Fluke 177 voltaj takibi

kocamanusta

Aktif Üye
bazı makine arızalarında anlık kesintileri yakalamak için multimetrelerin MIN özelliğinden yararlanıyorum ve oldukça da faydasını görüyorum. kısa bi süre önce kendi ölçü aletlerimin bulunmadığı bi ortamda fluke 177 ile bi uygulamam oldu. 24V DC transistor çıkışlı bi plc'nin ilgili klemenslerine probları girdim. arıza saatler içinde defalarca tekrarladığı halde ölçü aleti 23 voltu gösteriyordu. ölçü aletinin özelliklerine baktığımda 350 ms'den büyük kesintileri algılayabileceğini anlıyorum. eğer çözümlemem doğruysa bu tür kesintileri pratikte nasıl yakalayabilirim?

Böyle olayları yakalamak dijital osiloskopların işidir. En basit bir osiloskop bile bu yapabilir.

bazı makine arızalarında anlık kesintileri yakalamak için multimetrelerin MIN özelliğinden yararlanıyorum ve oldukça da faydasını görüyorum. kısa bi süre önce kendi ölçü aletlerimin bulunmadığı bi ortamda fluke 177 ile bi uygulamam oldu. 24V DC transistor çıkışlı bi plc'nin ilgili klemenslerine probları girdim. arıza saatler içinde defalarca tekrarladığı halde ölçü aleti 23 voltu gösteriyordu. ölçü aletinin özelliklerine baktığımda 350 ms'den büyük kesintileri algılayabileceğini anlıyorum. eğer çözümlemem doğruysa bu tür kesintileri pratikte nasıl yakalayabilirim?
1 yılı aşkındır fluke 177 kullanıyorum.
auto range kademesinde yavaş tepki verir, doğru kademeye manuel moda alıp ölçüm yapmak lazım anlık yakalmak için.
ve ekranın kendisine değil alttaki bargraph'dan yakalarsınız çöküşü/değişimi,

1 yılı aşkındır fluke 177 kullanıyorum.
auto range kademesinde yavaş tepki verir, doğru kademeye manuel moda alıp ölçüm yapmak lazım anlık yakalmak için.
ve ekranın kendisine değil alttaki bargraph'dan yakalarsınız çöküşü/değişimi,

fluke 177,179 ve diğer bi kaç model daha var bunlar benzer arızalarda çözüm üretmemize çok yardımcı oldu. balık büyük olunca yakalanıyor küçük olunca tutulamıyor anladığım kadarıyla. sonuçta arıza uzun aralıklarla tekrarlıyorsa ölçü aletine odaklanıp beklemek çok mantıklı değil ayrıca yakalayamama ihtimali yine var ne yazık ki.

fluke 177,179 ve diğer bi kaç model daha var bunlar benzer arızalarda çözüm üretmemize çok yardımcı oldu. balık büyük olunca yakalanıyor küçük olunca tutulamıyor anladığım kadarıyla. sonuçta arıza uzun aralıklarla tekrarlıyorsa ölçü aletine odaklanıp beklemek çok mantıklı değil ayrıca yakalayamama ihtimali yine var ne yazık ki.
177'den çok memnunum hiçbir ölçümde yanılmadı.
179'u satmayı düşnür müsünüz veya 177 takas + makas farkı?

Aynen HD242 (veya sinyal jeneratörü olan HD242S) çok güzel iş görür.

Yapacağın şey, normal trigger seçiyorsun, düşen kenar, ve trigger eşiğini 23.5 V yapıyorsun. Osiloskop da sen yemeğini yerken sürekli olarak hattı takip edecek. Voltaj 23.5 V değerine indiği anda trigger edecek ve o andan sonraki voltajı ekranda kaydedecek.

data logger gibi kayıt alıp veriyi mi analiz edeceğiz yoksa daha kolay bi yolu var mı?
direkt voltajın durumunu ekranında görebilyorsunuz.
hatta yanınızda owon'u olarak gidebilirsiniz arızalara.

ölçü aleti fluke ile rekabet ediyor
bu konuda karşılaştırdım https://mekatronik.org/forum/threads/fluke-177-owon-hds242s.2659/

jeneratör özelliği sayesinde bir step sürücü denerken plc gibi şeyler ile denemek yerine jeneratöründen kare dalga üreterek deneyebilirsiniz servo veya step sürücüleri

osilokobu ile haberlemeşme hatlarına, anlık voltaj çökmelerine bakabilirisinz.

cihazın yanında(çantasında yeri var.
2 tane yedek 18650 pil taşırsanız pili bitti artık çalışamam derdi olmaz 1 vida söküp şarj olmuş 2 pili takıp devam edebilirsiniz.
usb'den şarj olması da bir avantaj arabalara takılan çakmak soketinden şarj aletleri ile şarj olabiliyor

Aynen HD242 (veya sinyal jeneratörü olan HD242S) çok güzel iş görür.

Yapacağın şey, normal trigger seçiyorsun, düşen kenar, ve trigger eşiğini 23.5 V yapıyorsun. Osiloskop da sen yemeğini yerken sürekli olarak hattı takip edecek. Voltaj 23.5 V değerine indiği anda trigger edecek ve o andan sonraki voltajı ekranda kaydedecek.

bunu ut81c ile de yapabilirim değil mi?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back