Forumun Antalya kanadı

serkan_48

Kıdemli Üye
Arkadaşlar merhabalar,

Genelde benim alışkanlığım olan Antalya toplantı etkinlik tanışma gibi etkinliklere ön ayak olmaya çalışırım. Bu konuyu burayada taşımak istedim. Her ne kadar çok başarılı olamasamda kendi çapımda işim nedeni ile şehirler arası gezim çok oluyor. Toplu olmasada bireysel olarak bir çok arkadaşım ve bilgi paylaşımlarım oldu.

Burada şimdiki hedefim tabi bunu gerçekleştirebilirsem Antalya'dan katılan arkadaşlarımızla birlikte güzel etkinlikler tanışma ortamı oluşturmak.

Bakalım kimler Antalya'dan? :D

Burası henüz illere göre gurup oluşturacak kadar kalabalık bir forum değil. Ben şahsen bu kalabalığın oluşması için uğraşıyorum. Ama elektronikteki bilgi seviyem yerler de olduğu için çokta başarılı olduğum söylenemez :D
Senin konuya gelecek olursak; ben Antalya da yaşıyorum. Pek hoş sohbet olduğum söylenemez. Yani herhangi biriyle oturup uzun uzun muhabbet edemem. Aslın da boş konuşmayı sevmiyorum diyebiliriz. Ama ilgi alanıma giren bir konu, proje vs. gibi şeyler varsa aklım yettiğince konuşurum.
Benim aslında buluşup muhabbet etmekten daha ileri bir düşüncem var ama maddiyata dayandığından gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor.
Şöyle ki; Kiralık bir dükkan olsa. Elektronik hobicileri olarak orada toplansak. Herkes aylık olarak cebinden 3-5 kuruş çıkarıp koysa giderler karşılansa.
Ve yine elimizdeki olanlardan yada sonrada temin edebileceğimiz osiloskop, sinyal jeneratörü, multimetre gibi cihazları bu dükkana koysak. Gerek ortak bir proje yürüterek, gerekse bireysel projeler yaparak birbirimize bilgi akışı sağlasak. Hep birlikte ortaya bir şeyler çıkarsak fena olmazdı.
Sonra az biraz merakı olup da meslek liselerinde sürünen öğrenci arkadaşlarımıza okulda göremedikleri detayları öğretsek vs. vs.
Hayaller Paris, Gerçekler ortada :D Aslında bu işleri devletin yapması lazım da yok işte. Hatta var ama kullanılabilir değil. Yani Halk Eğitim var, ASMEK var ama adamların mesai saatleri çalışanların mesai saatleri ile aynı planlanmış. Orada eğitim alabilmek için insanın çalışmıyor olması gerek :D Ve bir de gidip vakit geçirebileceğin yerler değil. Ders bir saat ise iki saat kalamıyorsun. Boş vaktim var değerlendireyim diyemiyorsun. Anahtar sadece 1 kişide var. Onun canı dükkanı açmak istemiyorsa sen boş vaktini değerlendiremiyorsun.
Böyle 10 kişi toplanıp aylık 50-100tl arası ortak kasa yapsak kira da ödenir malzeme de alınır. Herkeste de anahtar olur... Hayal işte :D

Şuan da ufak bir dükkanın kirasını tek başıma karşılayabilecek olsam hiç durmazdım. Eğer ben yola çıkabilseydim bir kaç ay içinde bana takılacak birilerini de bulurdum. Bir gün böyle birine rastlarsam peşine ilk takılacak kişi de benim. :)

Anlattığınız şekilde çalışma yapabileceğiniz "Hackerspace"ler var. Antalya da var mı bilmiyorum.

Antalya da yok maalesef.

Benim aslında buluşup muhabbet etmekten daha ileri bir düşüncem var ama maddiyata dayandığından gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor.
Şöyle ki; Kiralık bir dükkan olsa. Elektronik hobicileri olarak orada toplansak. Herkes aylık olarak cebinden 3-5 kuruş çıkarıp koysa giderler karşılansa.
Ve yine elimizdeki olanlardan yada sonrada temin edebileceğimiz osiloskop, sinyal jeneratörü, multimetre gibi cihazları bu dükkana koysak. Gerek ortak bir proje yürüterek, gerekse bireysel projeler yaparak birbirimize bilgi akışı sağlasak. Hep birlikte ortaya bir şeyler çıkarsak fena olmazdı.

