Filament Önerisi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Filament önerisine ihtiyacım var.
Daha önce Flashforge alacağımı belirtmiştim.
Web sitesine girip ürünü sepete attığımda 112tl olan fiyatına kdv bindi ve 132tl oldu. Sınırımı aştım ama bunada ihtiyacım olduğu için taksitle almak istedim fiyat 148tl oldu. Bir de 10tl kargo ekleseler 158tl oluyor. NodeMcu + Keypad + Lcd + 2adet i2c yi toplasam 158tl etmiyor. :kizgin2:
Birde bu flashforge nette tek bir site üzerinde var. Başka alternatif yok. Dolayısıyla adam elinde kalan malları mı satıyor acaba diye düşünmeden edemiyor insan. Sonuçta ne kadar kaliteli olursa olsun bayat diye tabir edilen ürünlerden verim alınamıyor.

Benim ucuz ama kullanılıp test edilmiş bir pla filamente ihtiyacım var. Çekici elime alıp masa üzerinde salkım saçak duran projeye girişmemek için kendimi zor tutyorum şuan. 112 gösterip 158tl istemelerine feci ayar oldum :kizgin4::kizgin4::kizgin4:

Hani nasıl derler "tek atımlık barutum var" vurdum vurdum, vuramazsam sıkıntı olur. O yüzden kim ne kullanıp memnun kaldıysa ve söylerse sevinirim. Hepsini inceleyip mantıklı olanı alırım. Zaten ender 3 pro dan da kuyruk acım var. 2200tl verdim cihaza. İki ay içinde 1600tl ye düştü. Şimdi de v2 si 2200tl ye satılıyor. Satıp v2 almaya kalksan 1000tl anca verirler ikinci el cihaza. Yav bu konu çok sinirimi bozdu bu gün.

Hani nasıl derler "tek atımlık barutum var" vurdum vurdum, vuramazsam sıkıntı olur. O yüzden kim ne kullanıp memnun kaldıysa ve söylerse sevinirim. Hepsini inceleyip mantıklı olanı alırım.

Tamam o halde bilinen marka al maceraya girme.

Zaten ender 3 pro dan da kuyruk acım var. 2200tl verdim cihaza. İki ay içinde 1600tl ye düştü. Şimdi de v2 si 2200tl ye satılıyor. Satıp v2 almaya kalksan 1000tl anca verirler ikinci el cihaza. Yav bu konu çok sinirimi bozdu bu gün.

Ben de aynı fiyata alıp aynı indirimi gördüm. Tek enayi sen değilsin yani :) Yapacak bir şey yok. v2'de ne değişmiş bir bakayım, çok bir artısı olduğunu sanmıyorum gerçi.

v2'de ne değişmiş bir bakayım, çok bir artısı olduğunu sanmıyorum gerçi.
Çoğunlukla görsel değişiklik olmuş. İyileştirme anlamında tabla cam olmuş, birde kayışları kolayca gerdirme özelliği gelmiş. Baskıya faydası var mı bilmiyorum ama daha önce 8 bit çip kullanırken v2 de 32bit çip kullanmışlar.
Videonun son 5-10 dk sında anlatıyor.

Aslında hiçbir PLA kötü değildir ama kullandığım için Uzaras iyidir diyebiliyorum. Tek sıkıntısı makarasız gelmesi. İlk sefer tahta makara sipariş etmeniz gerek ya da elinizde vidalı makara varsa onu kullanacaksınız. Bir de makaraya takarken filamenti dolaştırırsanız çöp olur. Birkaç örnek attım.

20190404_124142.jpg
20190618_213508.jpg
20190719_142145.jpg
20190705_145413.jpg
20190705_145659.jpg
20190706_141808.jpg
20190719_142323.jpg
20190620_154305.jpg
20190620_154353_001.jpg

Bir de PLA rutubet tutmaya müsait. Kabarcık ve köpürme sanki bunu işaret ediyor. İstersen o filamenti fırında 60 °C de yarım saat kurut ve tekrar dene.

