Ferrite nüve için kayıp hesabı (Steinmetz Equation)

Selamlar

Bir ferrite nüve için steinmetz denklem nasıl kullanılır ? Üreticinin verdiği katsayıları hangi dökümanda bulabiliriz ?

1ef0e253348988693a886f717b167ce68754437f

TDK'nın N87 (E42/21/20) için verdiği katsayılar şu şekilde;

8RwtyO.jpg

a burada frekans sabiti, b ise akı yoğunluğu sabiti. k değerini nasıl elde ederim ? Curve Fitting gibi bir şey mi yapmak gerekiyor ?

Bu arada Steinmetz ,onunla çalışan bilim adamlarının övgüyle bahsettiği bir bilim adamıymış.İkiyüz civarı patenti var.
120 yıl kadar önce kendi adıyla anılan denklemleri anlamak için çok iyi matematik bilmek yeterli değil fizik de bilmek gerekiyor.
Zaten General Elektriğin de baş hesaplayıcısı olarak da çalışmış.Tam bir "Problem çözme" uzmanıymış.Bir fabrikadaki kimsenin çözemediği elektrik sorununu çözüp test ettiğinde bir kutuya tebeşirle x işareti koyuyor ve sorun bu sistemde diyor.Gerçekten sorunun orada olduğunu buluyorlar.Firmaya 1000 dolar fatura edilince sahibi itiraz eder gibi oluyor diyorki:
-Bir doları tebeşirle konulan çarpı için 999 doları ise hangi kutuya çarpının konulacağının bilgisi için.
* Video kapak fotoğrafı : Edison la bir izolatöre düşen yıldırımın hasarını incelerlerken

CHARLES.png

İlave

Son düzenleme:
Mesajınızı kaçırdım galiba. :)

K için ki gerekli gözüküyor.

Örnek veriler üzerinden cebirsel bir metot ile yapmak mümkün mü ?
Örneğin x frekansta x mT ile hacim başına düşen güç kaybı şudur gibi ?
Aslında merak ettiğim şey yakınsak bir sonuç. Nüve üzerinden harcanacak güce göre Rth ile "acaba fazla ısınacak mı ?" sorusuna bir cevap bulabilmek.

Bir ara AnSys ile FEA yapalım :) Daha net bir sonuç çıkabilir

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back