FastStone Editor ile ekran görüntüsü üzerine istediğin gibi not al.

Sercan

--
20 yıldır Photoshop kullanma alışkanlığım olmasına rağmen, bir iki haftadır görseller üzerinde hızlıca basit düzenlemeler için bir program arıyordum. Eskiden de Photoshop bu konular için ağır geliyordu ama bu kadar sık ihtiyacım olmadığından bir sıkıntı yaşamıyordum. Şemaları okurken ya da PCB gibi görsel üzerinde bir şeyleri vurgulamak için hızlı pratik ve 3-4 basit işlevi olan bir programa çok ihtiyacım oluyor. @taydin forumda bir konuda aşağıdaki görseli paylaşınca hemen atladım hangi program diye.

taydin.png

Snagit isimli programı kullandığını söyledi. Bu program ücretli ve benim istediğimden fazla özelliğe sahip.

Benim istediğim işlevler ekran görüntüsü ya da mevcut bir görselin üzerinde, metin, vurgu ve kalem ile çizim yapmaktan fazlası değil, basit olmalı! Bu noktada bir kaç program denedikten sonra FastStone Editor'ün bütün isteklerimi karşılayan harika bir program olduğuna kanaat getirdim. Renklerini değiştirerek istediğim şekil, vurgu ve metni eklemem mümkün. Üstelik kişisel kullanım için tüm özellikleri açık ve ücretsiz.

Aşağıda bu program ile 1-2 dk da hazırladığım örneği görebilirsiniz. Düzenleme bittikten sonra, Windows kopyalama komutu (Ctrl+C) ile forum editörüne (Ctrl+V ile) yapıştırıp, gereksiz kayıt süreçleri ile uğraşmadan pratik bir kullanım sunuyor.

1612470721169.png

1612471055976.png

Bu program ile ekrandaki fareyi imlecini de yakalayabiliyor musun? Eğer bu mümkün ise o zaman başka bir şeye de gerek yok zaten.

Önce şunu belirteyim bu sadece fotoğraf olarak kaydediyor. Video kayıtlarındaki gibi fare imlecini yakalamayı kast ediyorsan zaten bu mümkün değil.

Fotoğraf olarak kayıtta istersen ayarlardan bu özelliği aktifleştiriyorsun. Aldığım ekran görüntüsünün ilgili bölümü:

1612479488117.png

Şu da ayarların listesi:

1612479663263.png

"Include Mouse in Captured Image" diyor işte. Eğer o çalışıyorsa tamam işte.

"Include Mouse in Captured Image" diyor işte. Eğer o çalışıyorsa tamam işte.
Fotoğraf olarak kayıtta istersen ayarlardan bu özelliği aktifleştiriyorsun. Aldığım ekran görüntüsünün ilgili bölümü:

Video kaydı yapmıyor demiştim ama ben eski bir versiyonu kullanıyor muşum. Yenisi daha da iyi!

Yenisinin video kayıt etme özelliği de mevcut imiş! Harika...

Tüh erken sevindim. Video kayıt özelliği sadece wmv dosya türünde mümkün. Mevcut durumda bunu da foruma doğrudan yüklemenin bir yolu yok sanırım. Videolar bölümündeki dosya türlerine wmv'de eklense çok kolay olur. Diğer türlü videoyu yüklemeden dönüştürmek gerekiyor.

Son düzenleme:
Snagit'i hiç kullanmadığım için karşılaştırma yapamam. Sanki burada aynı işlevi yerine getiren iki güzel programdan bahsediyormuşuz gibi seziyorum.

Biri tamamen paralı, diğeri ise ücretli olmasına rağmen kişisel kullanım için ücretsiz. Haliyle arada ufak farklılıklar olabilir.

Snagit iyidir bu konuda.

Birinde olup diğerinde olmayan bir özellik var mı?

Snagit'i hiç kullanmadığım için karşılaştırma yapamam. Sanki burada aynı işlevi yerine getiren iki güzel programdan bahsediyormuşuz gibi seziyorum.

Biri tamamen paralı, diğeri ise ücretli olmasına rağmen kişisel kullanım için ücretsiz. Haliyle arada ufak farklılıklar olabilir.

Birinde olup diğerinde olmayan bir özellik var mı?

Aradaki farkları bilmiyorum. Ama FastStone gayet yeterli gibi duruyor. Video kayıt her zaman gerekmiyor, o yüzden wmv den mp4'e dönüştürme sıkıntısı çok önemli değil bence. Herkes FastStone kullansa birçok grafikli anlatımda çok daha etkili olunur.

Herkes FastStone kullansa birçok grafikli anlatımda çok daha etkili olunur.
Evet özellikle tamir durumlarında PCB fotoğrafları üzerinden konuşurken işaretlemek çok önemli. FastStone bu konuda şöyle bir güzel avantaj sunuyor taşınabilir sürünümü mevcut yani bilgisayara kurmanıza bile gerek yok...

Bu arada ekleme yapayım. Bu programın internet sitesi https://www.faststone.org/FSCaptureDownload.htm fakat Türkiye'den erişmek sıkıntılı. VPN ile bağlanabilirsiniz. Bağlanamayanlar için 9.4 (2020-08-21) sürümünü buraya bırakıyorum.

Ekler

• FastStone Capture 9.4 2020-08-21 Portable.zip
    5.6 MB · Görüntüleme: 137
  • FastStone Capture 9.4 2020-08-21 Setup.zip
    3.5 MB · Görüntüleme: 144

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back