Siyah filament biteli çok oldu ama kullandığım filamentlerin bütün hepsinden 1-2 metre örnek saklıyorum bu tür durumlar için. Filamenti kestim ama herhangi bir beyazlık gözükmüyor. Bir kere daha konusu açılmıştı ve filamentlerin iki üç bükmeyle kırılmaması gerektiğini söylemiştim. Yani filament kesinlikle bayat. Yakın olsak karşılıklı örnek basıp bakardık soruna. Ama fırınlamayı deneyebilirsiniz. Nem varsa düzelebilir.

Bir de PLA rutubet tutmaya müsait. Kabarcık ve köpürme sanki bunu işaret ediyor. İstersen o filamenti fırında 60 °C de yarım saat kurut ve tekrar dene.
Eve geçince deneyeyim abi. Ama o filamentten hiç umudum yok. Düzelse bile projeye yetecek kadar çıkmaz artık. Sadece deney amaçlı yapmış olurum.

Siyah filament biteli çok oldu ama kullandığım filamentlerin bütün hepsinden 1-2 metre örnek saklıyorum bu tür durumlar için. Filamenti kestim ama herhangi bir beyazlık gözükmüyor. Bir kere daha konusu açılmıştı ve filamentlerin iki üç bükmeyle kırılmaması gerektiğini söylemiştim. Yani filament kesinlikle bayat. Yakın olsak karşılıklı örnek basıp bakardık soruna. Ama fırınlamayı deneyebilirsiniz. Nem varsa düzelebilir.
Ben bir video çekip atarım buraya. Ancak kesince beyazlama kısmını kamera ile çekebilir miyim bilmiyorum. Bakacağız artık.

ABG? Yerli ve kalitesi fena değil. PLA denemedim ama en azından PETG çok iyi.
Öncesinde Flashforge kullandım. Şimdi benim cihazda ABG'nin beyaz PLA'sını takılı. Kötü demek haksızlık olur ama 1KG olanı 65 TL iken mutlu ediyordu. Keşke o fiyattan 2-3 tane alsaymışım.
2200tl verdim cihaza.
Aynı dönem bende 2. el cihaza 2000 verdim. @ckocagil 'in dediği gibi yalnız değilsin.

Kötünün en dibini gördüğümü düşünüyorum.
Şuan yolda giderken yerde filament bulsam benimkinden daha kaliteli çıkar gibime geliyor. O derece sıyırdım kafayı.

Bazen bakar kör oluyor insan. Şimdiye kadar hiç dikkatimi çekmeyen bir etiket.
Üzerinde Date: 200409 yazıyor.
Eylül 2004. Yani 16 yıl önce.
Ben o zamanlar Afganistanda askerlik yapıyordum.
Ohooo. Ben bunu farketsem geldiği gün gönderirdim. İşte bir yandan acemilik bir yandan körlük.
Etikete bir türlü inanamadım ya. Buraya ekleyene kadar 10 defa baktım etikete. "Olm bak 2014 filan olmasın" .....

20200928_015213.jpg

2004'de o firma ortada bile yoktur. Doğru tarih 2020 04 09.

2004'de o firma ortada bile yoktur. Doğru tarih 2020 04 09.
Hee doğru diyorsun. Ama o zaman da filamentin bayat olmaması gerek. Tabi etiketini değiştirmedilerse.
Ben artık sağlıklı düşünemiyorum galiba...

Tarih doğru olabilir. Bunun yanında kullandıkları hammadde iyi değildir. Nem oranı doğru değildir. İyi karışmamıştır. Doğru yerde saklanmamıştır. Her şey olabilir...

Şu an önemli olan, güvenilir ve ekonomik bir ürün bulup kullanmak.

Bu konuşmadaki cevaplara göre ABG, Uzaras ve Flashforge alabilirsin. Hepsi için bizzat kullananlar olumlu geri bildirim yapıyor. Benim çıkarımım ABG ve Uzaras kalite bakımından aynı fakat Uzaras makarasız geldiği için için daha ekonomik. Flashforge ise bir üst sınıfta ama fiyatı makul değil.

Bir kaç farklı öneri daha var. cctree, esun, rohs

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back