FNIRSI 1014D osiloskop (100mhz, 2ch, 1GSa/s)

yesilu

Aktif Üye
Gördüğüm ilk ve tek osiloskop olduğundan iyi kötü diyemiyorum ama almadan önce araştırdığım kadarıyla f/p yüksek, kullanımı kolay, dds sinyal jeneratörü özellikli. bugün elime geçti, kendi jeneratörü 10mhz e kadar sinüs, 2 mhz e kadar 12 tip dalga üretiyor, bunları düzgün ölçtü. eevblog da cihazın arm işlemcisi (allwinner xxx) 1gsa/s örnekleme hızına ulaşması mümkün değil bu yüzden 30mhz üstüne çıkamaz diyorlar ama videolarda kimi 60mhz 80mhz görüntüleyebilmiş. bant genişliği, örnekleme hızı terimleri hakkında sağlam bir fikrim yok. tek görebildiğim yamuğu, 5v usb ile çalışıyor, evdeki tüm şarj aletleriyle denedim 50 hz dalga gösteriyor problar boştayken. probları söktüğümde kayboluyor, mobil şarj aletiyle besldiğimde de kayboluyor. ben kendimce aleti beğendim, konuya hakim olanlar inceleyip alternatif olarak değerlendirebilir. denememi istediğiniz birşey varsa yapabilirim...

Gördüğüm ilk ve tek osiloskop olduğundan iyi kötü diyemiyorum ama almadan önce araştırdığım kadarıyla f/p yüksek, kullanımı kolay, dds sinyal jeneratörü özellikli. bugün elime geçti, kendi jeneratörü 10mhz e kadar sinüs, 2 mhz e kadar 12 tip dalga üretiyor, bunları düzgün ölçtü. eevblog da cihazın arm işlemcisi (allwinner xxx) 1gsa/s örnekleme hızına ulaşması mümkün değil bu yüzden 30mhz üstüne çıkamaz diyorlar ama videolarda kimi 60mhz 80mhz görüntüleyebilmiş. bant genişliği, örnekleme hızı terimleri hakkında sağlam bir fikrim yok. tek görebildiğim yamuğu, 5v usb ile çalışıyor, evdeki tüm şarj aletleriyle denedim 50 hz dalga gösteriyor problar boştayken. probları söktüğümde kayboluyor, mobil şarj aletiyle besldiğimde de kayboluyor. ben kendimce aleti beğendim, konuya hakim olanlar inceleyip alternatif olarak değerlendirebilir. denememi istediğiniz birşey varsa yapabilirim...
Sinyal jeneratöründen sinyal verip, aynı anda osiloskop ile ölçülebiliyor mu?

problar takılı ama boşta görüntü bu. probları sökünce düz çizgiye dönüşüyor, beslemesinden mi alıyor bu gürültüyü, problara mı manyetik endükleniyor fikrim yok. kullandığım şarj aleti çıkışında şok bobinli pi filtre var, kaliteli bişey...
20220415_201416.jpg

Gürültü aşırı derecede fazla. Bu bir şekilde şebeke gürültüsünü alıyor ama o gürültüyü de değiştiriyor.

Ben aynı testi şimdi Siglent SDS1104X-E ile yaptım. Yatay kademe seninki ile aynı, 10 ms/div. Ama bende dikey kademe 5 mV/div! Şu anda hem 50 Hz şebeke gürültüsü var hem de yakındaki UPS'den gelen bir gürültü var, ama sinyalin tepeden tepeye genliği 30 mVpp. Sendekinin tepeden tepeye değeri 1.42 Vpp olarak ölçülüyor. Prob ile ilgili bir sıkıntı var herhalde ama nedir bilemiyorum.

IMG_20220415_204058.jpg

bunda topraklama olmadığından olabilir mi. girişlerin şaselerine dokununca da gürültü kayboluyor. ellemeli model :)

Bu osiloskop doğrudan prize takılmıyor mu? Yoksa takılı olduğu prizin toprak hattı mı yok? Veya bu osiloskobun harici güç kaynağı mı var?

Benim osiloskobu izolasyon trafosundan sonraya bağladım. Şebeke gürültüsü arttı ama SMPS parazitleri azaldı. Neticede toplam genlik hala 43 mVpp. Sendeki gürültünün sebebi başka. Farklı bir prob ile deneme şansın var mı?

IMG_20220415_214420.jpg

Benim gördüğüm bu form faktörde harici adaptörle çalışan ilk osiloskop bu :) Yanında da güç kaynağı olarak cep telefonu şarj aleti mi koymuşlar?

elimde başka prob yok. bu aletin kutu içeriğinde eskiden usb 5v çıkışlı smps varmış, sonradan kutu içeriğinden çıkarmış firma. acaba orjinal güç kaynağı tel şarjından farklı bir topoloji miydi...

powerbankla güzel çalışıyor, içine bir powerbank monte edip şarjlı kullanabilirim aslında...

smps bir adaptör yerine düz trafolu yani primer sekonder trafolu lineer regülatörlü bir adaptör ile besleme yaparsanız şebekeden alacağınız parazit daha az olur

Power bank ile çalışınca zaten şebeke ve paraziti ile hiç alakası kalmıyor. Eğer yakında da bir parazit kaynağı yoksa, powerbank ile sadece osiloskobun kendi öz gürültüsünün görünmesi lazım ekranda. Probu sökünce herhangi bir gürültü kalmadığına göre sorun bir şekilde probda diyorum. İstersen iki probu da sök. Sonra birinci probu kanal 1 e tak ve duruma bak. Sonra da ikinci probu kanal 1 e tak ve duruma bak. İkisinde de durum aynı mı?

söylediğinizi denemiştim, hiç fark yok. yalnız şimdi başka bir şarj aletiyle denedim genliği baya azaldı. sanırım şarj aletlerinin çıkışında gürültü pek önemsenmemiş, ciddi kaliteli bişey lazım

söylediğinizi denemiştim, hiç fark yok. yalnız şimdi başka bir şarj aletiyle denedim genliği baya azaldı. sanırım şarj aletlerinin çıkışında gürültü pek önemsenmemiş, ciddi kaliteli bişey lazım

Güç kaynağından olsa power bank ile deneyince hiç gürültü kalmaması lazımdı. Bence bu güç kaynağından değil.

powerbankla hiç kalmıyor hocam, ben asus tabletin prizden şarjıyla denedim, baya azaldı. bir de demin problardaki düğmeyi ve cihazın kanal ayarlarını 10x dan 1x ya getirdim, ölçülen vpp 40mv a kadar düştü.

powerbankla hiç kalmıyor hocam, ben asus tabletin prizden şarjıyla denedim, baya azaldı. bir de demin problardaki düğmeyi ve cihazın kanal ayarlarını 10x dan 1x ya getirdim, ölçülen vpp 40mv a kadar düştü.

Tamam o zaman sorun osiloskobun prob yapılandırmasında imiş. Sen 1x prob takmışsın ama osiloskoba bu 10x probdur demişsin. O da tabi sana inanıp ölçtüğü değeri 10 ile çarpmış :)

probun ucundaki yaylı kancalı parçayı nasıl çıkarabilirim. probların yanında gelen kağıtta "retractable hook tip" diye ayrı bir aksesuar gibi gösterilmiş demekki çıkabiliyor. ama döndürmek basmak çekiştirmek işe yaramadı. iki yanda küçük tırnaklara bastırarak çekmeyi de denedim olmadı. elimde kal asın diye fazla mı kibar davranıyorum...

Ekler

• 20220417_122537.jpg
    20220417_122537.jpg
    305.4 KB · Görüntüleme: 108

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back