diyoruz.

Bu fanlar kanat aralarinda bosluk cok fazla. O yuzden yuksek devirde donmeli ve ön ile arkasinda direnc olusturacak engel olmamali.

Bu durumlar meydana geldiginde fan havayi ileri itmek yerine kanatlar arasinda geri baypas ediyor.

Hatta siz fani 10 cm yukari kaldirdiginizda bu devir degisimini sesteki farki hissediyor olmalisiniz.

Biz buna kavitasyon diyoruz.

Bu fanlar kanat aralarinda bosluk cok fazla. O yuzden yuksek devirde donmeli ve ön ile arkasinda direnc olusturacak engel olmamali.

Bu durumlar meydana geldiginde fan havayi ileri itmek yerine kanatlar arasinda geri baypas ediyor.

Hatta siz fani 10 cm yukari kaldirdiginizda bu devir degisimini sesteki farki hissediyor olmalisiniz.

Yani ayakları yükselteceğiz o zaman?

Aslında ses olarak arada hiçbir fark yok. Sadece hava akışında büyük değişim var.

Bir de sürat tekne pervanelerinde meydana gelen bir hadise olduğunu hatırlıyorum. Orada pervane belli bir hızın üzerinde dönerse artık suyla teması kesiliyor ve itme sağlamamaya başlıyor. Ama bu olay tamamen devir sayısı ile ilgili, yüksek devir gerekiyor. Hatta şimdi bakınca pervaneli uçaklarda da olabilen bir durum. Ama aşırı yüksek devirde meydana geliyor. Benim fanın devri çok düşük.

Ayakları 30 mm den 80 mm ye çıkardım. Hava akışı baya iyileşti, ama gene de fanı havada tuttuğun kadar değil. Neyse bu kadar yeterli olur herhalde.

IMG_20200518_163604.jpg

Bu fanı, amfi test etmek için yaptığım yük dirençlerini soğutmak için kullanacağım. Elimde çıkma 6 tane 200 W class D amfi var, bunları 200 W ile test ederken dirençler baya ısınacak ve değerleri de artacak. O yüzden bunları fan ile soğutacağım. Ya dirençleri fanın üzerine koyacağım ve fanın yukarı üflemesini sağlayacağım, yada hava akışı yetmezse dirençleri fanın altına koyup fanın aşağı doğru üflemesini sağlayacağım.

IMG_20200518_163448.jpg

IMG_20200518_163506.jpg

İki aparat yaptın abi. Bence 80 mm takılı iken eline bir karton yada kağıttan silindir yap. Fanın çıkış ağzına yönelt bakalım sonuç ne olacak. Bir nevi hava kanalı yapacağız. Verim ve üfleme nasıl değişecek görelim.

En basit test yöntemi bu olabilir.

Dün PAM8610'u soğutayım derken fan için yaptığım uzun ayaklardan ikisini kırdım. Şu ABS ile iyi baskı yapma işini hala bir türlü oturtamadım. PLA'dan ayak yapacağım ve bunu deneyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back