Bu fikri hobitutkunları forumunda çok gündeme geliyor, ahşap atölye için. Ahşap veya metal atölye için bence sakıncalı birşey bu, makinalar çok tehlikeli. Bir kaza anında yaşayacağın üzüntü bir yana, yasal olarak da sıkıntı çıkacaktır.

Ama elektronik atölyesi için bu güzel bir fikir. Gerçi gene çarpılma riski var ama bu çok daha küçük bir risk. Aslında yakın olsak çok güzel projeler çıkararız beraber, ama işte bazı şartları değiştiremiyorsun. Gene de bu konuda fikri olan varsa dile getirmekten çekinmesin :)

Bu fikri hobitutkunları forumunda çok gündeme geliyor, ahşap atölye için. Ahşap veya metal atölye için bence sakıncalı birşey bu, makinalar çok tehlikeli. Bir kaza anında yaşayacağın üzüntü bir yana, yasal olarak da sıkıntı çıkacaktır.

Ama elektronik atölyesi için bu güzel bir fikir. Gerçi gene çarpılma riski var ama bu çok daha küçük bir risk. Aslında yakın olsak çok güzel projeler çıkararız beraber, ama işte bazı şartları değiştiremiyorsun. Gene de bu konuda fikri olan varsa dile getirmekten çekinmesin :)

2010-2014 Arasında Küçükyalı da bilgisayar firmasında çalıştım. Açıktan meslek lisesi okuyordum. Oradaki patronum sayesinde hafta da iki defa işten erken çıkıp (Saat 17:00 gibi) Kartal Endüstri Meslek Lisesinde örgün eğitim görüyordum. Çalıştığım iş yerimin 2 yan dükkanın da 3 tane sağlam elektronikçi arkadaş vardı. Osilokop dur, Sinyal jeneratörüdür ne ararsan vardı. Fabrikaların makinelerini tamir ederlerdi. Öyle bir ortam da bir de seni tanısam çok süper olurdu abi ancak okul bitti, işten çıktım, ortamdan uzaklaştım sonra da Antalya ya taşındım. Anca elektroniği hobi edinmek aklıma geldi. Kendimi hep akıl yaşım beden yaşımdan daha geride geliyor gibi hissediyorum. Sanki benden 35 iken akıl 20 ler de kalmış gibi. Arkamda kalan fırsatlara nedense hep geç uyanıyorum.

Abi ben senden gün bekliyordum gelmek için. sen bir şey demedin böyle olursa hiç bir proje cıkamaz tabi :D

Abi ben senden gün bekliyordum gelmek için. sen bir şey demedin böyle olursa hiç bir proje cıkamaz tabi :D

Ben de çok yoğunum Furkan. O kadar çok proje birikti ki, onlarla uğraşamamak beni de üzüyor. Keşke emekli olsam diyorum ama emekliliğe de daha çoook var :kizgin1:

@taydin Ben sizi emekli sanıyordum. İş dışında ne tarz projelerle uğraşıyorsunuz? ((Bize göre bir şeyler var mı acaba?)) :)

@taydin Ben sizi emekli sanıyordum. İş dışında ne tarz projelerle uğraşıyorsunuz? ((Bize göre bir şeyler var mı acaba?)) :)

Daha en az 10 sene var emekliliğe :D

Projelerin hepsi de burada forumda olan projeler, bir kısmını tamamlayabildim diğerleri yarım halde duruyor ...

Hobi anlamında gereğinden fazla hobi var. Metal işlem ve ağaç işlemeye de çok meraklıyım. Bir hobi atölyem de var evin yakınında. Ama tek yaptığım gidip herşey yerinde mi bakmak makinaları yağlamak o kadar :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back